Nowe posty

Autor Wątek: Jaki system na serwer Apache/PHP/Mysql/Ftp  (Przeczytany 11232 razy)

Riff

  • Gość
Jaki system na serwer Apache/PHP/Mysql/Ftp
« dnia: 2007-11-15, 19:14:38 »
Witam,

kupuję właśnie serwer IBM P3 866mhz, 256mb sdram ecc (pewnie poszerzę ją do 512 lub więcej), 2x18gb hdd,
potrzebuję pomocy w wyborze dystrybucji linuksowej, a także paru porad jak zacząć i z jakich źródeł czerpać wiedzę :)

Generalnie mam w domu sieć i 2 laptopy, z których oczywiście nie chcę robić serwerów :) więc zdecydowałem się kupić taką "puszkę", i mam zamiar ten komputer docelowo podłączyć do switcha i administrować nim zdalnie, tzn nie mam monitora, mogę co najwyżej pożyczyć od kogoś LCD na czas instalacji i konfiguracji linuxa.

Aha, zaznaczam, że ten php mysql i ftp to w zasadzie (przynajmniej na razie) tylko dla domowników, nie zależy mi na udostępnianiu tego całej sieci, bo hosting mam wykupiony.

Jeżeli chodzi o moje doświadczenia z linuxem, to bawiłem się Mandrakiem 9.2 i 10, a teraz także Mandrivą 07, i pracowało mi się z nimi dobrze (korzystanie z neta, mp3, wszystko w trybie graficznym). W konsoli umiem zrobić podstawowe rzeczy, tworzenie plików, kopiowanie, przenoszenie, chmod, vi, pine, pico.

Jeżeli możecie mi polecić jakąś książkę na ten temat, będę wdzięczny, sam nie mogłem nic znaleźć, wszystko tylko traktuje o tworzeniu katalogów i innych takich podstawach, właściwie taką książkę już nawet mam :)

Aha, no i jeżeli już to było gdzieś poruszone, to przepraszam, przeglądałem forum w poszukiwaniu podobnego tematu, użyłem nawet opcji SZUKAJ, niestety się nie udało :)

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc !

TheUsh

  • Gość
Jaki system na serwer Apache/PHP/Mysql/Ftp
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-11-15, 19:29:29 »
Zainstaluj sobie najnowsze xubuntu, a potem to http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Feisty poprowadzi cię za rączkę jak zainstalować i skonfigurować apache, php, ftp, itd. ;)

ps. link jest do poradnika do wcześniejszego wydania ubuntu o nazwie feisty (to dlatego, że nowa wersja poradnika nie posiada jeszcze wpisów odnośnie apache itd.), ale instalacja i konfiguracja ww. programów w najnowszym ubuntu 7.10 gutsy niczym się nie różni od tej w feistym.

Riff

  • Gość
Jaki system na serwer Apache/PHP/Mysql/Ftp
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-11-15, 19:44:18 »
Dzięki :)
Rozumiem, że polecasz xubuntu ze względu na małe wymagania, są jeszcze jakieś różnice między xubuntu a powiedzmy, kubuntu ?

Wygrzebałem tu coś takiego na tych tutorialach Ubuntu
http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Feisty#How_to_connect_into_a_remote_Ubuntu_desktop_host_from_a_Windows_machine
http://www.tightvnc.com/
Rozumiem, że po instalacji xubuntu i uruchomieniu odpowiedniej usługi, będę "widział" pulpit serwera na np. laptopie z TightVNC?

TheUsh

  • Gość
Jaki system na serwer Apache/PHP/Mysql/Ftp
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-11-15, 19:57:10 »
Różnią się w sumie jedynie środowiskiem graficznym ;) Nie polecam ci instalowania Kubuntu i czystego Ubuntu ze względu na to, że posiadają bardzo zasobożerne środowiska, które na serwer się nie nadają. Najlepiej to w ogóle nie mieć Xwindow na serwerze, ale ze względu na to, że nie do końca znasz konsolę to może lepiej, żebyś pod ręką miał jakieś proste środowisko graficzne ;)

Co do VNC to tak, ta technika pozwala na zdalne połączenie się z pulpitem, ale niestety w xubuntu konfiguracja takiej usługi nie będzie tak prosta jak opisana w ubuntuguide, ponieważ tamta instrukcja dotyczy środowiska graficznego GNOME, a w Xubuntu mamy XFCE. Najprawdopodobniej będziesz musiał doinstalować poprzez "Menedżer pakietów synaptic" program o nazwie x11vnc i w ustawieniach środowiska xfce ustawić aby uruchamiał się on przy starcie.

Riff

  • Gość
Jaki system na serwer Apache/PHP/Mysql/Ftp
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-11-15, 20:00:57 »
Ok, dzięki ponownie, jeszcze jedno pytanko, są do ściągnięcia wersje desktop i alternate, którą mam wybrać ?

