Nowe posty

Autor Wątek: internet po instalacji slackware 10.1  (Przeczytany 8201 razy)

Maciu$

  • Gość
internet po instalacji slackware 10.1
« dnia: 2005-08-29, 21:58:24 »
Mam wielki problem ponieważ nie moge znaleźć sterowników pod linuxa dla tego modemu jak ktoś wie z kąd ściągnąć (tylko sprawdzone aktualne linki prosze ) lub może mi wysłać to prosze o kontakt macius.pl@gmail.com prosze o szybkie odpowiedzi !!!

chmooreck

  • Gość
internet po instalacji slackware 10.1
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-08-29, 22:02:37 »
nie bede taki... odpowiem ci w najlepszy dla ciebie sposob...
oto link (sprawdzony):
http://rtfm.killfile.pl

P.S. maila mi sie nie chce pisac...

Maciu$

  • Gość
internet po instalacji slackware 10.1
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-08-31, 18:45:27 »
już sobie poradziłem

chmooreck

  • Gość
internet po instalacji slackware 10.1
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-09-01, 00:03:35 »
no widzisz... starczy troche checi do roboty... ;-)

sp00n

  • Gość
internet po instalacji slackware 10.1
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-08-29, 19:37:41 »
Jestem swiezo po instalacji slacka 10.1. Skonfigurowalem netconfig a mimo to nie mam netu. W konsoli nie wypisuje zadnych bledow ani nic z tych rzeczy, moze cos robie zle. Jestem w sieci lokalnej.

Z gory za pomoc dziekuje i pozdrawiam.

difrost

  • Gość
internet po instalacji slackware 10.1
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-08-29, 20:03:49 »
2005-08-29 19:37:41 sp00n napisał:

> Jestem swiezo po instalacji slacka 10.1. Skonfigurowalem netconfig a mimo to nie mam netu. W
 > konsoli nie wypisuje zadnych bledow ani nic z tych rzeczy, moze cos robie zle. Jestem w sieci
 > lokalnej.
 >
 > Z gory za pomoc dziekuje i pozdrawiam.

Sprawdz czy masz podana dobra brame + DNS!

sp00n

  • Gość
internet po instalacji slackware 10.1
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-08-29, 20:08:10 »
2005-08-29 20:03:49 difrost napisał:

> 2005-08-29 19:37:41 sp00n napisał:
 >
 > > Jestem swiezo po instalacji slacka 10.1. Skonfigurowalem netconfig a mimo to nie mam netu.
 > W
 >  > konsoli nie wypisuje zadnych bledow ani nic z tych rzeczy, moze cos robie zle. Jestem w
 > sieci
 >  > lokalnej.
 >  >
 >  > Z gory za pomoc dziekuje i pozdrawiam.
 >
 > Sprawdz czy masz podana dobra brame + DNS!

Brama jest dorba, co do DNS to w netconfig podalem tylko jeden. Teraz wyedytowalem resolv.conf i dopisalem drugi, w kazdym razi nadal niedziala.

coolart

  • Gość
internet po instalacji slackware 10.1
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-08-29, 21:39:59 »
Jesli masz KDE to sie nie dziwie ja tez mialem taki problem w KDE z jajkiem 2.4 nikt mi nie umial pomoc wiec sie wkurzylem i zkompilowalem Jajko 2.6 po przeladowaniu jak z bicza trzaslo net sie pojawil. Moze to nie najlatwiejszy problem ale tak mi pomoglo w KDE. W FluxBox nie musialem nic kopilowac odrazu na jajku 2.4 net byl nie wiem czym to przyczyna ze na KDE nie ma a na FluxBox'ie jest.

xavery

  • Gość
internet po instalacji slackware 10.1
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-08-29, 21:58:23 »
nie wiem czym to przyczyna ze na KDE nie ma
 > a na FluxBox'ie jest.

Nie ma zadnej bezposredniej zaleznosci pomiedzy srodowiskiem graficznym a dostepnoscia sieci. Podstawowe funkcje sieciowe sa neiazlezne od tych srodowisk i dzialaja najczesciej na poziomie jadra.
Przyczyn "braku sieci" moze byc mnostwo - autor watku nie wysilil sie na najdrobniejsza nawet diagnostyke piszac "brak internetu". A przyczyn moze byc mnostwo. Moze to byc problem ze sterownikiem (co najpewniej wystapilo w przypadku przedpiszcy), bledna konfiguracja, brak klienta dhcp lub jego niepotrzebne dzialanie, bledny routing, bledna konfiguracja resolwera... kazdy z tych i innych przypadkow skutkuje innymi objawami. Trzeba je jakos rozpoznac i przedstawic jak sie oczekuje pomocy.


chmooreck

  • Gość
internet po instalacji slackware 10.1
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-08-29, 22:04:16 »
przedpiszca... dobre, dobre ! :-D

mordimmer

  • Gość
internet po instalacji slackware 10.1
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-09-01, 22:56:54 »
Do autora: nie jestesmy jasnowidzami i generalnie trudno jest nam zgadywac dlaczego nie masz netu. Sadze ze trzeba szukac u zrodel - zacznij od tego czy wtyczka sieciowa jest na miejscu... Nie no, zartuje. Sprawdz poprostu jaka karte sieciowa masz, dowiedz sie czy jest obslugiwana standardowo przez slacka (nie spotkalem sie z nie dzialajaca karta do tej pory), jesli jest, to sprawdz lsmod-em czy jest ladowany jej modul; nastepnie sprawdz konfiguracje sieci. Zapytaj admina sieci czy jest wlaczone dhcp, czy trzeba konfigurowac recznie.  

