Nowe posty

Autor Wątek: Zniknęły wszystkie programy :/  (Przeczytany 16095 razy)

Lili86

  • Gość
Zniknęły wszystkie programy :/
« dnia: 2008-02-16, 17:55:06 »
Od niedawna jestem zmuszona do używania Mandriva 2006 (póki co jestem zielona). Nie wiem dlaczego w menu zniknęły wszystkie programy i nie mogę otworzyć żadnego pliku :/ Na forum przeczytałam zeby wpisac update-menus -v ale nie pomogło - wyswietliło błędy typu
update-menus[5242]: Skrypt /etc/menu-methods/simplified/simplified-xdg-desktop-entry-spec-dirs zwrócił kod błędu 1.

Błagam pomocy, prosze o łopatologiczne instukcje :)

arctgx

  • Gość
Zniknęły wszystkie programy :/
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-02-16, 18:07:46 »
Swoją drogą: dlaczego używasz tak starej Mandrivy? Jeśli masz sieć, zaktualizuj sobie system poleceniem urpmi --auto-select. Zależnie od liczby paczek może to trochę potrwać.

Zdaję sobie sprawę że to działanie z grubej rury, a poprawne menu może się gdzieś po drodze odtworzyć w nowszej wersji którejś z paczek. Mam nadzieję, że ktoś podpowie Ci  bardziej subtelnie.

Lili86

  • Gość
Zniknęły wszystkie programy :/
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-02-16, 19:26:52 »
ok wpisuję  urpmi --auto-select i wyskakuje:
nie można uzyskać dostępu do pliku hdlist "kadu-contrib", zignorowano nośnik
Wymagany jest jeden z następujących pakietów:
 1- kdegraphics-kview-3.5.7-8.1mdv2008.0.i586 : Kview package (to install)
 2- libkdegraphics0-kview-3.4.2-11.6.20060mdk.i586 : Librarie for Kview package (to install)
Jaki jest Twój wybór? (1-2)
i cokolwiek bym nie wybrała zero reakcji :(

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Zniknęły wszystkie programy :/
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-02-16, 19:44:01 »
Spróbuj  drugiego, bo podejrzewam, ze ten pierwszy będzie potrzebował i tak tego drugiego z ramach tak zwanych "zależności"
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

arctgx

  • Gość
Zniknęły wszystkie programy :/
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-02-16, 21:24:51 »
Mam nadzieję, że odpalasz to polecenie jako root. Czy po propozycji wyboru dajesz którąś z liczb i potwierdzasz enterem? Na czym polega ten wybór?

Lili86

  • Gość
Zniknęły wszystkie programy :/
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-02-16, 22:13:59 »
tak polecenia wpisuje z poziomu root. wybór polega na podaniu liczby 1 albo 2, i tak też zrobiłam, podalam 2 a potem enter :)

arctgx

  • Gość
Zniknęły wszystkie programy :/
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-02-16, 22:28:57 »
Wolałem na wszelki wypadek zapytać :)

Nie wiem czy ma to cokolwiek wspólnego z niemożnością wyboru, ale to co Ci podałem, samo w sobie nie wydaje się mieć sensu :) A to dlatego, że odświeżałabyś paczki według starej bazy danych. Bazę z informacjami o aktualnych wersjach paczek instalujesz, jak by się zdawało wg stronki

http://www.mandrivalinux.org.pl/wiki_mandriva_linux.php#jak_zaktualizowac_system

poleceniem urpmi.update -a i dopiero potem urpmi --auto-select.

Jeśli możesz, odpal też drakconf i zobacz, co jego graficzny interfejs Tobie oferuje związanego z instalacją paczek RPM.

Może być też tak, ze nie masz zdefiniowanego żadnego repozytorium w sieci. Zerknij na to samo wiki.

Lili86

  • Gość
Zniknęły wszystkie programy :/
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-02-16, 23:28:34 »
OK zatem biorę sie do roboty ;) jeszcze jedno pytanie czy w tym Easy Urpmi mam wybrać wersję Mandrivy swoją czyli 2006 czy tą do której chcę zaktualizować ??

aha w centrum sterowania Mandrivą w przeglądzie oprogramowania które można zainstalować jest strasznie dużo tych pakietów

arctgx

  • Gość
Zniknęły wszystkie programy :/
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-02-17, 00:02:15 »
Przy okazji dowiedziałem się, co to Easy Urpmi ;) Fajna sprawa, jeśli pozwala uniknąć pomyłki przy definiowaniu nowych repozytoriów w otrzymywanych treściach poleceń. Na Twoje ostatnie pytanie nie mam zamiaru odpowiadać. Zadaj sobie choćby minimum trudu.

Ed. toż jasne, że nie instaluj tego, co Ci niepotrzebne. Szkoda na to czasu i miejsca na dysku.

Lili86

  • Gość
Zniknęły wszystkie programy :/
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-02-17, 00:19:44 »
no nic zrobiłam wszystko jak pisałeś i nic :/ dalej w Menu KDE nie ma żadnych programów :/:/

arctgx

  • Gość
Zniknęły wszystkie programy :/
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-02-17, 00:41:14 »
Udało Ci się w kilkanaście minut zaktualizować wszystkie zainstalowane dotąd paczki? Nie chce mi się wierzyć.

Sam nie używam prawie wcale gotowych menu, ograniczając się do tworzenia własnych. Ale widzę, że w swoim Debianie update-menus mam w paczce o nazwie menu. Zobacz czy masz podobną (zerkając przy okazji jej na opis) i może tylko ją odśwież do aktualnej wersji, jeśli nie chcesz odświeżać wszystkich. Aktualizacja jednej paczki pociągnie być może aktualizację kilku tych, od której ona zależy.

Lili86

  • Gość
Zniknęły wszystkie programy :/
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-02-17, 00:56:59 »
hehe aktualizowałam je już kilka razy dzisiaj ;) może dlatego tak szybko. Ehh niestety nie mam paczki menu :/ były jakieś 7 co w nazwie miały menu i te zainstalowałam ale nie pomogło :/

Lili86

  • Gość
Zniknęły wszystkie programy :/
« Odpowiedź #12 dnia: 2008-02-17, 01:00:48 »
zraz mam w zainstalowanych menu-2.1.23-1mdk opis:
 The intent of this package is to streamline the menus. For this purpose, menu provides an "update-menus" command, that will read all installed menu files (as provided by other packages in /usr/lib/menu), and run the frontends for various window managers in /etc/menu-methods to create startup files for the window managers (or pdmenu).

może najpierw odinstalować a potem powtórnie zainstaloać ?? tylko jak daje usuń to wyskakuje masa innych pakietów do usuniecia

arctgx

  • Gość
Zniknęły wszystkie programy :/
« Odpowiedź #13 dnia: 2008-02-17, 01:15:25 »
A może zobacz, do jakiej paczki mależy ten trefny plik, tzn.
rpm -qf /etc/menu-methods/simplified/simplified-xdg-desktop-entry-spec-dirs

i spróbuj zainstalować ją raz jeszcze albo ściągnąć z netu te paczkę, wejść np. w mc do niej i nadpisać oryginalne pliki z /etc/menu-methods.

Może być tak, ze z jakiegoś powodu plik ten został uszkodzony, a kolejne próby instalacji  traktują go jako zmodyfikowany i nie nadpisują go same domyślnym. Ale to tylko moja intuicja.

Lili86

  • Gość
Zniknęły wszystkie programy :/
« Odpowiedź #14 dnia: 2008-02-17, 01:24:33 »
ale jak sprawdzic do jakiej paczki nalezy ten plik ??