TheUsh

  • Gość
Jaki system na serwer Apache/PHP/Mysql/Ftp
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-11-15, 20:14:27 »
wersja desktop to taka w której instalacja odbywa się w trybie graficznym, alternate to tryb "tekstowy".

TheUsh

  • Gość
Jaki system na serwer Apache/PHP/Mysql/Ftp
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-11-15, 20:24:31 »
Wracając jeszcze do x11vnc, to w ustawieniach xfce wpisz aby system uruchamiał komednę: "x11vnc -forever" , bez tej dodatkowej opcji x11vnc po prostu wyłącza się po zakończeniu przez użytkownika pracy na vnc i przez to nie można się później z powrotem zalogować ;)

  • Gość
Jaki system na serwer Apache/PHP/Mysql/Ftp
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-11-15, 22:18:02 »
Cytat: Riff
Ok, dzięki ponownie, jeszcze jedno pytanko, są do ściągnięcia wersje desktop i alternate, którą mam wybrać ?
jak na serwer, to wersję "server" - jest to wersja, która po instalacji jest skonfigurowana optymalnie pod serwery, chociaż szczegółów nie znam. no ale każda inna wersja (desktop, alternate) to to samo, ale trzeba wtedy samemu przekonfigurować parę rzeczy i pewnie doinstalować serwery które chcesz używać

Riff

  • Gość
Jaki system na serwer Apache/PHP/Mysql/Ftp
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-11-15, 23:18:00 »
No tak, tylko tam nie ma takiej wersji :)
Wiem ze jest np ubuntu server, ale xubuntu server chyba nie ma widocznie..

chmooreck

  • Gość
Jaki system na serwer Apache/PHP/Mysql/Ftp
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-11-15, 23:28:35 »
Cytat: Riff
Witam,

kupuję właśnie serwer IBM P3 866mhz, 256mb sdram ecc (pewnie poszerzę ją do 512 lub więcej), 2x18gb hdd,
potrzebuję pomocy w wyborze dystrybucji linuksowej, a także paru porad jak zacząć i z jakich źródeł czerpać wiedzę :)
Najlepiej poszperaj sobie sam... na jakilinux.org, albo na distrowatch.com
Poczytaj jak najwięcej. Musisz sam zdecydować co będzie ci bardziej odpowiadało... Pamiętaj, ze każda pliszka swój ogonek chwali ;-)

I niekoniecznie to co podoba się jednemu przypadnie do gustu drugiemu... stąd też z premedytacją ci nie powiem, co ja bym zainstalował :-D

A wiedzę najlepiej czerpać z zasobów wybranej przez siebie dystrybucji oraz z dokumentacji programów, jakich się używa.

Riff

  • Gość
Jaki system na serwer Apache/PHP/Mysql/Ftp
« Odpowiedź #10 dnia: 2007-11-15, 23:47:38 »
Chyba wolałbym mandrivę, ale to ubuntu jednak ma dużo tutoriali i FAQów,
najprawdopobniej poeksperymentuję z mandrivą, i ubuntu/xubuntu/kubuntu.
Teraz pozostaje czekać na kuriera i serwer :)
Dziękuję wszystkim za rady, pozdrawiam :)

Riff

  • Gość
Jaki system na serwer Apache/PHP/Mysql/Ftp
« Odpowiedź #11 dnia: 2007-11-20, 17:38:43 »
Ponizsze informacje uznaje za nieaktualne, jednak moze ktos bedzie mial ten sam problem to zostawiam tresc. Udalo mi sie rozwiazac problem instalujac Fedora Core 4, poszlo JAK PO MASLE! Wszystko dziala, rowniez VNC :)
Pozdrawiam

Nic mi sie nie chce zainstalowac ;(
Probowalem xubuntu 7.10, kubuntu 7.04 i mandrive 07.
Wieszaja sie zaraz na poczatku instalacji (lub uruchamiania live cd).

Jest to maszyna serwerowa, tj procesor zwykly p3 866, ale dyski sa scsi 2x18gb, jest to komputer ibm xseries 200.

Tymczasem jak uruchamiam bez plytki, to wyskakuje lilo, i jak uruchamiam to co tam jest (a nie wiem co to jest) to wiesza sie i ostatnie linijki wygladaja tak:

VFS: Cannot open root device "802" or 08:02
Please append a correct "root=" boot option
Kernel panic: VFS: Unable to mount root fs on 08:02

Proszę o pomoc, bo mam pożyczony monitor i chciałbym ten system dzisiaj postawic!!!

norbert_ramzes

  • Gość
Jaki system na serwer Apache/PHP/Mysql/Ftp
« Odpowiedź #12 dnia: 2007-11-21, 10:02:37 »
Cytat: Riff
VFS: Cannot open root device "802" or 08:02
Please append a correct "root=" boot option
Kernel panic: VFS: Unable to mount root fs on 08:02
Albo kernel niema jakiegoś sterownika np bark initrd, albo jest tak jak pisze źle podana partycja root.

Wydaje mi się że to drugie. Co to 802?