Nowe posty

Autor Wątek: konfiguracja dhcp, zmiana mac  (Przeczytany 1228 razy)

axlinux

  • Gość
konfiguracja dhcp, zmiana mac
« dnia: 2005-12-31, 19:04:23 »
Rozważania na temat...
Swojego pierwszego Linuksa dorwałem na stałe ponad dwa lata temu. Choć jeszcze wcześniej miałem kontakt chyba z Mandarake 8.0 lecz z niego zrezygnowałem. Zainteresował mnie Aurox, bo było po polsku, łatwa konfiguracja itp. Zachwycił mnie świat Linuksa bo na 4cd dostępne jest ogromny zbiór oprogramowania i to za darmo i wcale nie gorszego od komechy. Ludzie tworzą to dla swojej pasji, aby innym dać owoc swojej pracy. Wszystko fajnie, ładnie aż do momentu konfiguracji. Wszystko można wyczytać z poradników w sieci a wiele rzeczy jest automatycznie tworzonych. Choć instalacja mojej sieciówki dalej spędza mi sen z oczu, choć czytałem 10 opisów jak to zrobić. Zdecydowanie instalacja oprogramowania ze źródeł może przynieść ze sobą tragiczny skutek dla świeżego „wolnego” umysłu. Nie da się ukryć Linuks jest trudny i taki zostanie na zawsze. Choć poświęcanie Linuksowi czasu, aby go poznać daje chyba każdemu satysfakcję i radość, ale przed tym trzeba się nie źle namęczyć. Nigdy nie będzie łatwej dystrybucji zawsze jakaś będzie zbyt zawiła i trochę utrudniała życie użytkownikowi, choć by Mandarynka, bo ma blokady by użytkownik nie mógł sobie zepsuć komputera a bez tego nie ma nauki.

Tyle mojego komentarza mam nadzieję, że się on spodobał wszystkim początkującym, nie poddawajcie się jedynie praca dale efekty na pytać zawsze możecie na forum.

PS no i czytajcie książki… :)

Piszcie co Wam sprawai największą trudność??

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
konfiguracja dhcp, zmiana mac
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-12-31, 20:25:03 »
2005-12-31 19:04:23 axlinux napisał:

> Rozważania na temat...
 > Swojego pierwszego Linuksa dorwałem na stałe ponad dwa lata temu. Choć jeszcze wcześniej miałem
 > kontakt chyba z Mandarake 8.0 lecz z niego zrezygnowałem. Zainteresował mnie Aurox, bo było po
 > polsku, łatwa konfiguracja itp. Zachwycił mnie świat Linuksa bo na 4cd dostępne jest ogromny
 > zbiór oprogramowania i to za darmo i wcale nie gorszego od komechy. Ludzie tworzą to dla swojej
 > pasji, aby innym dać owoc swojej pracy. Wszystko fajnie, ładnie aż do momentu konfiguracji.
 > Wszystko można wyczytać z poradników w sieci a wiele rzeczy jest automatycznie tworzonych. Choć
 > instalacja mojej sieciówki dalej spędza mi sen z oczu, choć czytałem 10 opisów jak to zrobić.
 > Zdecydowanie instalacja oprogramowania ze źródeł może przynieść ze sobą tragiczny skutek dla
 > świeżego „wolnego” umysłu. Nie da się ukryć Linuks jest trudny i taki
 > zostanie na zawsze. Choć poświęcanie Linuksowi czasu, aby go poznać daje chyba każdemu
 > satysfakcję i radość, ale przed tym trzeba się nie źle namęczyć. Nigdy nie będzie łatwej
 > dystrybucji zawsze jakaś będzie zbyt zawiła i trochę utrudniała życie użytkownikowi, choć by
 > Mandarynka, bo ma blokady by użytkownik nie mógł sobie zepsuć komputera a bez tego nie ma
 > nauki.
 >
 > Tyle mojego komentarza mam nadzieję, że się on spodobał wszystkim początkującym, nie
 > poddawajcie się jedynie praca dale efekty na pytać zawsze możecie na forum.
 >
 > PS no i czytajcie książki… :)

Ano czytam, ino nie mam na to zbyt dużo pieniędzy, tzn. czasu.
 >
 > Piszcie co Wam sprawia największą trudność??

1. Uruchomienie JACK-a (nadal nic nie idzie)
2. Uruchomienie ISDN w distrach innych niż SuSE
3. Przywrócenie akceleracji 3d w SuSE 10 (na Suse 9.3 miałem i po upgrade ją straciłem)
4. Odzyskanie możliwości instalowania z paczek tar itp. (podobnie ja w p. 3.)Instalowanie.
5. Wnerwia mnie blokowanie dukarki z byle powodu przez kprint
5. Brak pełnej polonizacji (zwłaszcza jeśli chodzi o pomoc).
6. Wnerwia mnie program wyszukujący pliki.
7. To samo dotyczy modułu sprawdzania pisowni w OO.org
8. Wnerwia mnie to, że niektóre programy wcale sie nie uruchamiają. (ale w windowsie miałem to samo :-), i wiele innych problemów, zwłaszcza z niebieskimi ekranami i obsługą drukarek)
9. Brak od[powiednika do Płatnika  ZUSowskiego oraz programu FineReader.
9. Samowola instalatora SuSE
--------------------------------------------------------------------------------------
No to tyle narzekań na razie. Linuksa i tak nie wyrzucę, bo:
1. Skonczyły sie moje problemy z comiesieczną reinstalką systemu.
2. Skończyły sie problemamy z wirusami
3. Linuks jest darmowy i przy tym legalny.
4. Podoba mi się idea open source

Pozdrowionka dla wszystkich newbies
roca
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

coppertop

  • Gość
konfiguracja dhcp, zmiana mac
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-01-25, 19:23:59 »
Mi najwięcej problemu sprawiły dwie rzeczy:
1) Instalacja Neostrady (to była dwudniowa katorga, a i tak sobie nie poradziłem bez pomocy mojego guru-kuzyna)

2) uruchomienie kombajnu drukarkowo-skanerowego HP, choć tu poszłoby szybciej gdybym nie zapomniał zainstalować hotpluga :D. To wszystko działo się pod Gentoo, więc nie ma co narzekać - sam chciałem, żeby sys nic za  mnie nie robił ;]. Ostatnio natomiast istalowałem neo pod Mandrivą i poszło jak burza w chyba góra 10 min.

Generalnie to nie uważam, żeby Linux był trudny, ani tym bardziej, żeby już zawsze taki pozostał. Wg. badań naukowych (jakiś czas temu o takowych słyszałem) Linux - oczywiście chodzi o distra w stylu Fedory, MDK, czy SuSE - jest dla usera który nigdy nie miał styczności z komputerem (ani z Windą, ani z niczym innym) niż Win. Co, jak się nad tym zastanowić, wydaje się logiczne. Poza tym, trudności przy rozpoczynaniu przygody - bo jak to inaczej nazwać? - z Linuxem wynikają głównie z 2 powodów:
1) Tego, że nawróceni potrzebują trochę czasu na zmianę nawyków przeniesionych z Windows
2) Faktu, że jesteśmy zaniedbywani przez producentów sprzętu. Jeśli nawet dają drivery to i tak nie działają one, albo trzeba się nieźle namęczyć żeby zadziałały. Najlepszy przykład to neostrada z Sagemem... Płytkę można sobie wywalić do kosza do powtórnego przetworzenia, chyba że chce się instalować jeszcze na windzie. Z resztą... Na jakim pudełku widzieliście napis Linux w \\"Obsługiwane systemy operacyjne\\"? Na pewno na nie wielu.

