Nowe posty

Autor Wątek: wybralem debiana i co dalej ?! :/  (Przeczytany 3075 razy)

user82

  • Gość
wybralem debiana i co dalej ?! :/
« dnia: 2006-10-25, 21:02:55 »
witam :-) zainstalowalem debiana na swoim komputerze (ver. 3.1 sarge) ale teraz nie wiem co dalej... (byc moze rzucilem sie na gleboka wode, bo nie mam pojecia o linuxie :/ troche czytalem, ale wciaz jest to dla mnie czarna magia... uznalem, ze najlepiej bedzie mi sie uczyc, nie czytajac "na sucho", a czytajac i "testujac" nowo zdobyta wiedze w praktyce) wybralem instalacje z neta, obraz plyty, wszystko ok, zainstalowalem, ale teraz np. chcialem uruchomic srodowisko graf., ale okazuje sie, ze go tam nie ma... musze zassac pakiety, a zeby to zrobic, musze skonfigurowac polaczenie z netem... szukalem info, ale... mam neostrade, na usb... wiec chyba najpierw musze uaktywnic port, a pozniej zainstalowac modem... (jak to zrobic jest na http://dug.net.pl/texty/neo_speed.php) ALE JAK TO ZROBIC ?! czy moze usunac te instalacje i sciagac wszystkie 7 CD dystrybucji (bo tyle chyba ich jest...) z gory dzieki za wszelka pomoc i zainteresowanie :p

p.s.
w internecie jest strasznie duzo informacji na temat linuxa, czy tez samego debiana... ale to wymaga czasu, ktorym za bardzo nie dysponuje... stad "iscie na latwizne" - ten post ;-) ale jesli ktos podrzuci jakies linki, to chetnie poczytam :d

kmp

  • Gość
wybralem debiana i co dalej ?! :/
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-10-25, 23:12:51 »
2006-10-25 21:02:55 user82 napisał:

> witam :-) zainstalowalem debiana na swoim komputerze (ver. 3.1 sarge) ale teraz nie wiem co
 > dalej... (byc moze rzucilem sie na gleboka wode, bo nie mam pojecia o linuxie :/ troche
 > czytalem, ale wciaz jest to dla mnie czarna magia... uznalem, ze najlepiej bedzie mi sie uczyc,
 > nie czytajac "na sucho", a czytajac i "testujac" nowo zdobyta wiedze w
 > praktyce) wybralem instalacje z neta, obraz plyty, wszystko ok, zainstalowalem, ale teraz np.
 > chcialem uruchomic srodowisko graf., ale okazuje sie, ze go tam nie ma... musze zassac pakiety,
 > a zeby to zrobic, musze skonfigurowac polaczenie z netem... szukalem info, ale... mam neostrade,
 > na usb... wiec chyba najpierw musze uaktywnic port, a pozniej zainstalowac modem... (jak to
 > zrobic jest na http://dug.net.pl/texty/neo_speed.php) ALE JAK TO ZROBIC ?! czy
 > moze usunac te instalacje i sciagac wszystkie 7 CD dystrybucji (bo tyle chyba ich jest...) z
 > gory dzieki za wszelka pomoc i zainteresowanie :p
 >
 > p.s.
 > w internecie jest strasznie duzo informacji na temat linuxa, czy tez samego debiana... ale to
 > wymaga czasu, ktorym za bardzo nie dysponuje... stad "iscie na latwizne" - ten post
 > ;-) ale jesli ktos podrzuci jakies linki, to chetnie poczytam :d


Może na początek warto poćwiczyć "na sucho" na jakimś "debianowym" LiveCD - Ubuntu, Mepis, Knoppix... oczywiście jeśli chcesz Debiana, btw. b.dobry wybór ;)
Wszystkie pozwalają na prace z cd i ew. instalację.


rogowskikomputeromaniak

  • Gość
wybralem debiana i co dalej ?! :/
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-10-26, 19:54:29 »
> moze usunac te instalacje i sciagac wszystkie 7 CD dystrybucji (bo tyle chyba ich jest...)
Co do płytek instalacyjnych to wystarczy Ci chyba pierwsze 2 tylko, bo na pozostałych masz różne pakiety, których pewnie i tak nigdy nie użyjesz. Choć jak instalowałem środowisko graficzne to potrzebowałem coś pare pakietów z 5 i chyba 7 płytki.
 
