Nowe posty

Autor Wątek: Konfiguracja modemu GSM w KDE  (Przeczytany 7245 razy)

1kaczucha

  • Gość
Konfiguracja modemu GSM w KDE
« dnia: 2016-10-10, 00:43:25 »
Dzień dobry. Dziś rozpocząłem przygodę z Linuxem  i jest to mój pierwszy wpis na tym forum, dlatego proszę o wyrozumiałość, jeśli bym bredził  ;)
Stałem się szczęśliwym posiadaczem komputera Acer Aspire Z3731,  Intel Pentium E5700 3GHz, RAM 8GB i po tym, jak Win 10 zaczął w takiej konfiguracji straszliwie mulić, postanowiłem znaleźć alternatywne rozwiązanie.
 Padło na CentOS 7. Z niewielkimi problemami udało się zainstalować system , po czym przyszła pora na połączenie z internetem. Podpiąłem modem USB Huawei E3372 z kartą Orange w środku. I w tym miejscu zaczęły się schody....
W "Powiadomienie o urządzeniach" w "Dostępne urządzenia" wybieram mój modem, a z "4 działania dla tego urządzenia" wybieram "podłącz modem"
Przechodzę do ustawień połączeń, wybieram "Mobilne szerokopasmowe" i "Zarządzaj połączeniami" Otwiera się "Konfiguracja - Moduł konfiguracji KDE" klikam "+ Dodaj" i ląduję w "Nowe mobilne połączenie szerokopasmowe" wybieram "Zainstalowane urządzenie GSM" > Polska  > Orange  > Plan bilingowy "Domyślne" APN "internet" i po zatwierdzeniu trafiam do "Dodaj połączenie sieciowe - Moduł konfiguracji KDE" Tu nieco zmieniam ustawienia (lub zostawiam domyślne - nie ma to wpływu na końcowy efekt) nazwę użytkownika i hasło na "Niewymagane", to samo z PINem. Numer dostępowy: *99# APN: internet , odhaczam roaming i ok.
W tym miejscu wyskakuje błąd:   
serial.parity: nie można ustawić właściwości typu "y" z wartości typu "s"

W ostatnim oknie wypróbowałem chyba wszystkie możliwe kombinacje ustawień i efekt taki sam.
Przy okazji: nie wykrywa mi również połączeń WI-FI......
 Wdzięczny będę za wszelakie podpowiedzi
« Ostatnia zmiana: 2016-10-11, 10:58:42 wysłana przez 1kaczucha »

Offline 920806

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 130
    • Zobacz profil
Odp: Konfiguracja modemu GSM w KDE
« Odpowiedź #1 dnia: 2016-10-10, 09:31:43 »
Hej ,co do modemu nie pomogę .. Ale podepnij kabel pod eth i zobacz czy tez masz internet :). Co do wi fi , zobacz ifconfig czy wykrywa kartę :) może być tez lsmod
Steve Wozniak nie wiedział .. ~ ~ https://www.youtube.com/watch?v=FG1AQcGGSec ~~ / "Uparty jak nigdy" /P3@CE , L0\/E & rock'|\|'roII

1kaczucha

  • Gość
Odp: Konfiguracja modemu GSM w KDE
« Odpowiedź #2 dnia: 2016-10-10, 12:09:51 »
Najprawdopodobniej nie wykrywa karty tkwiącej w komputrze, bo gdy podpiąłem kartę wi-fi na usb to obsługa bezprzewodowych połączeń się pojawiła. Ale to temat jest poboczny, gdyż z internetu korzystam przez GSM, a wykorzystywanie tabletu jako routera -nazwijmy to delikatnie- jest dla mnie mało satysfakcjonujące.... ;-)

Co to są wartości "y" i wartości "s" ? - chodzi mi komunikat błędu opisanego w poście rozpoczynającym ten temat....

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Odp: Konfiguracja modemu GSM w KDE
« Odpowiedź #3 dnia: 2016-10-10, 17:25:03 »
Tu masz poradnik do minta.
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=45092
Zobacz czy masz w centosie pakiet wvdial. Być może będziesz musiał użyć nowszego kernela w systemie.

1kaczucha

  • Gość
Odp: Konfiguracja modemu GSM w KDE
« Odpowiedź #4 dnia: 2016-10-11, 00:42:45 »
Zobacz czy masz w centosie pakiet wvdial. Być może będziesz musiał użyć nowszego kernela w systemie.
A gdzie tego wvdial szukać?  ;D

I czy ma to jakieś znaczenie, że jak modem nie jest zamontowany to opcja "Mobilne szrokopasmowe" jest niedostępna, a gdy go się zamontuje to jest modem wykrywany, pojawia się opcja "Mobilne....." a sam konfigurator rozpoznaje, że dla Orange APN jest "internet", a dla Aero2 "darmowy"?

Jeszcze jedno; kontrolka modemu mruga co ok 2 sekundy, coby oznaczało zalogowanie się do sieci i oczekiwanie na komendę " połącz", a są to czynności wykonywane po pełnym zamontowaniu się w systemie.....
« Ostatnia zmiana: 2016-10-11, 02:55:25 wysłana przez 1kaczucha »

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Odp: Konfiguracja modemu GSM w KDE
« Odpowiedź #5 dnia: 2016-10-11, 10:04:05 »
W konsoli jako root
Cytuj
yum update &&yum install wvdial

1kaczucha

  • Gość
Odp: Konfiguracja modemu GSM w KDE
« Odpowiedź #6 dnia: 2016-10-11, 16:14:25 »
"Pakiet wvdial - 1.61-9.el.x86_64 jest już zainstalowany w najnowszej wersji
Nie ma niczego do zrobienia"