Póki co przesiadka na Linuxa (czy jakiegokolwiek innego Unixa, czy to *BSD będzie, czy Solaris, który prawdopodobnie zdobędzie sobie zwolenników - ludzi którzy chcieliby się przesiąść na coś lepszego od Windy, ale Bill wyrobił w nich przekonanie, że coś co nie jest sygnowane przez jakąś konkretną firmę musi być do kitu) wymaga, moim zdaniem(!), tylko trochę samozaparcia, zapomnienia o nawykach z Wina i kupowania sprzętu po zgooglowaniu takiego jaki będzie z Linem działał bez słowa sprzeciwu.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
konfiguracja dhcp, zmiana mac
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-01-25, 19:39:13 »
2005-12-31 20:25:03 roca napisał:

 > 1. Uruchomienie JACK-a (nadal nic nie idzie)

Już działa :-))

 > 2. Uruchomienie ISDN w distrach innych niż SuSE
 > 3. Przywrócenie akceleracji 3d w SuSE 10 (na Suse 9.3 miałem i po upgrade ją straciłem)
 > 4. Odzyskanie możliwości instalowania z paczek tar itp. (podobnie ja w p. 3.)Instalowanie.

Wróciłem do 9.3, szkoda nerwów na 10

Pozdrowionka dla wszystkich
roca
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

sys

  • Gość
konfiguracja dhcp, zmiana mac
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-01-25, 21:08:54 »
 > Póki co przesiadka na Linuxa (czy jakiegokolwiek innego Unixa, czy to *BSD będzie, czy Solaris,
 > który prawdopodobnie zdobędzie sobie zwolenników - ludzi którzy chcieliby się przesiąść na coś
 > lepszego od Windy, ale Bill wyrobił w nich przekonanie, że coś co nie jest sygnowane przez
 > jakąś konkretną firmę musi być do kitu) wymaga, moim zdaniem(!), tylko trochę samozaparcia,
 > zapomnienia o nawykach z Wina i kupowania sprzętu po zgooglowaniu takiego jaki będzie z Linem
 > działał bez słowa sprzeciwu.


po poprzednim marudnym topicu to ja nie poznaję kolegi :)

xadmi

  • Gość
konfiguracja dhcp, zmiana mac
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-01-25, 22:11:15 »
2006-01-25 21:08:54 sys napisał:

>
 >  > Póki co przesiadka na Linuxa (czy jakiegokolwiek innego Unixa, czy to *BSD będzie, czy
 > Solaris,
 >  > który prawdopodobnie zdobędzie sobie zwolenników - ludzi którzy chcieliby się przesiąść
 > na coś
 >  > lepszego od Windy, ale Bill wyrobił w nich przekonanie, że coś co nie jest sygnowane
 > przez
 >  > jakąś konkretną firmę musi być do kitu) wymaga, moim zdaniem(!), tylko trochę
 > samozaparcia,
 >  > zapomnienia o nawykach z Wina i kupowania sprzętu po zgooglowaniu takiego jaki będzie z
 > Linem
 >  > działał bez słowa sprzeciwu.
 >
 >
 > po poprzednim marudnym topicu to ja nie poznaję kolegi :)

Roca !
 Złamałeś się ?

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
konfiguracja dhcp, zmiana mac
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-01-25, 22:45:56 »
> Roca !
 >  Złamałeś się ?
 >  

Dlatego, ze olałem 10?

Nie, po prostu jesli A działa, a B nie działa, to wybieram A, mimo, że B jest nowsze :-)

Moze 11 bedzie naprawde lepsza, nadal nie wykluczam testowania innych dystrybucji, ale wszystko wskazuje na to, ze jednak zostanę przy suse. Sprawia mi najmniej problemów i oto chodzi.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

xadmi

  • Gość
konfiguracja dhcp, zmiana mac
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-01-25, 22:55:44 »
2006-01-25 22:45:56 roca napisał:

>  > Roca !
 >  >  Złamałeś się ?
 >  >  
 >
 > Dlatego, ze olałem 10?
 >
 > Nie, po prostu jesli A działa, a B nie działa, to wybieram A, mimo, że B jest nowsze :-)
 >
 > Moze 11 bedzie naprawde lepsza, nadal nie wykluczam testowania innych dystrybucji, ale wszystko
 > wskazuje na to, ze jednak zostanę przy suse. Sprawia mi najmniej problemów i oto chodzi.

