Nowe posty

Autor Wątek: Które z tych programów powinienem wybrać? Codzienność / nauka / programowani  (Przeczytany 1713 razy)

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 861
    • Zobacz profil
Poradniki do KDE są - choć mało kompletne - w userbase.kde.org, niemniej jednak i tak nie dadzą Ci one odpowiedzi na komplet możliwości. Ogólna zasada: wpierw poznać, używać - potem zmieniać. Dodatkowo wpierw warto korzystać z gotowych rozwiązań innych użytkowników, które można podpatrzeć bądź ściągnąć z sieci. Zacznij od przeglądnięcia store.kde.org.

Jak wspomniałem - KDE jest oddane kreatywności użytkownika. Ma jakby dwa swoje oblicza: "systemowe", które otrzymujesz wprost od KDE, które ewentualnie w danej dystrybucji doznaje pewnych zmian (np. zobacz jak to zostało zmienione w Nitrux OS: https://nxos.org/) oraz użytkownika, gdzie on przejmuje kontrolę nad tym jak ma jego system wyglądać. I nie chodzi tu o prostą zmianę tapety, czy wyglądu domyślnej "skórki". W takim przypadku, to użytkownik musi albo poeksperymentować, by stwierdzić jaki wygląd ma przyjąć jego system, by było mu z nim najwygodniej, albo wręcz zanim dokona zmian powinien już to wiedzieć.

(W domyślnym KDE nie ma docka, jest panel i pewnie o niego Ci chodzi). Nie odpowiem Ci ani gdzie ustawić Latte, gdzie panel, co mają one prezentować, by Tobie wygodnie się korzystało, bo... po prostu nie jestem Tobą. Ba, przy Latte w ogóle nie istnieje konieczność korzystania z panelu dostarczanego wraz z KDE. Znów odeślę: zerknij sobie jak inni ustawiają (i udostępniają) układy dla Latte-Dock: https://store.kde.org/browse/cat/417/. Może to Cię jakoś natchnie. Samo latte jest dostarczane bodaj z 3-4 układami, które można w nim zmienić. Wypróbuj.

I na koniec dobra jeszcze rada. Nie zmieniaj wszystkiego na raz, a powoli, systematycznie, bo robienie czegoś na łapu-capu jest jednym z kroków, gdzie Plazmę można wysadzić w powietrze.

I jeszcze taka dobra, prosta rada jeśli już chcesz się bawić w zmianę pulpitu KDE. Zamknij oczy, wyobraź sobie jak winien wyglądać Twój pulpit. Pomyśł dlaczego tak i jaką wygodę i funkcjonalność ma Ci to przynieść (wpierw wypróbuj sobie jeszcze dwa układy pulpitu, który dostarcza /PPM na pulpicie, "odblokuj elementy interfejsu", PPM -> "ustawienia pulpitu" -> Tapeta/Układ i tu masz albo "Widok katalogu" [który w większości dystrybucji jest domyślny i który jest najbardziej zbliżony do pulpitu znanego np. z Windows] albo "Pulpit", na którym możesz umieszczać w dowolnych miejscach, dowolne elementy interfejsu, w tym również aplet "widok katalogu", który tym razem nie musi zajmować całego ekranu). Jak już będziesz miał poukładane, czy panel z KDE (który też może być różny), czy dock (Latte jest jedną z możliwości, która jest najbardziej rozbudowana), w którym miejscu ekranu, odpowiesz sobie na proste pytanie, czy ma być jeden, czy jednak dwa, a może więcej, czy każdy z nich ma być zawsze widoczny itp.itd., to... weź kartkę i rozrysuj to sobie, a następnie doprowadź wygląd KDE do tego co na tej kartce jest jednocześnie zapisując sobie co dokonałeś i jakimi ustawieniami do tego doszedłeś.