Nowe posty

Autor Wątek: Dość Windowsa ... pora na Linuxa ... ale jaki?  (Przeczytany 11605 razy)

douglasmclloyd

  • Gość
Dość Windowsa ... pora na Linuxa ... ale jaki?
« Odpowiedź #15 dnia: 2008-01-29, 02:19:57 »
Cytat: norbert_ramzes
Jeśli na kilku różnych kompach to coś podejrzanego. Sprawdzałeś czy to Linux się zawiesił czy sam X? X u mnie już wielokrotnie się zawiesił i niejeden newbie twierdziłby że to się cały system/komputer/Linux zawiesił :lol:
Zawiszał się tylko na laptopie. Jak można sprawdizć czy to X się zawiesza?

norbert_ramzes

  • Gość
Dość Windowsa ... pora na Linuxa ... ale jaki?
« Odpowiedź #16 dnia: 2008-01-29, 11:34:49 »
Cytat: douglasmclloyd
Cytat: norbert_ramzes
Jeśli na kilku różnych kompach to coś podejrzanego. Sprawdzałeś czy to Linux się zawiesił czy sam X? X u mnie już wielokrotnie się zawiesił i niejeden newbie twierdziłby że to się cały system/komputer/Linux zawiesił :lol:
Zawiszał się tylko na laptopie. Jak można sprawdizć czy to X się zawiesza?
Jak X się zawiesi to bywa różnie. Np. może być tak że ekran "stoi" albo jest czarny, a myszka i klawiatura w ogóle nie reaguje.

Z życia wzięte:

Bawiłem się Berylem i konfiguracją iXsa, w którymś momencie X kompletnie padł jak w powyższym przykładzie, a ja nie mogłem nic zrobić bo... ten komp tymczasowo służył jako ruter i był akuratnie potrzebny (sieciówki migały!). Że akurat była późna pora to poszedłem spać. Na następny dzień (był cały czas włączony acpid) nie był akuratnie używany (przypominam że służył jako ruter) i diody na k. sieciowych nie migały, więc wyłączyłem kompa przyciskiem na obudowie. Po wyłączeniu oczywiście włączyłem, ale Beryl mi się wtedy już znudził.

Jak X zawiesi się to może być różnie, np. może jeszcze reagować klawiatura i uratuje nas alt+ctrl+backspace albo alt+ctrl+F[1-6].

Jeśli wiesza Ci się na laptopie (nigdy sam nie miałem laptopa bo nigdy nie potrzebowałem :P) to spróbuj dopisać do linii poleceń kernela: noacpi.

douglasmclloyd

  • Gość
Dość Windowsa ... pora na Linuxa ... ale jaki?
« Odpowiedź #17 dnia: 2008-01-30, 05:05:54 »
Cytat: norbert_ramzes
Jak X zawiesi się to może być różnie, np. może jeszcze reagować klawiatura i uratuje nas alt+ctrl+backspace albo alt+ctrl+F[1-6].
Klawiatura nie reagowała. Totalny zwis.

Cytat: norbert_ramzes
Jeśli wiesza Ci się na laptopie (nigdy sam nie miałem laptopa bo nigdy nie potrzebowałem :P) to spróbuj dopisać do linii poleceń kernela: noacpi.
Spróbuję, chociaż muszę przyznać, że ósemka działa całkiem przyzwoicie.

norbert_ramzes

  • Gość
Dość Windowsa ... pora na Linuxa ... ale jaki?
« Odpowiedź #18 dnia: 2008-01-30, 12:12:46 »
Wypróbuj kernela 2.6.24 - to dopiero działa wyśmienicie.

arctgx

  • Gość
Dość Windowsa ... pora na Linuxa ... ale jaki?
« Odpowiedź #19 dnia: 2008-01-30, 23:45:26 »
Cytat: douglasmclloyd
Totalny zwis.
Ostatnią deską ratunku mogą być jeszcze tzw. kombinacje Magic SysRq, czyli Alt+SysRq+trzeci_klawisz, gdzie od wyboru trzeciego zależy działanie. Poszukaj o tym, także w wątkach tego forum, szczególnie o klawiszach R,K,S,U,B w roli trzeciego.

Obsługa Magic SysRq musi być wkompilowana w jądro (CONFIG_MAGIC_SYSRQ=y).

Przez pół roku miałem zamrażanie systemu przez nowsze Xorg, kiedy włączałem moduł dri do niego (akceleracja 3D) i raz Magic SysRq działały, raz nie (jeśli nie, to zazwyczaj nie działał też power na obudowie, z sieci nie miałem możliwości podłączyć się by zabić serwer X). Kluczowa okazała się pochodząca ze źródeł biblioteka libdrm, o której zapomniałem, a która z nowymi iksami dawała wiechę.

Jeśli chcesz sprawdzić czy to X wiesza system, pomocne może okazać się odpalenie jądra bez sterownika framebuffera (prawdopodobnie video=off powinno wyłączyć nawet wkompilowany ster fb, czyli dać surową czcionkę) i w trybie single i odpalenie z konsoli polecenia w rodzaju { sleep 2; sync; } & X :0 >moj_log 2>&1 i przeczytanie loga no chyba że brak wiechy pozwala odczytać komunikaty o błędach wprost z ekranu. Plik /var/log/Xorg.0.log nie pokazał w moim przypadku kluczowego błędu, a jedynie to że Xorg staje na ładowaniu dri.