Nowe posty

Autor Wątek: 2 systemy operacyjne na jednym pendrive + wolna przestrzeń. Jak podzielić pamięć  (Przeczytany 1640 razy)

arahant

  • Gość
Cześć. Mam na imię Tomek i jestem nowy na forum.
Jeżeli piszę w złym dziale - przepraszam i proszę o przeniesienie.
Mam taki problem: chciałbym na swoim pendrive'ie trzymać 2 systemy operacyjne (debian i arch) oraz wolną przestrzeń na jakieś tam dane itp. Chodzi mi o to, że jak ustawie sobie na kompie odpalanie z usb, żeby po uruchomieniu komputer pytał mnie, który system uruchomić - arch czy debian - i dalej, żeby odpalał ten system, tzn. nie instalację tylko żeby to był gotowy system, na którym będę trzymał dane itp. Natomiast pozostałą przestrzeń chciałbym mieć wolą na dane.
Dziękuje za pomoc :)


Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Szczerze nie bardzo wiem co chcesz uzyskać. Działające z pendrive'a systemy i:
- nie wiesz ile przeznaczyć dla Debiana, a ile dla Archa,
- nie wiesz jak to zrobić,
- nie wiesz jak rozplanować partycje...?
Pytań do Ciebie więcej niż postawionych przez Ciebie.
Generalnie, to... sens uruchamiania Debiana, czy Archa z pendrive jest stosunkowo niewielki. Chyba, że chodzi Ci nie o te systemy, ale np. o bazujące na nich specjalistyczne dystrybucje służące do powiedzmy pentestów.
Jeśli chcesz mieć dystrybucje z pendrive'a, to są o niebo lepsze wybory od Debiana i Archa. Dystrybucje wręcz do tego stworzone, jak np. Slax, Puppy, czy Porteus (to jedynie przykłady). Niemalże wszystkie takie dystrybucje uruchamiają się w RAM i w ten sposób oferują odpowiednią szybkość działania. Wszelkie inne "krowy" jak Debian, czy Arch będą pracować bardzo mało wydajnie, przynajmniej w przypadku USB2.0 (lub niższego). Nawet USB3 nie będzie oferować transferu wystarczającego do komfortowej pracy.
Jeśli jednak chcesz przy takim rozwiązaniu pozostać, to:
- na Archa bez korzystania z AUR musisz przeznaczyć od 6 do kilkunastu GB
- na Debiana też bodaj 6GB jest absolutnym minimum.
No, chyba, że mówimy o wyłącznie konsolowym systemie. Pewnie można też i owe Archy i Debiany okroić, ale i tak pendrive dla 2 systemów + jeszcze jakieś "dane" raczej nie będzie mniejszy od 32GB (a wówczas na dane pozostanie Ci stosunkowo niewiele).
Swap wyłącznie plikowy jeśli w ogóle potrzebny.
Resztę przeznaczysz na "dane".
Osobiście miałem kiedyś 8GB w Archu na partycji głównej i okazało się to za mało (a w zasadzie po prostu było to absolutne minimum). Przy 12GB dawało się żyć, ale trzeba było kontrolować wszelkie tworzące się mniej lub bardziej tymczasowo pliki, logi itp. Pewnie gdybym dbał o to w większym stopniu - wystarczyłoby z 10GB. Pewnie, gdybym spróbował korzystać z maksymalnie czysto toolkitowego systemu również zaoszczędziłbym nieco.

Jeśli chodzi o instalację czy to Archa, czy to Debiana, tak by wykrywał się, drugi z systemów, to w przypadku Debiana - o ile pamiętam - instalator go wykryje, a w przypadku Archa trzeba będzie odnowić GRUB i również winien być wykryty wówczas Debian.
Partycja z "danymi" może być w dowolny sposób montowana, podpinana, linkowana w obu systemach.

arahant

  • Gość
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.