Nowe posty

Autor Wątek: intel pentium III 501 Mhz, 512 RAM, jaki linux?  (Przeczytany 5530 razy)

krzysiek22

  • Gość
intel pentium III 501 Mhz, 512 RAM, jaki linux?
« dnia: 2008-06-28, 00:16:28 »
a do tego karta graficzna NVIDIA RIVA TNT2 Model 64/Model 64 Pro i twardziel okolo 10GB

bardzo prosze o pomoc w wyborze dystrybucji

obecnie posiadam windowsa xp ale dziala przewolno
mialem rowniez zainstalowany ubuntu na znacznie szybszym i lepszym pc ale tez dzialal przewolno ( zajmowalo kolo 8 minut zeby sie tylko wlaczyl )

zalezy mi glownie na szybkosci i na prostocie. komputer bedzie sluzyl do sprawdzania poczty, surfowaniu po necie, przegladaniu zdjec, ogladaniu krotkich filmow ( typu z kamer i aparatow fotograficznych ),do videokonferencji przez skype oraz do tworzenia plikow tekstowych.

co byscie polecili? chodzi mi glownie o szybkosc

pozdrawiam i z gory dziekuje za kazda pomoc

norbert_ramzes

  • Gość
intel pentium III 501 Mhz, 512 RAM, jaki linux?
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-06-28, 00:28:48 »
Na podobnym sprzęcie (733Mhz 256MB ram) używałem Debiana etch i chodziło wszystko płynnie ale radzę coś z np. Xfce np. Xubuntu.

arctgx

  • Gość
intel pentium III 501 Mhz, 512 RAM, jaki linux?
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-06-28, 01:02:54 »
Pół gigabajta pamięci to chyba nie tak mało, by przejmować się wyborem środowiska graficznego (choć sam preferuję lekkie i sam używam Debiana). Ale czy żeby lepiej wykorzystać niezbyt szybki procesor, nie warto by się zastanowić nad dystrybucją zawierającą paczki skompilowane dla i686?

chmooreck

  • Gość
intel pentium III 501 Mhz, 512 RAM, jaki linux?
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-06-28, 07:12:56 »
Jeśli masz trochę czasu i ochoty, żeby się poduczyć, to polecam Arch'a (jest skompilowany pod i686). Najlepiej z jakimś lekkim środowiskiem graficznym (@arctgx nie chodzi tylko o zajętość pamięci, ale również o wydajność sprzętu), osobiście używam XFCE4.

arctgx

  • Gość
intel pentium III 501 Mhz, 512 RAM, jaki linux?
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-06-28, 13:54:46 »
Jasne, że bardziej skomplikowane środowiska biorą więcej zasobów procka na obsługę różnych bajerów i masz rację, że wydajność się zwiększy jeśli weźmiemy choćby XFCE zamiast KDE. Miałem jednak na myśli inny, bardziej dotkliwy spadek wydajności, kiedy z braku pamięci RAM system zaczyna mielić dyskiem, pracując na pamięci wymiany (gorzej jeśli brak swapu).

Offline

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil