Nowe posty

Autor Wątek: potrzebna pomoc w napisaniu skryptu ile czasu zostalo do godz  (Przeczytany 4577 razy)

savi

  • Gość
Czy ktos moze mi pomóc w napisaniu skryptu ktory co 10 minut wyswietli informacje ile czasu jeszcze pozostalo do okreslonej przez urzyktownika godziny.

oraz

Skrypt ktory poda jakie procesy są uruchamiane przy przejsciu systemu na okreslony poziom start

Jestem poczatkujacym Uzytkownikiem Linuxa i mam spore problemy w niektorych sprawach ktore staram sie nadrobic.
Prosze bardzo o pomoc
Pozdrawiam

arctgx

  • Gość
potrzebna pomoc w napisaniu skryptu ile czasu zostalo do godz
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-05-23, 13:37:54 »
Cytat: savi
Czy ktos moze mi pomuc
Moim zdaniem to wygląda jak praca domowa, więc pierwszą "pomUc" proponuję znaleźć pod http://rtfm.killfile.pl/#praca_domowa

savi

  • Gość
potrzebna pomoc w napisaniu skryptu ile czasu zostalo do godz
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-05-23, 13:45:20 »
Tak Dałem ciała :( to praca domowa

zdaje sobie sprawę że jest to zapewne dosyć proste, jednak nie dla mnie.Przynajmniej nie teraz.
Oki wycofuje prośbę o pomoc.
Może dam sobie rade :(

PS. Przepraszam za błąd ort :)  
      czytam książki dalej
Pozdrawiam wszystkich

>>Uczcie sie LINUXA bo niewiedza boli <<

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
potrzebna pomoc w napisaniu skryptu ile czasu zostalo do godz
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-05-23, 13:48:31 »
Po identyfikacji twojej przeglądarki nie widzę, abyś był użytkownikiem Linuksa. A po opisach skryptów wnioskuję, że jest to twoja praca domowa. Może się jednak mylę.


Więc do pierwszego zadania użyj polecenia date obrobionego awk do wyciągnięcia poszczególnych wartości i po prostu odejmij odpowiednio godziny, minuty i sekundy.
Info: man awk, man bash, http://www.ournet.pl/kursbasha/main.html

Co do drugiego problemu, są katalogi /etc/rcX.d/, gdzie X to poziom pracy. W nich znajdują się skrypty startowe o nazwach w formacie XXXnazwa, więc wystarczy wylistować katalog powiązany z danym poziomem i uciąć z każdej nazwy pierwsze 3 znaki.
Info: man bash, http://www.ournet.pl/kursbasha/main.html


Jeśli to jednak praca domowa, to mam nadzieję, że rozumiesz to, że została ci zadana po to, być sam znalazł odpowiedzi i przy okazji szukania oraz wielokrotnych prób i błędów nauczył się znacznie więcej niż tylko rozwiązania zadanych problemów.
Ludzie olewają te laboratoria, zaliczają nic nie umiejąc, a potem mamy tony windzianych  "administratorów", którzy Linuksa boją się jak ognia i w miejsca gdzie pasowałby idealnie i wielokrotnie zmniejszał koszty pakują Jedyny Słuszny System, bo jest jedynym, który znają.

EDIT: A jednak :)

savi

  • Gość
potrzebna pomoc w napisaniu skryptu ile czasu zostalo do godz
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-05-23, 13:56:11 »
Masz racje ulrt.

Dziękuję jednak za te parę słów wyjaśnienia, biorę sie do pracy.

(Linuxa mam na laptopie   a neta na stacjonarnym stad ta przeglądarka).

Przepraszam za kłopoty
Pozdrawiam

arctgx

  • Gość
potrzebna pomoc w napisaniu skryptu ile czasu zostalo do godz
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-05-23, 13:57:26 »
Cytat: savi
Oki wycofuje prośbę o pomoc.
Cieszę się ze zrozumienia mojej zwięzłej odpowiedzi, nim niestrudzony w takich sytuacjach ultr rozwinął ją na swój sposób. Mi nie chciałoby się wykładać pisemnie każdemu z osobna takiego tłumaczenia, dlatego na prośbę o gotowca podsuwam również coś gotowo stworzonego. Dla niektórych osób to obraza być odesłanym do obejrzenia RTFM...

Pozdrawiam

@ultr, być może z Twoich odpowiedzi da się kiedyś skleić kolejny poradnik RTFM ;)

arctgx

  • Gość
potrzebna pomoc w napisaniu skryptu ile czasu zostalo do godz
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-05-23, 15:50:57 »
Z drugiej strony można sobie zadać pytanie, dlaczego tyle osób budzi się dopiero pod koniec semestru (w ostatnich tygodniach co chwila ląduje na forum prośba o odwalenie pracy domowej). W dużym stopniu prowadzący zajęcia odpowiadają za poziom umiejętności i puszczanie rzeszy takich adminów z promocją w świat.

Sam w roku 2001 brałem udział w obowiązkowych zajęciach z instalowania Windowsa (tak tak... 98 lub NT) i Netware, w których działaliśmy krok po kroku i nie miałem po ich zakończeniu pojęcia czym jest "Novell" i "Netware". Konfigurowałem wtedy interfejsy sieciowe, nie mając pojęcia czym jest choćby brama czy może nawet adres IP. Liczył się efekt, zrozumienie raczej nie (gotowiec być może by przeszedł). Ze swoim tamtejszym poziomem wiedzy nie byłem w stanie sformułować niejednego pytania. Ktoś bezpodstawnie założył naszą wstępną znajomość choćby działania sieci. Wtedy miałem za sobą rok użytkowania uniksowych kont (SunOS, Linux, czasem na terminalach wyłącznie tekstowych).

Dwa lata później trafiły mi się zajęcia, również obowiązkowe, obejmujące partycjonowanie fdiskiem, konfigurację jądra Linuksa (chyba 2.6.0-test11), NFS i Samby. Miałem za sobą pół roku z Mandrakelinux i sporą motywację do poznawania środowiska Linuksa. Bez tej motywacji prawdopodobnie przewegetowałbym jakoś te zajęcia a tak trochę podstaw z nich wyniosłem. Poza pasjonatami ludzie nie sprawiali wrażenia zachęconych.

Brałem też udział w kilku zajęciach, za które prowadzącym mogę szczerze podziękować. Sporo wymagali, sporo dali z siebie.

Były też zajęcia, gdzie samodzielnie trzeba było się czegoś nauczyć i oddać gotową pracę. Nie było to do końca sensowne, bo w ten sposób ze starych podręczników nauczyłem się wtedy przestarzałego HTMLa i Javascriptu, który działał tylko w IE.

Samodzielnie miałem też pokazać znajomość MS Worda (nie mając pojęcia w maju 2002 o alternatywach). Prowadzący odwalił mi kawał, zadając przepisanie w nim dowodu Mocnego Prawa Wielkich Liczb... To była katorga, ale dopiero teraz tracę wątpliwości, że był to zarazem wielki żart, a nie pokazanie mniej znanych możliwości tego przyjaznego programu ;)

Teraz chwytam okazje, łapiąc zajęcia bez obowiązku ich zaliczania, bombardując prowadzących pytaniami, czytając podręczniki i robiąc doświadczenia. Nie zawsze to, co chciałbym wiedzieć, pokrywa się z programem zajęć, dlatego i tu zdarza mi się o coś zapytać (jak choćby ostatnio z routingiem).