Nowe posty

Autor Wątek: zdalne konto - programy X-owe  (Przeczytany 4606 razy)

arctgx

  • Gość
zdalne konto - programy X-owe
« dnia: 2007-10-18, 17:51:04 »
Próbuję odpalić na zewnętrznym koncie program działający w X, by wyświetlić go u siebie. Dla prostoty w tym opisie, niech będzie to xclock :). Na Knoppiksie nie mam z tym problemu, ale mój Debian na dysku robi mi kilka przeszkód.

Włączam wpierw xhost +.

1.Czy opcja -nolisten tcp dla xorg na mojej maszynie musi być wyrzucona, bym mógł odpalić xclock?

2.Dlaczego na zdalnym koncie muszę wpierw deklarować DISPLAY="mój_IP:0.0", kiedy używam swojego Debiana, a w Knoppiksie już nie?

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
zdalne konto - programy X-owe
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-10-19, 16:01:15 »
ssh -X nazwa_programu login@host

Przy czym zdalny host musi mieć w opcjach ssh włączone forwardowanie iksów (nie pamiętam dokładnie jak ta opcja się nazywa).
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

  • Gość
zdalne konto - programy X-owe
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-10-19, 19:41:23 »
Z Debianem tak jest, że nie jest wszystko od razu skonfigurowane, a taki Knoppix na przykład (choć oparty na Debianie) ma skonfigurowane wiele rzeczy od razu po uruchomieniu.

arctgx

  • Gość
zdalne konto - programy X-owe
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-10-19, 23:58:41 »
Rzeczywiście, z opcją -X nie muszę już deklarować DISPLAY na zdalnym hoście.

Intuicja podpowiada mi, że z kolei bez "-nolisten tcp" nie poszłoby połączenie ze zdalnym hostem, ale moje pojęcie o sieciach jest bardzo mgliste :)

Z tego co wiem, Klaus Knopper sporo nadłubał się sam przy różnego rodzaju konfiguracjach Knoppiksa, szczególnie pod kątem obsługi sprzętu. Ale czy jego projekt żyje i czy wersja 5.1.1 nie była ostatnią udostępnioną przez niego w sieci? Cóż on teraz kombinuje? :)

  • Gość
zdalne konto - programy X-owe
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-10-20, 00:17:28 »
pewnie wersję szustą ;)
nowe wersje knoppixa chyba się nie ukazują aż tak często, by móc się już spodziewać kolejnej wersji. no ale mogę się mylić - aż tak bardzo w tym nie siedze.