Nowe posty

Autor Wątek: Odczytanie danych z partycji linuksowej pod Windowsem  (Przeczytany 7980 razy)

ukar

  • Gość
Witam, w związku iż jestem laikiem totalnym jeżeli chodzi o Linux, a mam problem bardzo poważny proszę o pomoc.

Mój znajomy ma firmę w której jakiś informatyk postawił sieć z dostępem do internetu na Linuksie: czyli modem ---> router ---> switch---> serwer Linux i inne komputery z sieci. Dane (faktury, dokumenty, etc) z komputerów (system Windows) były zapisywane na serwerze w którym jest zainstalowany linux. I teraz tak informatyk słusznie został zwolniony z firmy i zrobił niesamowity numer mianowicie po 1.) nie można na komputerach sieciowych odczytać danych zapisywanych na serwerze. 2.) po odpaleniu serwera system prosi o login i hasło :(. Pytanie moje brzmi jak ominąć zabezpieczenie? jak odzyskać te dokumenty? czy jest możliwość podłączenia dysku z Linuxem jako slave do kompa z Windowsem i w nim odczytania danych  - jak to zrobić aby Windows widział partycje linuksowe i zapisane na nich pliki?.


Proszę o pomoc zależ mi bardzo na czasie.

TheUsh

  • Gość
Odczytanie danych z partycji linuksowej pod Windowsem
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-03-10, 20:32:54 »
Najlepiej bedzie jak podepniesz dysk z linuksowego serwera do innego komputera i uzyjesz np. programu explore2fs http://www.chrysocome.net/explore2fs , bo jak zaczne tlumaczyc w jaki sposob odzyskac haslo na tym serwerze to sie nie polapiesz ;)

xavery

  • Gość
Odczytanie danych z partycji linuksowej pod Windowsem
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-03-10, 21:37:56 »
Sorry za off-topic, ale

 > zrobił niesamowity numer mianowicie po 1.) nie można na komputerach sieciowych odczytać danych
 > zapisywanych na serwerze.

Może nie jest to wina samego informatyka ale nie obsługiwania przez pewien czas systemu (np. zapchanie partycji, wyłaczenie usługi...)

2.) po odpaleniu serwera system prosi o login i hasło :(.

Niesłychane:) Jeśli dziwicie się, że system operacyjny wymaga uwierzytelnienia to ja sie dziwię, że informatyk sam sie wcześniej nie zwolnił.

czy jest możliwość podłączenia dysku
 > z Linuxem jako slave do kompa z Windowsem i w nim odczytania danych  - jak to zrobić aby Windows
 > widział partycje linuksowe i zapisane na nich pliki?.

Tak jak napisał Ush - oczywiście można podpiąć dysk i odczytać pliki pod Windowsem o ile ktoś chce sobie utrudniać życie i o ile Windows będzie potrafił odczytać system plików tego dysku. Przypomnę, że ten niedobry informatyk mógł postawić system na mniej popularnym (lecz być może bardziej odpowiednim) FS'ie typu ReiserFS, JFS, XFS czy jeszcze inne.

ukar

  • Gość
Odczytanie danych z partycji linuksowej pod Windowsem
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-03-10, 23:29:25 »
2007-03-10 21:37:56 xavery napisał:

Wielkie dzięki za pomoc



> Sorry za off-topic, ale
 >
 >  > zrobił niesamowity numer mianowicie po 1.) nie można na komputerach sieciowych odczytać
 > danych
 >  > zapisywanych na serwerze.
 >
 > Może nie jest to wina samego informatyka ale nie obsługiwania przez pewien czas systemu (np.
 > zapchanie partycji, wyłaczenie usługi...)
 >

Tą sytuację raczej bym pominął: HDD 200GB, a magazynowane pliki to głównie txt.



 > 2.) po odpaleniu serwera system prosi o login i hasło :(.
 >
 > Niesłychane:) Jeśli dziwicie się, że system operacyjny wymaga uwierzytelnienia to ja sie
 > dziwię, że informatyk sam sie wcześniej nie zwolnił.