 > ;-) ale jesli ktos podrzuci jakies linki, to chetnie poczytam :d
Warte zainteresowania:
www.debianusers.pl  -->  przydatne artykuły itp
www.dir.filewatcher.com  --> jak byś potrzebował jakiś pakiet lub ftp.debian.org  

Jak być miał jeszcze jakieś pytania to napisz...

marcin.kaczmarek

  • Gość
wybralem debiana i co dalej ?! :/
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-10-27, 10:41:58 »
2006-10-25 21:02:55 user82 napisał:

> witam :-) zainstalowalem debiana na swoim komputerze (ver. 3.1 sarge) ale teraz nie wiem co
 > dalej... (byc moze rzucilem sie na gleboka wode, bo nie mam pojecia o linuxie :/ troche
 > czytalem, ale wciaz jest to dla mnie czarna magia... uznalem, ze najlepiej bedzie mi sie uczyc,
 > nie czytajac "na sucho", a czytajac i "testujac" nowo zdobyta wiedze w
 > praktyce) wybralem instalacje z neta, obraz plyty, wszystko ok, zainstalowalem, ale teraz np.
 > chcialem uruchomic srodowisko graf., ale okazuje sie, ze go tam nie ma... musze zassac pakiety,
 > a zeby to zrobic, musze skonfigurowac polaczenie z netem... szukalem info, ale... mam neostrade,
 > na usb... wiec chyba najpierw musze uaktywnic port, a pozniej zainstalowac modem... (jak to
 > zrobic jest na http://dug.net.pl/texty/neo_speed.php) ALE JAK TO ZROBIC ?! czy
 > moze usunac te instalacje i sciagac wszystkie 7 CD dystrybucji (bo tyle chyba ich jest...) z
 > gory dzieki za wszelka pomoc i zainteresowanie :p
 >
 > p.s.
 > w internecie jest strasznie duzo informacji na temat linuxa, czy tez samego debiana... ale to
 > wymaga czasu, ktorym za bardzo nie dysponuje... stad "iscie na latwizne" - ten post
 > ;-) ale jesli ktos podrzuci jakies linki, to chetnie poczytam :d

Jak na "pierwszy raz" z linuksem, to debiana bym nie polecał. Raczej zastanów się na początek nad jakims livecd, typu Aurox Live, knoppix, albo coś tam livecd :)
Jak już się naklikasz i zobaczysz czym to się je, to polecam instalację jakiegoś "klikalnego" distro. Jeżeli upierasz się przy debianowych dystrybucjach, to polecam Ubuntu, albo Freespire. No a jeśli nie masz przekonania do debiana, to w zasadzie IMHO pozostaje ci Suse Linux, albo OpenSuse. Najlepiej chyba dopracowana dystrybucja, jeżeli chodzi o "konfigurowalność".
A gdy już będziesz wiedział trochę więcej o linuksie, to polecam Gentoo Linux - bo w zasadzie nic innego nie można tak skroić na miarę swych potrzeb, no chyba, że LinuxFromScratch.
Pozdrawiam

user82

  • Gość
wybralem debiana i co dalej ?! :/
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-10-27, 12:55:31 »
hmm... dzieki za doradzenie, ale... nie, bede twardo obstawac przy swoim :P debian 3.1 sarge i koniec... juz wiem, ze usb dziala, wiem tez jak modem zainstalowac :D niestety ciagle czegos mu brakuje... gcc, make, unzip... sciagnalem i chcialem zainstalowac, ale... eh, make sie niby kompiluje, a wyskakuje jakis error cos tam -C $PATCH czy jakos tak :/ no nic, sprobuje sie jeszcze pomeczyc, a jak nie, to bede targac 7x700 ;) jakos bedzie, jeszcze raz wszystkim thx :)

prosba do moderatora - moze by usunac ten temat, bo chyba nikomu sie nie przyda... :x

Kaka

  • Gość
wybralem debiana i co dalej ?! :/
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-10-27, 13:58:01 »
2006-10-27 12:55:31 user82 napisał:

> hmm... dzieki za doradzenie, ale... nie, bede twardo obstawac przy swoim :P debian 3.1 sarge i
 > koniec... juz wiem, ze usb dziala, wiem tez jak modem zainstalowac :D niestety ciagle czegos mu
 > brakuje... gcc, make, unzip... sciagnalem i chcialem zainstalowac, ale... eh, make sie niby
 > kompiluje, a wyskakuje jakis error cos tam -C $PATCH czy jakos tak :/ no nic, sprobuje sie
 > jeszcze pomeczyc, a jak nie, to bede targac 7x700 ;) jakos bedzie, jeszcze raz wszystkim thx
 > :)
 >
 > prosba do moderatora - moze by usunac ten temat, bo chyba nikomu sie nie przyda... :x

