Nowe posty

Autor Wątek: sieć domowa - zepsuty nautilus  (Przeczytany 1149 razy)

Offline Tomasz Rozalski

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 108
    • Zobacz profil
sieć domowa - zepsuty nautilus
« dnia: 2018-06-19, 15:54:23 »
Ubuntu 16,04. Przez kilkanaście minut był ubuntu 18.04 ale wróciłem do 16 bo 18 kulał. Przy instalacji systemu zawsze korzystam z zachowanej partycji /home coby nie musieć od nowa wszystkiego ustawiać. To, że po powrocie do 16 została tapeta z bobrem od 18 to małe miki choć świadczy pewnie o przegryzieniu się systemów. To, że po powrocie do 16 miałem dwie aplikacje do zarządzania oprogramowaniem to też małe miki bo tę z 18 po prostu odinstalowałem. Nie działało, wieszało i.t.d. Problem w tym, że nie mogę dojść do ładu z siecią domową - drugi komputer pod U 16.04. Najjaskrawiej objawia się to tym, że w nautilusie po prawokliku na jakimś folderze w oknie właściwości nie pojawia się zakładka 'współdzielenie'. Samba zainstalowana, użytkownik dodany do samby i do grupy samba. Od czego zacząć?

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: sieć domowa - zepsuty nautilus
« Odpowiedź #1 dnia: 2018-06-19, 16:25:24 »
Stwórz nowego użytkownika o dowolnej nazwie i spróbuj z niego.
Najprawdopodobniej nowe wersje jakiegoś DE, które miałeś w 18.04 nadpisały się na ustawienia 16.04, a obecnie, po powrocie owa 16.04 ma trudności w nadpisaniu swoich. Jeśli na nowym (testowym) użytkowniku wszystko będzie ok, to zrób backup - o ile wiem, bo nie używam aplikacji ze stajni Gtk+ - ustawień, które masz w ~/.config, przeczyść ~/.cache i spróbuj od nowa, już na swoim użytkowniku. Być może są jeszcze jakieś inne miejsca, gdzie DE, którego używasz zapisuje jeszcze swoje ustawienia - wówczas postąp z nimi tak samo.
Ubuntu 18.04... hmm... LTS :D

Offline Tomasz Rozalski

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 108
    • Zobacz profil
Odp: sieć domowa - zepsuty nautilus
« Odpowiedź #2 dnia: 2018-06-24, 12:19:30 »
Odpalenie nowego użytkownika nie pomogło ale tysięczny raz doznałem oświecenia i wklepałem
sudo smbd
w terminalu. Wywaliło błąd /etc/samba/smb.conf w linijce z parametrem security. Kiedyś wg tego: http://www.ubuntu-pomoc.org/samba-%E2%80%93-udostepnianie-plikow-w-domowej-sieci-%E2%80%93-cz-1/ ustawiłem go na share. Teraz zmieniłem na <user> i udostępnianie zadziałało, ale na komputerze  - odbiorcy musiałem w oknie logowania samby użyć konta anonimowego, nie swojego z komputera - udostępniacza. Wpuściło bez hasła. Działa ale nie wiem dlaczego. Guglowanie "poziom zabezpieczeń samba " to koszmar. Może ktoś w dwóch słowach coś o tym?
P.S.
Zaginiona zakładka z nautilusa nie wróciła ale czort z nią.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: sieć domowa - zepsuty nautilus
« Odpowiedź #3 dnia: 2018-06-24, 12:54:09 »
Ja zawsze instaluję system-config-samba bo Dolphin i w ogóle kde nie ma żadnych graficznych narzędzi do współdzielenia plików. Za to mamy cienie, półcienie, prześwity, rozmycia i inny niezbędny shit ..