Do wczesniejszych przedmowcow: relax, moze chlopak pierwszy raz linuksa rusza lub nie zna zasad zadawania pytan. Kazdy kiedys musi zaczac. Mysle ze jego problem reprezentuje userfriendly: http://ars.userfriendly.org/cartoons/?id=20050815

bojleros

  • Gość
internet po instalacji slackware 10.1
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-09-02, 09:22:50 »
2005-09-01 22:56:54 mordimmer napisał:

 > http://ars.userfriendly.org/cartoons/?id=20050815
:D:D

A tak na powaznie to musisz mieć wsadzony odpowiedzni moduł do kernela ( jezeli go nie ładuje na starcie ).

zobacz lsmod |grep 8139too - to pokaże czy masz załadowany sterownik do popularnych kart realteka

albo lsmod |grep 3c59x - karty 3com 100mbit

itd

Jezeli nie ładuje sie po restarcie systemu to robisz coś takiego :

touch /etc/rc.d/rc.netdevice    -- utworzy przyszły skrypt
chmod 700 /etc/rc.d/rc.netdevice  -- nada prawa
mcedit /etc/rc.d/rc.netdevice  --edycja

Jak sie edytor otworzy to wciszkasz to do skryptu zaczynając od PIERWSZEJ linii :

#!/bin/bash
modprobe


Już masz gotowy skrypt startowy który sie odpali i załaduje moduł . Teraz sobie wyedytuj /etc/rc.d/rc.inet1.conf . Tam bedzie pisało co masz zrobić. Po restarcie lub nawet po podniesieniu interfejsu powinno być wszystko wporzadku.
Ps , jezeli zamierzasz korzystać z dhcp to musisz mieć pakiet dhcpcd.

Pozdrawiam :D


Zbooj

  • Gość
internet po instalacji slackware 10.1
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-09-02, 09:44:41 »
2005-09-02 09:22:50 bojleros napisał:

> 2005-09-01 22:56:54 mordimmer napisał:
 >
 >  > http://ars.userfriendly.org/cartoons/?id=20050815
 > :D:D
 >
 > A tak na powaznie to musisz mieć wsadzony odpowiedzni moduł do kernela ( jezeli go nie ładuje
 > na starcie ).
 >
 > zobacz lsmod |grep 8139too - to pokaże czy masz załadowany sterownik do popularnych kart
 > realteka
 >
 > albo lsmod |grep 3c59x - karty 3com 100mbit
 >
 > itd
 >
 > Jezeli nie ładuje sie po restarcie systemu to robisz coś takiego :
 >
 > touch /etc/rc.d/rc.netdevice    -- utworzy przyszły skrypt
 > chmod 700 /etc/rc.d/rc.netdevice  -- nada prawa
 > mcedit /etc/rc.d/rc.netdevice  --edycja
 >
 > Jak sie edytor otworzy to wciszkasz to do skryptu zaczynając od PIERWSZEJ linii :
 >
 > #!/bin/bash
 > modprobe
 >
 >
 > Już masz gotowy skrypt startowy który sie odpali i załaduje moduł . Teraz sobie wyedytuj
 > /etc/rc.d/rc.inet1.conf . Tam bedzie pisało co masz zrobić. Po restarcie lub nawet po
 > podniesieniu interfejsu powinno być wszystko wporzadku.
 > Ps , jezeli zamierzasz korzystać z dhcp to musisz mieć pakiet dhcpcd.
 >
 > Pozdrawiam :D
 >
 >

Sprawdz jaka masz karte:
lspci | grep Ethernet
następnie sprawdz czy masz wlaczony jej moduł, tak jak wyzej opisał moj przedmówca:
lsmod
Wydaje mi sie ze w Slackware nie ma wpisanego w /etc/modules.conf aliasu do karty. Nalezy wiec dopisac:
alias eth0 modul_karty

PZDR

bojleros

  • Gość
internet po instalacji slackware 10.1
« Odpowiedź #13 dnia: 2005-09-02, 10:38:21 »
2005-09-02 09:44:41 Zbooj napisał:


 > Wydaje mi sie ze w Slackware nie ma wpisanego w /etc/modules.conf aliasu do karty. Nalezy wiec
 > dopisac:
 > alias eth0 modul_karty
 >
 > PZDR

Tak ,standardowo slack to ma puste ale aliasy są opcjonalne . Działałem bez tego kilka dobrych lat. Co do aliasów dla kart sieciowych to to ma sens jak sie ma dwie i wiecej kart w maszynie :D .Jezeli juz sie chce za to zabierac to jeszcze trzeba powiedziec ze dla kerneli 2.4.X aliasy dodajesz w /etc/modules.conf a dla 2.6.X w /etc/modprobe.conf.

tequila

  • Gość
internet po instalacji slackware 10.1
« Odpowiedź #14 dnia: 2005-09-02, 11:36:37 »
panowie mają rację, ale ja bym najpierw zapytał co się dzieje po ifconfig :). Jak nie widać eth0 to ifconfig eth0 up. Nie zawsze to musi być takie skomplikowane jak sie wydaje, i jeszcze jedno z doswiadczenia wiem za slack, pomimo że jest poprawnie skonfigurowany, standardowo nie podnosi interfejsu po starcie systemu, co można wymusić w pliku /etc/rc.d/rc.inet1.conf, lub poprostu w /etc/rc.d/rc.local wpisując ifcinfig eth0 up. Pozdrowienia i powodzenia. ps. moje począdki ze slackiem też były ciężkie :)