Nowe posty

Autor Wątek: Ubuntu, Kubuntu czy Edubuntu, który wybrać???  (Przeczytany 4202 razy)

pete_80

  • Gość
Ubuntu, Kubuntu czy Edubuntu, który wybrać???
« dnia: 2008-04-11, 01:49:41 »
Jestem początkowym użytkownikiem Linuxa. Zdecydowałem się na Ubuntu, ale wiem ze jest parę wariantów dystrybucji, które różnią się podstawowym zestawem pakietów zamieszczonych na płycie instalacyjnej, oraz są oparte na rożnym środowisku graficznym. Mój Laptop to:
- procesor Intel Core 2 Duo T5500 (1.66 GHz, FSB 667MHz, L2 Cache 2MB)
- pamięć 2 GB DDR2
- grafika GeForce Go 7400 128 MB

Na początek na pewno będę chciał aby działały u mnie 2 systemy operacyjne, Linux i Windows (którego mam już serdecznie DOSYĆ). Ciekaw jestem czy pod Linux'em będzie działał mi Bluetooth. Czy będę miał jakieś problemy ze znalezieniem sterowników do kamery, czytnika kart, grafiki, WI-FI lub dźwięku? Ubuntu, Kubuntu czy Edubuntu, który wybrać? Z góry dziękuje za odpowiedz.
Pozdrawiam.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Ubuntu, Kubuntu czy Edubuntu, który wybrać???
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-04-11, 03:50:56 »
Witamy na Forum :)


Co do sprzętu, to w zupełności wystarczający. W sumie dobrze, że GeForce, bo nVidia zapewnia najlepsze sterowniki dla Linuksa. Z ATI jest niestety gorzej.


> Na początek na pewno będę chciał aby działały u mnie 2 systemy operacyjne

Chyba prawidłowo. Też tak zaczynałem, choć gdy na Linuksie ustawiłem wszystko co potrzebowałem (Internet, gg, poczta, itd.), to windowsa jakoś przestałem włączać, aż w końcu z braku miejsca się sformatował :P I wtedy wine gier jeszcze nie odpalało, a z winex (Cedega) też nie było lepiej :D Ale oczywiście do gier możesz potrzebować windowsa.
Najpierw zainstaluj windowsa (chyba, że już masz), potem Linuksa, który sam wykryje drugi system i umieści go w menu bootloadera. Więc będziesz miał prosty wybór pomiędzy systemami po uruchomieniu komputera.
Przemyśl tylko partycjonowanie dysku. Na Linuksa przydałoby się z 10GB, plus teoretycznie 2x ilość RAMu na partycję swap. Zobacz co zaproponuje instalator, tylko uważaj na swoje dane!


> Ciekaw jestem czy pod Linux'em będzie działał mi Bluetooth.

Bluetooth działa idealnie, o ile urządzenie zostanie prawidłowo wykryte. A to zależy od tego, czy producent nie zrobił jakiś udziwnień, do których dodał sterownik jedynie dla windows. Powinno działać.


> Czy będę miał jakieś problemy ze znalezieniem sterowników do kamery, czytnika kart, grafiki, WI-FI lub dźwięku?

Sterowniki do kamery: albo będzie działać od razu, albo jest paczka sterowników, na których powinno ruszyć. Znów wszystko zależy od tego, czy urządzenie choć trochę przestrzega standardów.

WI-FI chodzi idealnie.

Co do dźwięku, to wszelkie wbudowane karty działają od razu. Na windowsie potrzebowałem sterowników dołączonych do płyty głównej (AC97), a na Linuksie chodzi zaraz po instalacji.

Oczywiście gdybyś jednak miał problemy, to zapewne da się je rozwiązać :) Od tego jest to forum i inne jemu podobne. Ubuntu też ma swoje własne.


> Ubuntu, Kubuntu czy Edubuntu, który wybrać?

(Zapewne tą odpowiedzią rozpocznę flejma o wyższości KDE nad Gnome i odwrotnie :) )

Tak jak słusznie zauważyłeś: dystrybucje te różnią się głównie środowiskiem graficznym. Ubuntu ma Gnome, Kubuntu - KDE.

Które wybrać? Coż - ja wole KDE i Gnome w ogóle mi nie leży. Inni pewnie powiedzą odwrotnie. Poszukaj w grafice na Google screenów z danych środowisk i zobacz, które bardziej ci się podoba.

Porównując z grubsza:
- KDE jest bardziej podobne do win xp, choć i tak bardzo się różni. Gnome trochę bardziej przypomina MacOS. Ale opcji konfiguracji jest tyle, że z jednego można zrobić drugie, i nawet fani danego środowiska ledwo je odróżnią.
- Jeszcze jakiś czas temu powiedziałbym, że Gnome jest szybsze, ale w tej chwili wygląda na to, że KDE chodzi lepiej.
- W sumie oba środowiska należą do cięższych, głównie jeżeli chodzi o RAM, ale dają za to bardzo dużo opcji. Inny wybór i tak odradzam: lekkie Fluxboxy i podobne polecam na później, kiedy będziesz już więcej umiał :) Poza tym twój sprzęt i tak jest aż za dobry jak na KDE czy Gnome.
- Plusy Gnome... hmm :D ... na pewno lepiej współpracuje z Compizem, choć tylko dlatego, że twórcy Compiza o to dbają, a KDE trochę olewają. Jest też dobre dla zupełnie zielonych użytkowników komputera, bo sposób umieszczenia opcji może być dla nich bardziej intuicyjny.

Ale wybór należy do ciebie :) I tak Kubuntu oparte jest na Ubuntu, a to z kolei na jedynie słusznym Debianie, więc obie dystrybucje korzenie mają dobre.


Pozdrawiam.

chmooreck

  • Gość
Ubuntu, Kubuntu czy Edubuntu, który wybrać???
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-04-11, 07:29:48 »
Cytat: ultr
(Zapewne tą odpowiedzią rozpocznę flejma o wyższości KDE nad Gnome i odwrotnie :) )
tylko XFCE4 :-)

  • Gość
Ubuntu, Kubuntu czy Edubuntu, który wybrać???
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-04-11, 14:21:27 »
warto dodać, że po zainstalowaniu systemu można w prosty sposób doinstalować do niego pozostałe środowiska graficzne. Np. do Ubuntu można doinstalować KDE i wyrzucić z niego GNOME, przez co otrzymujemy Kubuntu. Można też zrobić na odwrót. Tak samo z Xubuntu. Można mieć też kilka środowisk na raz, wtedy wybiera się je podczas logowania.

Co do Edubuntu, to jest to dystrybucja przygotowana specjalnie do celów edukacyjnych, takich bardziej ogólnych (dla szkół), więc raczej ta opcja ci się nie przyda.