Nowe posty

Autor Wątek: Tablet z linuxem  (Przeczytany 16990 razy)

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Tablet z linuxem
« dnia: 2018-03-20, 12:40:39 »
Jak w temacie, jaki polecacie tablet na którym można postawić  linuxa , najlepiej KDE i dobrze jak by był nie większy niż 8 cali ?

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #1 dnia: 2018-03-20, 13:36:45 »
KDE, to Plasma Mobile? Tutaj znajdziesz info: https://www.plasma-mobile.org/get/
Generalnie natomiast możesz próbować sił praktycznie z każdym tabletem, jednak głównie opartym o x86, a nie o ARM.
Tu: https://wiki.postmarketos.org/wiki/Devices też znajdziesz listę, sądzę, że ciekawą.
Nie tak dawno natomiast, na reddicie gość się chwalił uruchomieniem Plasmy na tablecie ASUSa x86: https://www.reddit.com/r/kde/comments/855gqb/i_got_kde_512_running_wayland_on_an_x86_asus/

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #2 dnia: 2018-03-20, 15:41:00 »
Generalnie kerrnel = linux ,
Mozna by rzec ze Android to tez linux, bo ma kernel.
Nawet mozna zainstalowac okrojony bash.
Choc jestem swiadom, ze tam wszystko jest inne, nawet procesor
 i aplikacje x32 lub x64 bit nie beda przez to dzialac,
 no chyba ze na maszynie wirtualnej z normalna dystrybucja linuxa.
« Ostatnia zmiana: 2018-03-20, 15:45:03 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #3 dnia: 2018-03-20, 16:21:07 »
Plasma 5 normalna biurkowa raczej, bo ta mobilna to jeszcze chyba eksperymentalna.
Wiem czym jest android i nie chodzi mi o żadne wirtualne maszyny tylko sprzęt na którym można zainstalować normalną desktopową dystrybucję linuxa.

ris

  • Gość
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #4 dnia: 2018-03-21, 13:23:10 »
A do jakich celów to ma być używane?

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #5 dnia: 2018-03-21, 13:57:27 »
Plasma Mobile - fakt - jest jeszcze w rozwoju, ale jak pokazują tu i ówdzie już to chodzi. Bonusem są aplikacje lepiej dostosowane do ekranów smartfonów/tabletów. Ja bym mimo wszystko spróbował.
Wybór tabletu ograniczyłbym do wersji z x86 (bo mniej problematyczne).

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #6 dnia: 2018-03-21, 15:04:15 »
Tablet na wyjazdy ,do przeglądania internetu głównie i wraz z dużą kartą sd jako magazyn i odtwarzacz plików muzycznych.  Sądzę ,że normalna, desktopowa plasma 5 da się elegancko przystosować do obsługi palcem na ekranie. Ale jak już kupię sprzęt to nie omieszkam poeksperymentować :)
 Stawiałem kiedyś neona na Lenovo IdeaPad 100S-11IBY który to ma bebechy właściwe raczej tabletom właśnie i  wszystko udało mi się opanować choć nie bez problemów...
Tylko laptop to jednak laptop, ma fizyczną klawę i normalne usb do podłączenia dongla wifi w razie jak by wbudowane nie zatrybiło od razu.
« Ostatnia zmiana: 2018-03-21, 15:08:43 wysłana przez mackeire »

parana

  • Gość
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #7 dnia: 2018-03-23, 08:48:32 »
Jak w temacie, jaki polecacie tablet na którym można postawić  linuxa , najlepiej KDE i dobrze jak by był nie większy niż 8 cali ?
Jestem nowy ale: czy kazdy android przez przypadkiem nie działa na jądrze Linux?
Tutuł tego postu jest dziwny sugeruje coś innego niż autor pisze.
Co to znaczy postawić Linuxa? Jest Linux o nazwie  KDE?

Kup sobie Asusa VIVOTAB8 i zainstaluj sobie tam jakąś dystrybucje GNU/Linux ze środowiskiem graficznym jakim lubisz i bedziesz zadowolony
« Ostatnia zmiana: 2018-03-23, 08:51:03 wysłana przez parana »

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #8 dnia: 2018-03-23, 10:08:41 »
Jestem nowy ale: czy kazdy android przez przypadkiem nie działa na jądrze Linux?
Tutuł tego postu jest dziwny sugeruje coś innego niż autor pisze.
Co to znaczy postawić Linuxa? Jest Linux o nazwie  KDE?
Fakt, jesteś nowy. W potocznym rozumieniu Android nie jest traktowany jako Linux, pomimo pracy na jądrze Linuksa. Wchodzą w to m.in: to, że nie pracuje na glibc tylko na bionic, dostęp administracyjny wymaga rootowania, w kernelu jest bardzo dużo zamkniętoźródłowego kodu (bloby producenta), nie ma X-ów, itd.
Kup sobie Asusa VIVOTAB8 i zainstaluj sobie tam jakąś dystrybucje GNU/Linux ze środowiskiem graficznym jakim lubisz i bedziesz zadowolony
Masz i testowałeś, czy propozycję bazujesz na tym, że ten tablet jest na Atomie? Problemem tego typu pudełek są niestandardowe rozwiązania z zamkniętoźródłowymi sterownikami (np. karto WiFi na magistrali SD z niestandardowym kontolerem, niestandardowy chip dźwiękowy, niestandardowy chip do obsługi dotyku czy inne kwiatuszki mające utrudniać życie Linuksowcom).
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #9 dnia: 2018-03-23, 11:16:50 »
Dokładnie. Takich tabletów z atomami jest od pyty ,droższych i tańszych nawet takich z androidami i bez biosu (uefi) . Zdarzają się też z dwurdzeniowym celeronem ;)

parana

  • Gość
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #10 dnia: 2018-03-23, 12:11:49 »
Ok. A czy w takim razie moglibyście napisać na jakich wy komputrrach macie zainstalowany Linux? Jaki model i jaka dystrybucja jest Waszym podstawowym systemem?

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #11 dnia: 2018-03-23, 12:44:27 »
Ok. A czy w takim razie moglibyście napisać na jakich wy komputrrach macie zainstalowany Linux? Jaki model i jaka dystrybucja jest Waszym podstawowym systemem?
Komputer, czy tablet, bo to zasadnicza różnica.
Ten wątek dotyczy tabletu pod linuksa i pomimo tego, że niektórzy w Androidzie widzą linuksa, to chodzi w nim raczej o "klasyczną" dystrybucję linuksową.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #12 dnia: 2018-04-19, 16:38:46 »
No więc pacjent to Dell Venue 8 Pro .
 Dałem radę uruchomić Neona z pendraka  podłączyć do wifi , porobić partycje i zainstalować system. Dysk jest 64gb więc zostawiłem Win10 .
Po włączeniu tableta GRUBy pokazuje menu wyboru systemów , można odpalić winde ale Neon nie uruchamia powłoki graficznej. Czarny ekran.
 Jakieś pomysły ?
 

Offline

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 49
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #13 dnia: 2018-04-20, 08:55:48 »
Neon oparty jest na ubuntu. Czarny ekran zdarza się często po instalacji. Szczególnie na kartach intela. Zdaje się, że grafika jest intela w tym tablecie. Próbowałeś  google?

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #14 dnia: 2018-04-20, 09:15:21 »
W takim razie przypomniało mi się coś takiego: https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Ubuntu-Debian-Abandon-Intel-DDX. Może w istocie przejście na modesetting coś da?