Nowe posty

Autor Wątek: stary laptop  (Przeczytany 10928 razy)

puc15

  • Gość
stary laptop
« dnia: 2007-11-05, 22:19:54 »
jaką dystrybucję wybrać do laptopa ibm thinkpad 770e?
procesor to 266mhz ramu ma 96mb. przydaloby sie cos bardzo latwego w uzyciu najlepiej po polsku, poniewaz niegdy wczesniej nie korzystalem z linuksa. chce cos z interfejsem graficznym i zeby obslugiwalo pliki worda i excela.

dzieki za pomoc

arctgx

  • Gość
stary laptop
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-11-05, 22:30:30 »
Zawsze możesz porównywać możliwości dystrybucji ze swoimi upodobaniami używając wersji Live (uruchamianych z płyty bez konieczności instalacji). Większość dystrybucji typu live można w razie potrzeby zainstalować później na dysku. Proponuję pościągać na próbę i powypalać obrazy kilku popularnych dystrybucji, przetestować czy dobrze wykrywają i konfigurują Twój sprzęt.

Niejedna dystrybucja mieszcząca się na CD posiada pakiet OpenOffice.

Zamiast podawać nazwy, proponuję pobuszować po stronach konkretnych dystrybucji, startując z wyszukiwarki czy nawet Wikipedii.

Na stronach dystrybucji znajdziesz mniej lub bardziej detaliczne informacje o zawartościach ich wersji live.

arctgx

  • Gość
stary laptop
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-11-05, 22:34:29 »
P.S. Na 96 MB pamięci pakiet Open Office może zawiesić system, dlatego może nie obyć się bez rozszerzenia Twojej pamięci o pamięć wymiany (swap) w postaci pliku czy partycji wymiany.

Niektóre dystrybucje po wykryciu małej ilości pamięci same pytają na starcie o to czy na istniejącej partycji stworzyć plik wymiany i jakiego rozmiaru ma być (lub czy nadpisać plik wymiany stworzony wcześniej przez inny system, np. Windows).

arctgx

  • Gość
stary laptop
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-11-05, 22:39:00 »
Jeśli nigdy nie używałeś Linuksa, to zapewne będziesz lepiej czuł się w windowsopodobnych (bez ujmy dla nich przy tym określeniu ;)) menedżerach okien, a im bogatszy w graficzne funkcje menedżer okien, tym więcej pamięci zjada. Proponowałbym mimo wszystko prosty mendedżer okien typu Fluxbox lub IceWM.

puc15

  • Gość
stary laptop
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-11-05, 22:56:28 »
a czy cdlinux.pl byłby dobry? czy da rade go odpalic jak mam tylko 96 mb ramu?

arctgx

  • Gość
stary laptop
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-11-05, 23:04:44 »
Jeśli nie masz problemów z szybkością łącza, proponowałbym próbować. Nie znam dystrybucji cdlinux. Zajętość pamięci będzie zależała od konkretnych programów, a nie od dystrybucji. Od dystrybucji może zależeć automatyczne wykrywanie sprzętu i obchodzenie problemów z nim, ale nie znam ani detali Twojego sprzętu, a gdybym go znał, też o wykrywaniu niewiele bym powiedział. Ponieważ raczej nie w głowie mi odsyłanie Cię do dokumentacji jądra na tym etapie, proponuję metodę prób i błędów.

puc15

  • Gość
stary laptop
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-11-05, 23:23:28 »
na razie sobie sciagnalem Damn Small Linux. wszystkow wydaje się chodzić oprócz karty dźwiękowej. jak tu zainstalowac jakies sterowniki? karta się nazywa
CS4237B Audio controller

chmooreck

  • Gość
stary laptop
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-11-05, 23:41:08 »
alsaconf

arctgx

  • Gość
stary laptop
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-11-05, 23:52:56 »
W katalogu z dokumentacją źródeł jądra dałem "grep -Ri CS4237B", który w pliku "./sound/alsa/ALSA-Configuration.txt" znalazł nazwę sterownika (modułu jądra):

Cytuj
Module snd-cs4236
  -----------------
 
    Module for sound cards based on CS4235/CS4236/CS4236B/CS4237B/
                                   CS4238B/CS4239 ISA chips.
Sprawdź więc czy masz wśród załadowanych modułów (polecenie "lsmod" z konta root-a wyświetla je) snd_cs4236. Jeśli brak, daj "modprobe snd-cs4236". Jeśli nie wyskoczył żaden błąd, odpal polecenie alsamixer dla sprawdzenia czy nie masz powyciszanych urządzeń.

