Nowe posty

Autor Wątek: usunąłem konto root ://// ;((  (Przeczytany 6313 razy)

piotrex

  • Gość
usunąłem konto root ://// ;((
« dnia: 2005-09-04, 14:33:24 »
czołem!
zainstalowałem wczoraj Linuxa (Mandrake 10.2 lub jak kto woli Mandriva LE2005) na jednym dysku fizycznym, zaraz obok windowsa. Teraz podczas instalacji przy wyborze partycji, wskazałem opcję, żeby instalator sam znalazł wolne miejsce na partycji z windowsem. (pewnie tu tkwi błąd)
Jak wlazłem do windowsa po udanej instalacji drugiego systemu, patrze jak wygląda sprawa z dyskiem, i okazuje się że są dalej tylko 2 partycje (windows i DANE), z tym że partycja \\"windows\\" ma tylko 5,58GB (było 10GB, ale podczas insatalcji, kazałem aby Linux zajął 5BG).
Podejrzewam, że jest niezgodny system plików. Windows wyraźnie spowalnia...
Co robić??

darvark

  • Gość
usunąłem konto root ://// ;((
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-09-04, 14:40:37 »
2szczerze mowiac nie mam pojecia o co chodzi, w czymjest problem. troche zakreciles. sa mozliwosci ze problemem jest to ze system zwalnia czy ze ubylo 5 gb partycji, i ze winda nie widzi linuxwoej. mozesz sprecyzowac pytanie?

piotrex

  • Gość
usunąłem konto root ://// ;((
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-09-04, 14:44:04 »
jansne, chodzi mi o to, że nie wiem, dlaczego linux nie utworzył osobnej partycji dla siebie, a co za tym idzie, musiał się zainstalować na partycji windowsa, z tąd pytanie, jaki teraz jest system plików na partycji windowsowej (linux może pracować na FAT a nie NTFS [windows jest XP]).
a drugie jest pytanie, czy to może być przyczyną zwalnianaia windowsa...
Będe dziś wieczorkiem,. dzieki za zainteresowanie...

  • Gość
usunąłem konto root ://// ;((
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-09-04, 14:46:18 »
Winzgroza nie potrafi odczytać danych/rozpoznać partycji Linuxa (ext2, ext3, swap) i nie przydziela im literek ~~ - poprostu są niewidoczne
Natomiast z Linuxa możesz odczytać / zapisać dane na partycję Windows (vfat (fat32), fat16, ntfs (przynajmniej u mnie))

  • Gość
usunąłem konto root ://// ;((
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-09-04, 14:49:06 »
2005-09-04 14:44:04 piotrex napisał:

> jansne, chodzi mi o to, że nie wiem, dlaczego linux nie utworzył osobnej partycji dla siebie, a
 > co za tym idzie, musiał się zainstalować na partycji windowsa, z tąd pytanie, jaki teraz jest
 > system plików na partycji windowsowej (linux może pracować na FAT a nie NTFS [windows jest
 > XP]).
 > a drugie jest pytanie, czy to może być przyczyną zwalnianaia windowsa...
 > Będe dziś wieczorkiem,. dzieki za zainteresowanie...

heh 6 min pisałem poprzedniego posta ~~
linux nie miał prawa zainstalować się na FAT/NTFS (root musi być na partycji typu ext2(3)) a windows zwalnia bo ma za mało miejsca na dysku podejrzewam

piotrex

  • Gość
usunąłem konto root ://// ;((
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-09-04, 17:42:05 »
okej, w suemi to już po części odpowiedzieliście mi na pytanie, ale idać dalej... ;)
Jaki jest system plików na mym twardzielu (partycja windows)?? NTFS/ext2/ext3 ??
Czy może się zmieniają .. ;P

lynczu

  • Gość
usunąłem konto root ://// ;((
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-09-04, 19:19:25 »
> Jaki jest system plików na mym twardzielu (partycja windows)?? NTFS/ext2/ext3 ??

