Nowe posty

Autor Wątek: settlers 4  (Przeczytany 10611 razy)

reaz

  • Gość
settlers 4
« dnia: 2005-06-28, 15:37:57 »
witam:)
mam karte dzwiekowa realtek ac97. jak odpalam cokolwiek czy to mp3 czy film to nie ma dzwieku..mam latopa z wbudowanymi glosnikami..nie wiem jak zobaczyc czy karta jest wykrywana to sciagnalem do niej sterowniki z tego linku http://www.realtek.com.tw/downloads/dlac97-2.aspx?lineid=5&famid=12&series=8&Software=True
i czy mozecie mi powiedziec jak to zainstalowac? mam linuxa od 3 godz wiec prosilbym naprawde lopatologicznie:)z gory wielkie dzieki za odp:)
pozdrawiam:)

  • Gość
settlers 4
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-06-28, 16:04:49 »
2005-06-28 15:37:57 reaz napisał:

> witam:)
 > mam karte dzwiekowa realtek ac97. jak odpalam cokolwiek czy to mp3 czy film to nie ma
 > dzwieku..mam latopa z wbudowanymi glosnikami..nie wiem jak zobaczyc czy karta jest wykrywana to
 > sciagnalem do niej sterowniki z tego linku
 > http://www.realtek.com.tw/downloads/dlac97-2.aspx?lineid=5&famid=12&series=8&Software=True
 > i czy mozecie mi powiedziec jak to zainstalowac? mam linuxa od 3 godz wiec prosilbym naprawde
 > lopatologicznie:)z gory wielkie dzieki za odp:)
 > pozdrawiam:)

 > Na początek przeczytaj to: http://rtfm.bsdzine.org/ .
 > To jest najbardziej łopatologicznie :)
 > BTW. Zapytałem wróżki, ale ona też nie wiedziała jakiej  
    dystrybucji używasz, ciemna jakaś.

reaz

  • Gość
settlers 4
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-06-28, 16:44:26 »
ee..:) no tak:) rzeczywiscie..zaomnialem tego pacnac:) to jest mandriva 2005:)

  • Gość
settlers 4
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-06-28, 22:30:43 »
2005-06-28 16:44:26 reaz napisał:

> ee..:) no tak:) rzeczywiscie..zaomnialem tego pacnac:) to jest mandriva 2005:)

 > Dosyć dziwne, jak jeszcze bawiłem się Mandrakiem to raczej nie było problemów z rozpoznawaniem sprzętu. Wklep lspci i zobaczysz czy system w ogóle tę kartę widzi.
 > Jeśli tak to jest dobra wiadomość, ale jest i gorsza :(
Żebyś coś słyszał, to musisz mieć w jądrze włączoną obsługę alsy no i karty (na stałe albo jako moduł). Czyli musisz się wtedy pobawić we własnoręczną konfigurację kernela.
 > Poza tym proponuję poszukać czegoś na temat twojego laptopa i Linuxa. Ogólnie to z Linixem na laptopach różnie bywa, jedne działają lepiej inne gorzej. Są i takie na których naprzykład pójdzie jakaś dystrybucja a inna nawet nie da się zainstalować.
Pozdro

reaz

  • Gość
settlers 4
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-06-28, 23:14:08 »
dalem ta komende i mam min ze
multimedia audio kontroller: ATI Technologies inc ixp150 ac\\'97 audio controller (rev01) czyli sie znaczy ze ja wykrywa:) czy wniosek z tego ze powinienem stery instalowac? co do poczytania na temat mandrivy i laptopa to wlasnie w necie wyczytalem ze na mym sprzecie optymalnie bedzie mandrive zainstalowac:)

  • Gość
settlers 4
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-06-29, 07:10:06 »
2005-06-28 23:14:08 reaz napisał:

> dalem ta komende i mam min ze
 > multimedia audio kontroller: ATI Technologies inc ixp150 ac\\'97 audio controller (rev01) czyli
 > sie znaczy ze ja wykrywa:) czy wniosek z tego ze powinienem stery instalowac? co do poczytania
 > na temat mandrivy i laptopa to wlasnie w necie wyczytalem ze na mym sprzecie optymalnie bedzie
 > mandrive zainstalowac:)