puc15

  • Gość
stary laptop
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-11-07, 17:10:49 »
mam jakis modol soundcore, ale snd-cs4236 nie ma. jak daje modprobe to mi wyswietla 'cant locate module snd-cs4236'

puc15

  • Gość
stary laptop
« Odpowiedź #10 dnia: 2007-11-07, 17:16:40 »
pozatym jak wlaczam mixer 'Dmix sound mixer' wyglada jakby bylo wyciszone, ale jak klikam na suwak to on sie wylacza.

jak probuje odpalic jakis plik dzwiekowy to mi wyswietla okienko
 'couldn't open audio' i tam pisze zebym sprawdzil czy mam wybrany wlasciwy 'output profile', czy zaden inny program nie blokuje karty dzwiekowej i czy karta jest skonfigurowana wlasciwie.
co z tym zrobic??
aha, tu chyba nie ma alsamixer.

z gory dzieki za pomoc i wyrozumialosc ;)

norbert_ramzes

  • Gość
stary laptop
« Odpowiedź #11 dnia: 2007-11-07, 21:12:10 »
Cytat: puc15
mam jakis modol soundcore, ale snd-cs4236 nie ma. jak daje modprobe to mi wyswietla 'cant locate module snd-cs4236'
Czyli teoretycznie ten moduł jest skompilowany, ale czy jest i gdzie jest to nie wiadomo.

Jak się używa find to nie wiem bo nie używam ale poszukaj tego modułu w /lib/modules/twoja_wersja_kernela/gdzieś/dalej za pomocą dowolnego programu.

Od biedy możesz go załadować w ten sposób

insmod /ścieżka/do/modułu/moduł.ko

ale lepiej dopisać ścieżkę do modules.(chyba.. .dep-niepamiętam) bo wygodniej napisać:

modprobe nazwa_modułu

Jeśli nie znajdziesz tego modułu to spróbuj przeinstalować jajko z paczki, a jak nie uda się to jedyny ratunek to rekompilacja kernela, albo inne distro.

arctgx

  • Gość
stary laptop
« Odpowiedź #12 dnia: 2007-11-07, 23:16:32 »
norbert_ramzes, na podstawie czego twierdzisz, że moduł jest skompilowany? Po tym komunikacie byłbym przekonany zupełnie na odwrót, choć nie pewien.

find /lib/modules -name "*4236*"
to jeden ze sposobów na pokazanie, że jest lub go brak.

DSL-ka jest na tyle małą dystrybucją, że może twórcy podarowali już sobie kompilację starych modułów dźwiękowych na szynie ISA, by zaoszczędzić miejsce. Ale co ja będę spekulował - jest na tyle mała, ze zaraz ją (w wersji 3.4) na QEMU odpalę i sam się przekonam.

OK, odpalilem i nie ma tego modułu.

arctgx

  • Gość
stary laptop
« Odpowiedź #13 dnia: 2007-11-07, 23:39:02 »
DSL nie ma narzędzi do kompilacji, żeby próbować coś budować na miejscu. Wspomniany przeze mnie moduł należy do podsystemu dźwięku ALSA, a ten nie był wypuszczany z oficjalnymi jądrami z serii 2.4, twórcy DSL też nic od siebie nie dokompilowali w tym zakresie. Jest tylko stareńki OSS i jego 58 modułów.

Ale jeszcze jedna próba. Wśród tych modułów OSS znajduję cs4232. Zaglądam do Documentation/sound/oss/CS4232 i widzę:
Cytuj
To configure the Crystal CS423x sound chip and activate its DSP functions,
modules may be loaded in this order:
 
   modprobe sound
   insmod ad1848
   insmod uart401
   insmod cs4232 io=* irq=* dma=* dma2=*
 
This is the meaning of the parameters:
 
   io--I/O address of the Windows Sound System (normally 0x534)
   irq--IRQ of this device
   dma and dma2--DMA channels (DMA2 may be 0)
 
On some cards, the board attempts to do non-PnP setup, and fails.  If you
have problems, use Linux' PnP facilities.
 
To get MIDI facilities add
 
   insmod opl3 io=*
 
where "io" is the I/O address of the OPL3 synthesizer. This will be shown
in /proc/sys/pnp and is normally 0x388.
Może Twoją CS4237 da się więc za jego pomocą obsłużyć. Nie wiem tylko, na ile można ufać tej instrukcji. Spróbowałbym najpierw od załadowania przez modprobe. Ni e widzę też modułu sound.