Nowe posty

Autor Wątek: Polecenie make itd.  (Przeczytany 10543 razy)

Kaka

  • Gość
Polecenie make itd.
« Odpowiedź #15 dnia: 2006-10-21, 11:32:44 »
Ty mi nie masz podawać tych wartości. Upewnij się, że są takie same jak podano w instrukcji od twojego monitora - czy wartość odświeżania się zgadza. I zobacz jakie rozdzielczości twój monitor obsługuje i wtedy je tam wpisz.

Powinieneś to wiedzieć ale powiem: jak zmieniasz jakiś plik itp. zawsze zrób jego kopię a dopiero wtedy go zmień. Wtedy w razie jakiejś "awarii" możesz dane ustawienia przywrócić.

Pozdrawiam!

overnet

  • Gość
Polecenie make itd.
« Odpowiedź #16 dnia: 2006-10-21, 11:56:16 »
Moj monitor obsluguje rozdzielczosci do 2048x...
Tak wiec to nie jest wina monitora.
Linux sam nie potrafi wykryc monitora poniewaz nie ma go w liscie producentow dostepnych wraz z linuxem , takze problem moze lezec nie po stronie monitora tylko odpowiedniej konfiguracji linuxa.

Myslalem ze stery cos pomoga niestety linux ich nie widzi (jak uruchamiam ET to pisze ze brakuje sprzetowej akceleracji)

Jednak ten linux nie jest taki prosty jak wszyscy to przedstawiaja.

Pozdrawiam

Kaka

  • Gość
Polecenie make itd.
« Odpowiedź #17 dnia: 2006-10-21, 12:02:23 »
> Jednak ten linux nie jest taki prosty jak wszyscy to przedstawiaja.

Ja mam Debiana i luz :) Wszystko działa. Trzeba tylko chcieć.


PS: Nie linuxa tylko linuksa - linux się odmienia!

Pozdrawiam!

overnet

  • Gość
Polecenie make itd.
« Odpowiedź #18 dnia: 2006-10-21, 12:24:09 »
Wiesz checi nie zawsze wystarcza a ja juz spedzam pare godzin przy kompie zeby cos wyczarowac w tym linuxie, mam komunikator ktory nawet nie wiem czy pokazuje mnie dostepnym.

Rozdzielczosc jak na kompie sprzed 10 lat.

Brak akceleracji graficznej.

Linux poprzez to ze jest tak trudnym systemem zniecheca do siebie i to bardzo.

Pozdrawiam

Kaka

  • Gość
Polecenie make itd.
« Odpowiedź #19 dnia: 2006-10-21, 12:37:41 »
To podaj parametry kompa, jaka dystrybucja, karta graficzna, to może coś więcej Ci poradzimy!

Pozdrawiam!

Kaka

  • Gość
Polecenie make itd.
« Odpowiedź #20 dnia: 2006-10-21, 12:39:42 »
Tak na marginesie ja instalowałem debiana 2 dni!! Później jeszcze z 10 razy bo coś zepsułem :) Teraz już dużo wiem o Debianie i wszystko mi działa jak chcę. Jak masz dość czasu no i chęci to nie ma rzeczy niemożliwych dla linuksa.

Pozdrawiam!

overnet

  • Gość
Polecenie make itd.
« Odpowiedź #21 dnia: 2006-10-21, 13:25:22 »
Dzieki kaka!!!
Chociaz jakies pocieszenie ze chcesz pomoc, nie chce tez tak latwo rezygnowac bo wiedza o linuxie przyda mi sie.

Mam auroxa jak juz zapewne wiadomo. Wersja 11.1

Procek 2400+ Athlon XP
Karta Ati Radeon 9250
512 DDR Ram. plyta glowna asrock.

Jak jeszcze cos to daj znac.
Auroxa instalowalem ze wszystkimi elementami.
Przeinstalowalem go.
Cos nagrzebalem bo nie mam polskich liter zmiekczajacych. :(

Pozdrawiam

Kaka

  • Gość
Polecenie make itd.
« Odpowiedź #22 dnia: 2006-10-21, 13:49:26 »
Jak widać masz kartę ati. Ściągnij stery z www.ati.com Tylko wybierz wersję sterów 8.28.8 Z ich instalacją musisz sobie "jakoś" poradzić, nie mam auroxa tylko Debiana więc w tym Tobie nie pomogę. Jak już zainstalujesz stery to to, że pokazuje Ci, że masz 9200 a nie 9250 to normalne jest, stery są napewno dobrze zainstalowane.

Teraz rozdzielczość. Tak jak wcześniej mówiłem musisz pokombinować z /etc/X11/XF86Config-4 lub xorg. Po instalacji sterów zapewne będziesz miał 800x600 więc dopisz wartość 1024x768 do tego pliku. U mnie ta część pliu wygląda tak:

Section "Screen"
   Identifier "Default Screen"
   Device     "Generic Video Card"
   Monitor    "Generic Monitor"
   DefaultDepth     24
   SubSection "Display"
      Depth     1
      Modes    "1280x1024" "800x600" "640x480"
   EndSubSection


Ty zamiast 1280x1024 dopisz 1024x768. Następnie upewnij się, że masz porawne wartości odświeżania ustawione bo to bardzo ważne.

Jeżeli chodzi o monitor to linux powinien go wykryć już przy instalacji. Według mnie nie jest to wina monitora tylko ustawień. Jeżeli będziesz wszystko to co napisałem robił porawnie to "musisz" mieć tą rozdzielczość 1024...

Innych sposobów na Twój problem z rozdzielczością nie znam (w debianie jest ich więcej ale Ty masz auroxa), to co podałem powinno pomóc, ale nie gwarantuję tego na 100%. I zrób kopię tego pliku przed jego zmianą!