 > Zadnych sterów. Stery do typowego sprzętu są w kernelu.Może masz po prostu dźwięk wyciszony albo nie włączony? Jeśli masz KDE to sprawdź w centrum sterowania -> dźwięk i multimedia co tam jest poustawiane. Jeżeli tam jest w porządku, to wykonaj kmix i poustawiaj głośność.

reaz

  • Gość
settlers 4
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-06-29, 16:00:39 »
tylko ze u mnie w multimedia -> dzwiek sa takie pozycje:
-KsCD
-odtwarzacz medialny totem
-amarok
-audacity
-Kmix
-kreator audio
-rejestrator dzwieku
-rhytmbox
-rosegarden
-zgrywarka plyt CD
mam ikonke glosnika kolo zegara...tam mam ustawione na full, podobnie jak w Kmix, tam wszedlem na zakladke wyjscie i dalem na maxa wszycho..czyli: master, master mono, headphone,PCM,IEC958 playback AC97-SPSA, PC speaker..i dalej nic:/ ani jak mp3 puszczam ani jak film..no glucho...:(

reaz

  • Gość
settlers 4
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-06-29, 19:31:31 »
jeszcze staralem sie skonfigurowac to poleceniem drakconf,tam jest moja karta wyswietlana...ale nie wiem co moglbym tam zmienic,bo sterownik i wszycho jest, podobnie jak alsaconf, wykryla mi karte niby skonfigurowala i jest ok..alsamixer mam wszystko na max ustawione..i dalej nic:/

  • Gość
settlers 4
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-06-29, 23:10:56 »
2005-06-29 16:00:39 reaz napisał:

> tylko ze u mnie w multimedia -> dzwiek sa takie pozycje:
 > -KsCD
 > -odtwarzacz medialny totem
 > -amarok
 > -audacity
 > -Kmix
 > -kreator audio
 > -rejestrator dzwieku
 > -rhytmbox
 > -rosegarden
 > -zgrywarka plyt CD
 > mam ikonke glosnika kolo zegara...tam mam ustawione na full, podobnie jak w Kmix, tam wszedlem
 > na zakladke wyjscie i dalem na maxa wszycho..czyli: master, master mono, headphone,PCM,IEC958
 > playback AC97-SPSA, PC speaker..i dalej nic:/ ani jak mp3 puszczam ani jak film..no glucho...:(

 > Jest jeszcze dźwięk i multimedia w centrum sterowania. Tam masz coś takiego jak system dźwiękowy -> włącz system dźwięku. Wygląda że niby masz wszystko w porządku, tyle że nic nie słychać. Pozostaje chyba podłubać w kernelu.
A może w tym laptopie masz dźwięk wyciszony, jakaś regulacja tam powinna być.

xis

  • Gość
settlers 4
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-06-29, 23:13:07 »
2005-06-29 19:31:31 reaz napisał:

> jeszcze staralem sie skonfigurowac to poleceniem drakconf,tam jest moja karta wyswietlana...ale
 > nie wiem co moglbym tam zmienic,bo sterownik i wszycho jest, podobnie jak alsaconf, wykryla mi
 > karte niby skonfigurowala i jest ok..alsamixer mam wszystko na max ustawione..i dalej nic:/

W alsamikserze zadbaj o to, zeby nad suwakami nie bylo znaczka \\'M\\' (od muted=wyciszony), ewentualnie w \\'tym glosniczku kolo zegarka\\' (to jest właśnie kMix) sprawdź czy palą się zielone lampki pod/nad suwakami (jeśli się nie palą, to je pstryknij ;) ).