To że system żąda uwierzytelniania nie dziwi mnie ale sytuacja w której to człowiek pracujący dla was zakłada login i passy, a następnie zataja to przed wami nie jest normalne. moze to nie istotne ale napiszę że facet sprzedał mojemu znajomemu serwer PII 300MHz, 64MB ram z dyskiem 200GB za ponad 4500zł i dodatkowo narobił sporo innych przekrętów - a wykorzystywanie do tego stopnia ludzi nie znających się - laików jest już mało powiedziane niestosowne a nawet nie do przyjęcia. to tak btw :)

 
 > czy jest możliwość podłączenia dysku
 >  > z Linuxem jako slave do kompa z Windowsem i w nim odczytania danych  - jak to zrobić aby
 > Windows
 >  > widział partycje linuksowe i zapisane na nich pliki?.
 >
 > Tak jak napisał Ush - oczywiście można podpiąć dysk i odczytać pliki pod Windowsem o ile ktoś
 > chce sobie utrudniać życie i o ile Windows będzie potrafił odczytać system plików tego dysku.
 > Przypomnę, że ten niedobry informatyk mógł postawić system na mniej popularnym (lecz być może
 > bardziej odpowiednim) FS'ie typu ReiserFS, JFS, XFS czy jeszcze inne.
 >

Jeżeli nie uda mi się tym explore2fs to czy ktoś jest w stanie pomóc fizycznie jestem z okolicy Wawki ewentualnie opisze krok po kroku jak z tym sobie poradzić. Będę bardzo wdzięczny, i z góry dziękuję.

wit0ld

  • Gość
Odczytanie danych z partycji linuksowej pod Windowsem
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-03-12, 19:29:41 »
Oj ściągnij sobie jakąkolwiek dystrybucję typu live-cd i uruchom system z płytki. Chociażby SLAX-a (http://www.slax.org/download.php).
Nie przyglądałem się tym slaxom, ale Kill Bill edition na 100% śmiga i wszystkie typowo linuksowe partycje są montowane. Problem pojawia się tylko jeśli chcesz przekopiować dane na partycję NTFSa - masz tylko możliwość odczytu. Najlepiej więc wciśnij ten dysk do kompa z jakąś inną partycją linuksową, albo fatem.
Wspominałeś coś o sieci. Niech więc ktoś udostępni jakiś katalog na swoim kompie i przerzuć przez sieć lokalną sobie te pliki (tak wiem na około - ale działa).

ps. internecik działa po wpisaniu dhcpd czy jakoś tak (wpisz dhc i naciśnij tab a mądry linux podpowie ci całą nazwę)

ukar

  • Gość
Odczytanie danych z partycji linuksowej pod Windowsem
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-03-14, 21:15:28 »
2007-03-12 19:29:41 wit0ld napisał:

Witam wielkie dzięki za podpowiedź witOld.

Tak jak pisałem w 1 poście jestem totalnym laikiem ale te parę dni pomogło mi dowiedzieć się coś więcej na temat tego systemu; i może sformułuje pytanie na nowo.

Mam dysk na którym jest postawiony OpenBSD i tu zaczyna się problem; na dysku zgrane są bardzo ważne dokumenty (dokumenty z windozy i programów pracujących pod windozą) które muszę odzyskać, na domiar wszystkiego system jest zabezpieczony loginem i hasłem których nie znam :(
Co robić, czego użyć aby te dane móc zgrać na inny dysk windows. Potrzebuje te dane na nowo odtworzyć pod windowsem.


A że czas mnie bardzo nagli TO PROSZę WSZYSTKICH O POMOC!!!
Dokumenty muszę zdać do 15.03.2007 :(
HELP

I z góry dziękuję za okazaną mi pomoc i poświęcony swój czas.

phund

  • Gość
Odczytanie danych z partycji linuksowej pod Windowsem
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-03-14, 22:54:37 »
Ściągnij Total Commandera i zainstaluj wtyczkę do systemów linuksowych (dokładnie ext2, ext3 i reiserfs)

Strona TC: http://www.ghisler.com/ albo http://totalcmd.pl/
Wtyczka: http://ghisler.fileburst.com/fsplugins/ex2fs.zip

Po zainstalowaniu będziesz miał w otoczeniu sieciowym w TC zamontowane partycje w Linux drives - wystarczy wtedy znaleźć i przekopiować pliki.