 Może będzie lepsza ...
P.S.
 Czytając Twoje posty nabieram jakiegoś wstręta do Suse :P
 
 Pozdrawiam.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
konfiguracja dhcp, zmiana mac
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-01-25, 23:21:40 »
 >  Czytając Twoje posty nabieram jakiegoś wstręta do Suse :P
 >  
 >  Pozdrawiam.

A masz cos innego do zaproponowania (oczywiście poza debianem, knoppixem, kubuntu, ubuntu, auroxem, pld, mandrakiem) Zależałoby mi na tym, zeby łatwo sie instalowało, łatwo konfigurowało ISDN, dxwiek chodził jak należy i nie było kłopotów z zależnościami, musi byc po polsku oczywiście, zwłaszcza graficzne narzedzia do konfiguracji. Acha, na www.jakilinux juz byłem :-)
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Maciek_Rutecki

  • Gość
konfiguracja dhcp, zmiana mac
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-01-26, 09:10:08 »
2006-01-25 23:21:40 roca napisał:

>
 >  >  Czytając Twoje posty nabieram jakiegoś wstręta do Suse :P
 >  >  
 >  >  Pozdrawiam.
 >
 > A masz cos innego do zaproponowania (oczywiście poza debianem, knoppixem, kubuntu, ubuntu,
 > auroxem, pld, mandrakiem) Zależałoby mi na tym, zeby łatwo sie instalowało, łatwo konfigurowało
 > ISDN, dxwiek chodził jak należy i nie było kłopotów z zależnościami, musi byc po polsku
 > oczywiście, zwłaszcza graficzne narzedzia do konfiguracji. Acha, na www.jakilinux juz byłem
 > :-)
 >

Zawsze możesz wybrać któryś z BSD:

http://www.desktopbsd.net/

;-)

--
Maciek

devilan

  • Gość
konfiguracja dhcp, zmiana mac
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-01-26, 17:52:11 »
2006-01-25 23:21:40 roca napisał:

>
 >  >  Czytając Twoje posty nabieram jakiegoś wstręta do Suse :P
 >  >  
 >  >  Pozdrawiam.
 >
 > A masz cos innego do zaproponowania (oczywiście poza debianem, knoppixem, kubuntu, ubuntu,
 > auroxem, pld, mandrakiem) Zależałoby mi na tym, zeby łatwo sie instalowało, łatwo konfigurowało
 > ISDN, dxwiek chodził jak należy i nie było kłopotów z zależnościami, musi byc po polsku
 > oczywiście, zwłaszcza graficzne narzedzia do konfiguracji. Acha, na www.jakilinux juz byłem
 > :-)

Hmm... to ja z niewymienionych polecam Slackware :]
Instaluje sie stosunkowo latwo - moze troche dlugo, ale latwo, bo wystarczy dac opcje full install oraz automatycznej konfiguracji lilo :)

Po drodze moze pytac o jakies malo istotne rzeczy jak ip sieciowki albo dhcpd czy modem...