ALSA (system obsługi Twojej - i nie tylko - karty muzycznej) domyślnie wycisza dźwięk.

reaz

  • Gość
settlers 4
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-06-30, 11:23:35 »
w alsamixerze nie mam mute nad zadnym z suwaczkow..natomiast w kmix lamki zielone sie pala takze nad kazdym..ale jeszcze w kmix jes zakladka przelaczniki..moze tam cos trzeba klikac? zapalalem i gasilem..ale nic:/moze jakas kombinacje trzeba?:)w zakladce przelaczniki mam takie \\"opcje\\":
3D control- switch - zolta lampka sie nie swieci
PCM output path&mute - zolta lampka sie swieci
Mic Boost - zolta lampka sie nie swieci
Mic select - zolta lampka sie swieci
video - czerwona lampka sie nie swieci
IEC958 - zolta lampka sie nie swieci
Mix - czerwona lampka sie nie swieci
Mix Mono - czerwona lampka sie swieci
Extremal Amplifier - zolta lampka sie nie swieci
co do centrum sterowania to mam zakladki zarzadzanie oprogramowaniem, administracja online, sprzet,siec i internet,system,punkty montowania, bezpieczenstwo,uruchamianie i w zadnej z nich nie ma nic co by mialo w nazwie dzwiek...no..chyba ze karta w zakladce system:)

  • Gość
settlers 4
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-07-04, 07:07:11 »
2005-06-30 11:23:35 reaz napisał:

> w alsamixerze nie mam mute nad zadnym z suwaczkow..natomiast w kmix lamki zielone sie pala takze
 > nad kazdym..ale jeszcze w kmix jes zakladka przelaczniki..moze tam cos trzeba klikac? zapalalem
 > i gasilem..ale nic:/moze jakas kombinacje trzeba?:)w zakladce przelaczniki mam takie
 > \\"opcje\\":
 > 3D control- switch - zolta lampka sie nie swieci
 > PCM output path&mute - zolta lampka sie swieci
 > Mic Boost - zolta lampka sie nie swieci
 > Mic select - zolta lampka sie swieci
 > video - czerwona lampka sie nie swieci
 > IEC958 - zolta lampka sie nie swieci
 > Mix - czerwona lampka sie nie swieci
 > Mix Mono - czerwona lampka sie swieci
 > Extremal Amplifier - zolta lampka sie nie swieci
 > co do centrum sterowania to mam zakladki zarzadzanie oprogramowaniem, administracja online,
 > sprzet,siec i internet,system,punkty montowania, bezpieczenstwo,uruchamianie i w zadnej z nich
 > nie ma nic co by mialo w nazwie dzwiek...no..chyba ze karta w zakladce system:)

 > Ciekawe, z kolei u mnie nie ma nic takiego, inna rzecz że ja używam Gentoo.
A wpisz lsmod i zobacz co ci wyświetli, ciekawe czy w ogóle będzie moduł karty. Jak nie, to modprobe \\"nazwa modułu\\" i powinno grać i buczeć :)

pharao_poznan

  • Gość
settlers 4
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-06-28, 12:20:55 »
wiec zainstalowałem sobie moją ulubioną gierke (settlers 4) za pomocą wine na moim SuSE 9.2 Professional i wszystko łądnie   pięknie się zainstalowało żadnych błędów itp nawet mam skrót na pulpicie;) tylko jak to uruchamiam to mi wywala że mam wyłączyć debugger. Mam dwa pytania. CO TO JEST TEN DEBUGGER? I JAK GO WYŁĄCZYĆ? za pomoc dziękuje ;)

greg000

  • Gość
settlers 4
« Odpowiedź #13 dnia: 2005-06-28, 14:35:44 »
Uzyles do tego Wine czy Cedega? Bo jak wine to sie nie dziw ze nie chce ci gra sie odpalic. Do gier uzywaj Cedega, ale jest male ale, nie jest ona za darmo, znaczy sie jest ale na cvs i trzeba samemu wszystko skompilowac.

pharao_poznan

  • Gość
settlers 4
« Odpowiedź #14 dnia: 2005-06-28, 15:00:37 »
no użyłem wine ale sobie ściągnełem teraz cedega w RPM!!! z amule i zainstaowałem. Próbuję uruchomić program instalacyjny za pomocą cedegi i nie chce mi się włączyć nic:/ może ktoś coś jeszcze dorzuci od siebie??