Pozdrawiam!

ukar

  • Gość
Odczytanie danych z partycji linuksowej pod Windowsem
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-03-15, 17:53:44 »
Witam wielkie dzięki ale niestety nie pomogło testowałem już sporo narzędzi ale nic i nic na dysku jest system OpenBSD :(

TheUsh

  • Gość
Odczytanie danych z partycji linuksowej pod Windowsem
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-03-15, 18:59:54 »
2007-03-15 17:53:44 ukar napisał:

> Witam wielkie dzięki ale niestety nie pomogło testowałem już sporo narzędzi ale nic i nic na
 > dysku jest system OpenBSD :(

Hmmm sprobuj moze jakiegos BSD livecd http://www.freesbie.org/ z niego odpal ten komputer i sprobuj w ten sposob odczytac zawartosc tej partycji z bsd

flak

  • Gość
Odczytanie danych z partycji linuksowej pod Windowsem
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-03-15, 19:53:54 »
2007-03-15 17:53:44 ukar napisał:

> Witam wielkie dzięki ale niestety nie pomogło testowałem już sporo narzędzi ale nic i nic na
 > dysku jest system OpenBSD :(

Zacznijmy od tego żę OpenBSD to nie Linux tylko system z rodziny BSD. Można powiedzieć że to kuzyn Linuxa. System plików używany pod OpenBSD to ufs. Z tego co wiem to żaden program windowsowy nie otworzy takiej partycji, zwłaszcza że ufs to tak na prawdę rodzina systemów plików różniących się od siebie implementacją. Jedyne rozwiązanie to jakiś BSD live jak Freesbe albo Linux live.


Nie wiem jak w BSD (komendy BSD mają inna składnię!) ale w Linuxsie można taką partycję zamontować (do odczytu) tak:

Uruchom płytę Linux live cd (np. Knoppix).

Zaloguj się jako administrator (root):
su

Sprawdź układ partycji na dysku. Dysk IDE Primary master: hda, IDE Primary Slave: hdb, etc. Dyski SATA/SCSI: sda,sdb etc

cfdisk /dev/hda

Powinieneś zobaczyć układ partycji na pierwszym dysku IDE. Dla przykładu załóżmy że jest jeden dysk podzielony na dwie partycje: hda1  type A6 hda2 type swap

Swap to partycja wirtualnej pamięci która Cię nie interesuje. Pozostałe partycje zawierają jakieś dane.

wyjdź z programu cfdisk [Quit].

załuż katalog
mkdir /mnt/temp1

zamontuj system plików w katalogu /mnt/temp1:

mount -t ufs -o ro,ufstype=44bsd /dev/hda1 /mnt/temp1

Wejdź to katalogu /mnt/temp1. Jeśli sprzyja ci szczęście, partycja jest jedna i nie zaszyfrowana to powinieneś zobaczyć podobne katalogi:
/bin
/sbin
/usr
/boot
/home
/root
...

wejdź do katalogu home (/mnt/temp1/home) tu powinny być katalogi użytkowników

Jeśli katalog home jest pusty to znaczy że dane są na innej partycji analogicznie zamontój kolejną partycję (z pominięciem swap!). Przypuśćmy że kolejna partycja to hda5

mkdir /mnt/temp2
mount -t ufs -o ro,ufstype=44bsd /dev/hda5 /mnt/temp2

Jeśli na danym dysku nie ma już więcej partycji do sprawdzenia to kontynuuj z kolejnym dyskiem twardym:

cfdisk /dev/hdb

...

ukar

  • Gość
Odczytanie danych z partycji linuksowej pod Windowsem
« Odpowiedź #10 dnia: 2007-03-16, 23:41:21 »
Flak wielkie dzięki
W końcu się udało co prawda potrzebowałem do tego pomocy kolegi który te instrukcjie wprowadził w życie ale jeszcze raz wszystkim dziękuję.

Pozdrawiam Ukar.