Jak masz problem pod Debianem z instalacją czegoś to napisz co Ci wywala to Ci jakoś poradzimy :)

Pozdrawiam!

user82

  • Gość
wybralem debiana i co dalej ?! :/
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-10-29, 08:46:43 »
dobra, jak juz pisalem, wybralem (te nieszczesna) CD z doinstalowaniem z neta... zeby zainstalowac modem pod neo, musze miec: gcc, make, unzipa... posciagalem te pakiety, ale... np. make (najpierw 3.80.orig.tar.gz) mial problem... no, to sciagnalem i zapodalem 3.81.tar.gz... a tu ten sam problem... w readme pisze, ze jesli nie ma wogole "make"-a, to './configure' a jak wyrzuci error, to 'build.sh' i teraz problem mam nastepujacy:

./configure
     akcja... koniec akcji:
configure: error: no acceptable C compiler found in $PATH

a jak wpisze 'build.sh' to wyrzuca, ze takiego czegos nie ma... (jest w katalogu 'build.sh.in' ale tez nie dziala... oczywiscie probowalem na rozne sposoby: 'buil.sh', './build.sh', 'build.sh.in' i './build.sh.in' - innych jeszcze nie poznalem) :p

co robie nie tak, gdzie robie blad, czego mi brakuje...

p.s.
zainstalowalem jeszcze raz debiana, z tym, ze z wpietym modemem (zoltrix aquila), chcac sie polaczyc za jego pomoca z netem i pobrac to minimum... ale tez lipa :/

Maciek_Rutecki

  • Gość
wybralem debiana i co dalej ?! :/
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-10-29, 17:54:04 »
2006-10-29 08:46:43 user82 napisał:


 > ./configure
 >      akcja... koniec akcji:
 > configure: error: no acceptable C compiler found in $PATH

apt-get install gcc cpp g++...

--
Maciek
unixy.pl

kmp

  • Gość
wybralem debiana i co dalej ?! :/
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-10-29, 18:59:09 »
2006-10-29 08:46:43 user82 napisał:

> dobra, jak juz pisalem, wybralem (te nieszczesna) CD z doinstalowaniem z neta... zeby
 > zainstalowac modem pod neo, musze miec: gcc, make, unzipa... posciagalem te pakiety, ale... np.
 > make (najpierw 3.80.orig.tar.gz) mial problem... no, to sciagnalem i zapodalem 3.81.tar.gz... a
 > tu ten sam problem... w readme pisze, ze jesli nie ma wogole "make"-a, to
 > './configure' a jak wyrzuci error, to 'build.sh' i teraz problem mam nastepujacy:
 >
 > ./configure
 >      akcja... koniec akcji:
 > configure: error: no acceptable C compiler found in $PATH
 >
 > a jak wpisze 'build.sh' to wyrzuca, ze takiego czegos nie ma... (jest w katalogu 'build.sh.in'
 > ale tez nie dziala... oczywiscie probowalem na rozne sposoby: 'buil.sh', './build.sh',
 > 'build.sh.in' i './build.sh.in' - innych jeszcze nie poznalem) :p
 >
 > co robie nie tak, gdzie robie blad, czego mi brakuje...
 >
 > p.s.
 > zainstalowalem jeszcze raz debiana, z tym, ze z wpietym modemem (zoltrix aquila), chcac sie
 > polaczyc za jego pomoca z netem i pobrac to minimum... ale tez lipa :/


Wlasciwie jesteś bez szans... Debianowy netinst-cd jest doskonały do instalacji po łączu stałym, ale nie z neo czy winmodemie. Gdybyś np. miał skąd pożyczyć na czas instalacji jakiś ADSL-router z wyjściem eth, to byłoby najprościej. Inaczej pozostaje zassać spod windy jakiegoś cd Mepisa lub K/Ubuntu np....., zainstalować i skonfigurować neo w oparciu o wyszukane wcześniej (pod windą) opisy.


Kaka

  • Gość
wybralem debiana i co dalej ?! :/
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-10-29, 19:39:47 »
Wiesz co, najlepeij ściągnij pierwszą płytę cd i z niej zainstaluj Debiana. Lub jak masz szybkie łącze to możesz ściągnąć dvd.


Pozdrawiam!