zalezy jaki byl na poczatku, ale na pewno ktorys z tych dwoch - FAT32 lub NTFS

chmooreck

  • Gość
usunąłem konto root ://// ;((
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-09-04, 20:47:51 »
zapytaj sie na jakims forum windowsowym jak to sprawdzic ;-)

  • Gość
usunąłem konto root ://// ;((
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-09-04, 10:55:42 »
Mój chyba 5 dzień korzystania z Ubuntu w wersji 5.04 zapowiadał się bardzo ładnie, wczoraj zacząłem uczyć się obsługi konsoli i zainstalowałem nawet pierwszą rzecz - flasha do firefoxa.
Jednak dzisiaj chciałem poukładać konta użytkowników i posegregować w inteligentniejsze grupy, no i przypadkiem... usunąłem swoje konto, które, czego do końca nie byłem świadomy, miało uprawnienia root'a... :// skutek jest taki, że oczywiście nie mogę niczego zrobić, zmienić użytkowników, instalować itd. itp.. CO MAM ZROBIĆ? CZY JEST JESZCZE RATUNEK DLA BIEDNEGO NEWBIE??
Czy wystarczy reinstalować system? Czy może to coś bardziej skomplikowanego?

Maciek_Rutecki

  • Gość
usunąłem konto root ://// ;((
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-09-04, 13:13:25 »
2005-09-04 10:55:42 koziol_matol napisał:

> Mój chyba 5 dzień korzystania z Ubuntu w wersji 5.04 zapowiadał się bardzo ładnie, wczoraj
 > zacząłem uczyć się obsługi konsoli i zainstalowałem nawet pierwszą rzecz - flasha do firefoxa.
 >
 > Jednak dzisiaj chciałem poukładać konta użytkowników i posegregować w inteligentniejsze grupy,
 > no i przypadkiem... usunąłem swoje konto, które, czego do końca nie byłem świadomy, miało
 > uprawnienia root'a... :// skutek jest taki, że oczywiście nie mogę niczego zrobić, zmienić
 > użytkowników, instalować itd. itp.. CO MAM ZROBIĆ? CZY JEST JESZCZE RATUNEK DLA BIEDNEGO
 > NEWBIE??
 > Czy wystarczy reinstalować system? Czy może to coś bardziej skomplikowanego?

Nie wiem cos wykombinowal, ale usunac konto roota trzeba umiec... moze tylko jest nieaktywne, co jest normalne w Ubuntu (sudo), sprobuj:

sudo passwd root

--
Maciek

  • Gość
usunąłem konto root ://// ;((
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-09-04, 14:53:27 »
wow jeśli usunąłeś konto roota to wcale nie jesteś newbie :P
spróbuj zalogować się na inne konto i w konsoli wpisz:

# su
i podaj hasło do konta roota

potem sprawdź konta użytkowników (też z konsoli, jeśli masz mdk to wpisz userdrake (nie wiem czy w innych dystrybucjach też to jest))

wojtekm

  • Gość
usunąłem konto root ://// ;((
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-09-04, 20:11:49 »
Ehhh, Ubuntu właśnie dlatego nie ma roota, co by ludzie przyzwyczaili się do pracy jako user a tu masz... ;).
Ale spokojnie wszystko jeszcze jest do uratowania:

1. Wystaruj system z płyty instalacyjnej i podaj parametry dla jądra: root=/dev/hdx init=/bin/sh
gdzie hdx oznacza Twoją partycję "/".
2. Dodaj nowego użytkownika za pomocą "useradd -g adm,dialout,cdrom,floppy,audio,dip,video,plugdev,lpadmin,scanner,admin nazwa_uzytkowika".
Jeśli tworzysz całkiem nowego użytkownika to dodaj jeszcze opcję "-m" wówczas zostanie stworzony dla niej katalog domowy w "/home".
3. Zmień mu hasło za pomocą "passwd nazwa_uzytkownika"
4. Zapisz wszytko i zrestartuj system.

W przypadku gdyby system plików był zamontowany tylko do odczytu wydaj komendę "mount -o remount,rw /".

Wojtek