Jak nie pomoże to napisz, będziemy dalej próbować :)


Pozdrawiam!

Frank

  • Gość
Polecenie make itd.
« Odpowiedź #23 dnia: 2006-10-21, 17:15:32 »
2006-10-20 18:09:02 overnet napisał:

> 2006-10-20 16:19:03 Frank napisał:
 >
 > > Nie widzisz czy nie rozumiesz tego co widzisz ?
 >  > Jeśli masz napisane że czegoś nie ma  ...........no;
 >  > to trzeba to zainstalować.
 >
 > To jeśli powiesz mi co brakuje oraz jak mam zainstalować to, to wtedy bedzie mi bardziej
 > pomocna twoja wypowiedź.
 >
 Brakuje Ci:

checking for g++... no
checking for c++... no
checking for gpp... no
checking for aCC... no
checking for CC... no
checking for cxx... no
checking for cc++... no
checking for cl... no
checking for FCC... no
checking for KCC... no
checking for RCC... no
checking for xlC_r... no
checking for xlC... no

i to musisz zainstalować przez Centrum sterowania-> Instalacja pakietów, czy jak to się tam w Auroksie nazywa.

overnet

  • Gość
Polecenie make itd.
« Odpowiedź #24 dnia: 2006-10-21, 23:47:11 »
Dobra wracajac do watku grafiki.
Ze sterami sobie poradzilem ladnie poszla instalka.
Jednak przy uruchamianiu ET pisze brak akceleracji 3D w pasku startu pojawilo mi sie ATI Control i jak na to klikam pisze:
Driver does not provide THE fire GL11 extension!
Panel components will provide...

Tak wiec co jest nie tak nie wiem co zrobic.
Jesli chodzi o plik xorg.conf dopisalem rozdzielczosc 1024x768 jednak system i tak jej nie wykrywa.


Pozdrawiam

Kaka

  • Gość
Polecenie make itd.
« Odpowiedź #25 dnia: 2006-10-22, 08:16:10 »
Jak pisze Ci, że masz brak akceleracji to może "źle" zainstalowałeś te stery albo system ich nie wykrywa (na to już nie poradze). A instalowałeś je w trybie graficznym czy nie? Bo jeżeli tak to sprubój je zainstalować w tekstowym.


Pozdrawiam!

overnet

  • Gość
Polecenie make itd.
« Odpowiedź #26 dnia: 2006-10-22, 08:47:32 »
Szczerze Ci powiem ze nawet nie wiem jak ja to zainstalowalem.
Uruchomilem terminal i tam wpisywalem odpowiednie komendy (jesli to sie w ogole tak nazywa).
Jak wyczytalem to raczej wszystko dobrze sie zainstalowalo.
Ale sa jakies sterey fglrx i to one chyba przeszkadzaja ale nie wiem jak je zainstalowac.

Pozdrawiam

Kaka

  • Gość
Polecenie make itd.
« Odpowiedź #27 dnia: 2006-10-22, 10:11:57 »
> Szczerze Ci powiem ze nawet nie wiem jak ja to zainstalowalem.
 > Uruchomilem terminal i tam wpisywalem odpowiednie komendy (jesli to sie w ogole tak nazywa).
 > Jak wyczytalem to raczej wszystko dobrze sie zainstalowalo.
 > Ale sa jakies sterey fglrx i to one chyba przeszkadzaja ale nie wiem jak je zainstalowac.


Zobacz tu http://radeon.fc.pl/e107_plugins/content/content.php?content.50.1 coprawda jest to instalacja na Mandrivie ale linux to zawsze linux.

To fglrx trzeba zainstalować, bez tego nie będzie Ci działać akceleracja. I tu najprawdopodobniej twki cały problem. Spróbuj "jakoś" zainstalować te fglrx. Nie wiem jak to się robi w auroksie ale na pewno są jakieś opisy jak to trzeba zrobić itp. Poszukaj o tym w google a potem zainstaluj jeszcze raz. Jak wszystko poprawnie zainstalujesz, razem z fglrx, to ta nieszcześna akceleracja na pewno będzie działać.

Tylko pamiętaj, instaluj jako root. Zobacz jeszcze to http://debian.linux.pl/viewtopic.php?p=2171#2171 na mój post, napisałem jak ja to robiłem. Jeśli możesz to zrób u siebie punkty 6 i 7.


Pozdrawiam!



overnet

  • Gość
Polecenie make itd.
« Odpowiedź #28 dnia: 2006-10-22, 16:31:51 »
Jeszcze nie testowałem to co mi poleciłeś.
Jestem po kolejnej reinstalacji :-)
Tak więc doczytałem że musze usunąć stery mesa bo to one gryza sie ze sterami ati.
Jednak dziwne jest to że po reinstalacji chodzi mi tux racer a jak puszcze stery ati też chodzi ale strasznie wolno.

Tak więc musiałbym usunąć stery mesa czy coś takiego.
Najpierw zastostuje sie do tego co mi poradziłeś i bede kombinował to coś co wyżej napisalem :)

Pozdrawiam

Kaka

  • Gość
Polecenie make itd.
« Odpowiedź #29 dnia: 2006-10-22, 18:30:56 »
Znowu instalowałeś na nowo system? Linux to nie windows. W linuksie jak coś się popsuje można to w łatwy sposób naprawić o ile ta "usterka" nie jest naprawde poważna. Ciągle instalowanie systemu jest "niewskazane"...jak znowu będziesz miał ten problem to co zrobisz? Znowu reinstal? Lepiej się pomęczyć z czymś i umieć to naprawić niż za każdym razem instalować system.


Pozdrawiam!