Nowe posty

Autor Wątek: qt4-dev-tools i mandriva  (Przeczytany 3963 razy)

bezim

  • Gość
qt4-dev-tools i mandriva
« dnia: 2008-05-09, 12:45:58 »
Witam mam zamiar zająć się tłumaczeniem programów. Zalecono mi zainstalowanie qt4-dev-tools ale na mandive nie znalazłem repozytoriów. mógłby ktoś pomóc mi w tym. czy tylko zmiana distro pomoże?
pobrałem pakiety ale wyskakuje:

Creating qmake. Please wait...
g++ -c -o project.o -pipe -DQMAKE_OPENSOURCE_EDITION -I. -Igenerators -Igenerato                                                                             rs/unix -Igenerators/win32 -Igenerators/mac -I/home/daniel/Pobieranie/qt-x11-ope                                                                             nsource-src-4.4.0/qt-x11-opensource-src-4.4.0/include -I/home/daniel/Pobieranie/                                                                             qt-x11-opensource-src-4.4.0/qt-x11-opensource-src-4.4.0/include/QtCore -I/home/d                                                                             aniel/Pobieranie/qt-x11-opensource-src-4.4.0/qt-x11-opensource-src-4.4.0/include                                                                              -I/home/daniel/Pobieranie/qt-x11-opensource-src-4.4.0/qt-x11-opensource-src-4.4                                                                             .0/include/QtCore -I/home/daniel/Pobieranie/qt-x11-opensource-src-4.4.0/qt-x11-o                                                                             pensource-src-4.4.0/src/corelib/global -I/home/daniel/Pobieranie/qt-x11-opensour                                                                             ce-src-4.4.0/qt-x11-opensource-src-4.4.0/src/script -DQT_NO_PCRE -DQT_NO_TEXTCOD                                                                             EC -DQT_NO_UNICODETABLES -DQT_NO_COMPONENT -DQT_NO_STL -DQT_BUILD_QMAKE -DQT_NO_                                                                             COMPRESS -I/home/daniel/Pobieranie/qt-x11-opensource-src-4.4.0/qt-x11-opensource                                                                             -src-4.4.0/mkspecs/linux-g++ -DHAVE_QCONFIG_CPP -DQT_NO_THREAD -DQT_NO_QOBJECT -                                                                             DQT_NO_GEOM_VARIANT  project.cpp
gmake: g++: Polecenie nie znalezione
gmake: *** [project.o] Błąd 127


co robic???

mikolajS.

  • Gość
qt4-dev-tools i mandriva
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-05-09, 14:16:17 »
Tutaj masz ewidentnie komunikat o braku zainstalowanego g++, ściągnij najpierw ten pakiet.

bezim

  • Gość
qt4-dev-tools i mandriva
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-05-09, 15:54:19 »
właśnie żółtodziobem aż do tego stopnia to nie jestem. ściągnęłęm i zainstalowałem... i nadal to samo. sprawdze może jeszcze jakichś pakietów brakuje. Potrzebny mi jest pakiet: qt4-dev-tools. Może powiedzcie jaki pakiet powinienem sciągnąć, bo może zły pobrałem. jest możliwość pobrania tego w pakiecie rpm?

arctgx

  • Gość
qt4-dev-tools i mandriva
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-05-09, 16:12:17 »
Poszukaj na podobieństwo tej nazwy. Może w Mandrivie zwie się to qt4-devel lub podobnie. Albo wejdź w rpm.pbone.net i tam zobacz.

Zobacz wpierw, co zawiera qt4-dev-tools. W Debianie widzę np. taki linguist-qt4 (ja w konsoli, Ty w sieci poszukaj). Potem nazwę takiego narzędzia możesz spokojnie klepnąć do pbone dla znalezienia odpowiedniego RPMa, który go zawiera.

Myślę, że użykownicy urpmi podpowiedzieliby Ci prostszą, konsolową drogę (odpowiednik apt-cache search|show w Debianie).

Przy okazji, paczki RPM można też obsługiwać APTem zamiast urpmi.

  • Gość
qt4-dev-tools i mandriva
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-05-09, 18:22:09 »
jeśli błąd mówi, że "gmake: g++: Polecenie nie znalezione", to znaczy że polecenia nie odnaleziono. Upewnij się czy na pewno zainstalowałeś pakiet o nazwie g++, bo akurat z kompilatorami to jest tak, że są różne pakiety dające różne wersje - na przykład g++-2.96, g++-3.4, g++-4.0, g++-4.1, g++-4.2 itp. Te pakiety instalują kompilator g++ w podanych wersjach, ale nie tworzą pliku /usr/bin/g++ ale np. /usr/bin/g++-4.2, dzięki czemu możesz mieć w systemie wiele wersji kompilatora na raz (podczas konfiguracji źródeł wybierasz ten, którego chcesz używać). Oprócz tego jest jeszcze pakiet o nazwie g++, który tworzy dowiązanie do najnowszej stabilnej wersji, czyli tworzy plik /usr/bin/g++, który wskazuje na przykład na plik /usr/bin/g++-4.2 i wtedy wersja 4.2 jest domyślną wersją (nie trzeba podawać jej podczas konfiguracji źródeł). Oczywiście pakiet g++ zależy od pakietu z odpowiednią wersją kompilatora, więc instaluląc pakiet g++ zainstaluje się automatycznie odpowiednia wersja kompilatora. Natomiast w drugą stronę to nie działa (zainstalowanie pakietu g++-4.2 nie spowoduje zainstalowania pakietu g++)

bezim

  • Gość
qt4-dev-tools i mandriva
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-05-09, 18:48:49 »
Eh szukałem te pakiety na płycie z distro. instalowałem ale błąd wyskoczył że nie znaleziono albo cos... przerzuce się chyba na jakąś odmianę ubuntu tylko zanim tam wszystko obczaje...
Dzienx za pomoc. skożystam z niej jak już przesiądę się na ubuntu..

  • Gość
qt4-dev-tools i mandriva
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-05-10, 12:36:45 »
Cytat: bezim
Eh szukałem te pakiety na płycie
może właśnie tu jest problem - na płycie jest zawsze mniej pakietów niż na serwerach dystrybucji

Brix

  • Gość
qt4-dev-tools i mandriva
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-05-10, 20:04:06 »
Cytat: tomek-k
może właśnie tu jest problem - na płycie jest zawsze mniej pakietów niż na serwerach dystrybucji
Na rpm.pbone.net tego też nie ma, więc być może paczki o nazwie qt4-dev-tools po prostu nie ma w żadnych systemach opartych o pakiety rpm.