Generalnie latwizna :)

Jest po polsku tak jak kazdy inny linuks jesli Twoje uzytkowanie zaweza sie jedynie do KDE :)

Zeby bylo smieszniej - to tutaj absolutnie nie zaznasz zadnego klopotu z zaleznosciami :D (bo ich po prostu nie ma )

A z graficznych narzedzi polecam centrum sterowania w KDE :)

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
konfiguracja dhcp, zmiana mac
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-01-26, 22:25:26 »
2006-01-26 17:52:11 devilan napisał:

> 2006-01-25 23:21:40 roca napisał:
 >
 > >
 >  >  >  Czytając Twoje posty nabieram jakiegoś wstręta do Suse :P
 >  >  >  
 >  >  >  Pozdrawiam.
 >  >
 >  > A masz cos innego do zaproponowania (oczywiście poza debianem, knoppixem, kubuntu,
 > ubuntu,
 >  > auroxem, pld, mandrakiem) Zależałoby mi na tym, zeby łatwo sie instalowało, łatwo
 > konfigurowało
 >  > ISDN, dxwiek chodził jak należy i nie było kłopotów z zależnościami, musi byc po polsku
 >  > oczywiście, zwłaszcza graficzne narzedzia do konfiguracji. Acha, na www.jakilinux juz
 > byłem
 >  > :-)
 >
 > Hmm... to ja z niewymienionych polecam Slackware :]
 > Instaluje sie stosunkowo latwo - moze troche dlugo, ale latwo, bo wystarczy dac opcje full
 > install oraz automatycznej konfiguracji lilo :)
 >
 > Po drodze moze pytac o jakies malo istotne rzeczy jak ip sieciowki albo dhcpd czy modem...
 >
 > Generalnie latwizna :)
 >
 > Jest po polsku tak jak kazdy inny linuks jesli Twoje uzytkowanie zaweza sie jedynie do KDE :)
 >
 > Zeby bylo smieszniej - to tutaj absolutnie nie zaznasz zadnego klopotu z zaleznosciami :D (bo
 > ich po prostu nie ma )
 >
 > A z graficznych narzedzi polecam centrum sterowania w KDE :)


Jak mi tylko wpadnie w łapki to wypróbuję, ale muszę czekać na wydanie w jakiejś gazecie, bo ściąganie modemem obrazów płyt doprowadziłoby mnie do bankructwa. Ale oferta wygląda kusząco...
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

chmooreck

  • Gość
konfiguracja dhcp, zmiana mac
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-01-26, 23:24:00 »
2006-01-26 22:25:26 roca napisał:

 > ściąganie modemem obrazów płyt doprowadziłoby mnie do bankructwa. Ale oferta wygląda kusząco...

skad jestes ? moze akurat ktos tu jest z twojej okolicy, dla kogo sciagniecie paru plytek nie jest problemem ;-)

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
konfiguracja dhcp, zmiana mac
« Odpowiedź #13 dnia: 2006-01-27, 00:28:44 »
2006-01-26 23:24:00 chmooreck napisał:

> 2006-01-26 22:25:26 roca napisał:
 >
 >  > ściąganie modemem obrazów płyt doprowadziłoby mnie do bankructwa. Ale oferta wygląda
 > kusząco...
 >
 > skad jestes ? moze akurat ktos tu jest z twojej okolicy, dla kogo sciagniecie paru plytek nie
 > jest problemem ;-)
 
Z grubsza mówiąc okolice Niska
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
konfiguracja dhcp, zmiana mac
« Odpowiedź #14 dnia: 2006-02-11, 10:48:37 »
2005-12-31 20:25:03 roca napisał:

>
 >  > Piszcie co Wam sprawia największą trudność??

 > 3. Przywrócenie akceleracji 3d w SuSE 10 (na Suse 9.3 miałem i po upgrade ją straciłem)

No,nie bylo to jednak takie trudne. Okazuje się, że w jądro w suse 10 jest wkompilowany moduł nvidii, który jest w konflikcie z nowym sterownikiem i trzeba go było tylko z jądra wyrzucić. Ale do tego trzeba dorąsnąć :-) Obecnie nawet jadę na nowszym kernelku

 > 4. Odzyskanie możliwości instalowania z paczek tar itp.

Okazuje się, że jak zainstalowałem openSuSE 10 z plyt linux +  extra, to problem ten się nie pojawił.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji