Nowe posty

Autor Wątek: Linux do sędziwego laptopa  (Przeczytany 2859 razy)

yyyrek

  • Gość
Linux do sędziwego laptopa
« dnia: 2014-06-13, 19:24:11 »
Mam pytanie do osob znajacych się na rzeczy :) Jaką dystrybucje linuksa polecacie do starego komputera GERICOM SILVER SERAPH. Jego parametry to:
Procesor: Intel Pentium M 1,7 GHz
Pamięć: 512 MB
Dysk: 100 GB

Aktualnie mam zainstalowaną wersję ubuntu 12.04 non PAE i nie działa on zbyt stabilnie. Istotną kwestią jest procesor, który nie obsługuje PAE .Niektórzy polecająmi Minta wersję 11. Zależy mi przede wszystkim na łatwej instalcji i dostępności sterowników.

Komputer będzie służył głównie do przeglądania internetu.

rafih

  • Gość
Linux do sędziwego laptopa
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-06-14, 15:42:10 »
Witaj

Niedawno przerabiałem dystrybucje dla nietypowych procesorów (w tym non-pae). Jest ich coraz mniej i z godnych uwagi masz do dyspozycji debiana, slackware i pclosa. Ten trzeci jest godny uwagi ze względu na łatwą i przyjemną obsługę. Trochę mało tej pamięci... spróbuj pclosa MATE lub LXDE- powinno to w miarę działać ( ja uruchomiłem na 96MB RAMu, terminalu z procem transmeta i dużym swapem :))

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Linux do sędziwego laptopa
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-06-14, 19:03:35 »
- Jeśli znajdziesz na wyżej wymienionych dystrybucji  firefoxa,  ( w PCLinuxOS  spotkasz)
to zainstaluj lżejszą przeglądarkę, bo nie wyrobi,
może opera, chrome/chromium,  Links, moze Midori ? reqong ?
przetestujesz -> sam wybierzesz

Jeśli chodzi o starszy sprzet może także zainteresować któraś z dystrybucji opartych o puppy linux,
tyle że polska społeczność jest chyba raczej mała i jej nie używam jego więc ciężko mi coś konkretnie zareklamować.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

rafih

  • Gość
Linux do sędziwego laptopa
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-06-14, 22:56:24 »
tele nie strasz tak :) Na kompie w domu rodzinnym mam pclosa z mate + FF (384MB RAMu i celek 1GHz, sprzęt w wieku gimnazjalnym). Distro w pełni używalne i nie czuję konieczności używania "protez" klasy dillo chociaż netsurfa mam na dysku na wszelki wypadek :) Sprawdza się też na moim eee2g (512MB RAM, celek ULV).

Na takim sprzęcie odpada otwieranie kilkudziesięciu zakładek FF ale to chyba oczywiste :) za to szkoda męczyć się na szybkich ale mało używalnych mini-distrach które siłą rzeczy są mocno "oskubane".
 
Od puppy wolę slitaza: http://mirror.slitaz.org/iso/rolling/ lub porteusa: http://porteus.org/

Kiedyś (do 12) bym Ci polecił antixa: http://antix.mepis.org/index.php?title=Main_Page
ale chyba też już wymaga proca z pae :(

Puppy to mnóstwo różnych "szczeniaków" zbudowanych na bazie różnych dystrybucji, powiela więc ich wady: tylko parę z nich jest dla non-pae cpu, różnie też bywa z opieką nad "projektami" dlatego uważam że to nie jest najlepszy pomysł na główny system na lapku.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Linux do sędziwego laptopa
« Odpowiedź #4 dnia: 2014-06-14, 23:29:14 »
Debian stable lub jeśli chcesz trochę pokombinować z nowościami to Aptosid. Jedno lub drugie z menadżerem do takich rzeczy ( fluxbox, openbox, awesome ).
Do przeglądania sieci jak znalazł. Minimalizm bez de facto wodotrysków.
Do szybkiego przeglądania treści w sieci  - w3m.

---edit
literówki
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Linux do sędziwego laptopa
« Odpowiedź #5 dnia: 2014-06-15, 10:35:05 »
@ rafih
Jak sobie radzisz na takim lapku  z youtube , lub stronami takimi jak
onet.pl  lub wp.pl ?
Nie zacinają się, nie lagują ?
Czy wyłączasz skrypty java itd. ?
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

rafih

  • Gość
Linux do sędziwego laptopa
« Odpowiedź #6 dnia: 2014-06-15, 11:54:09 »
tele: zawsze ładuję adblocka + noscripta. Dzięki temu mogę odblokować tylko niektóre sktypty na konkretnych stronach- nie tracę nic z ich używalności. Flash tylko "na żądanie".

Można siedzieć w gołej konsoli z tmuxem i używać w3m, od biedy "zaszaleć" z AwesomeWM, który jest całkiem wygodny ale bardzo ascetyczny ale sprzęt Kolegi stać na więcej i gdyby miał z 1 GB RAMu, mozna by polecać kobylaste KDE zamiast zestawu dla sado-masochistów :) 512MB to trochę mało ale MATE i FF z 2-3 zakładkami wytrzyma. Win7 (niekoniecznie staruszek XP) na takim sprzęcie smiga i z YT nie ma problemów, więc cofanie się do epoki kamienia łupanego i przeglądarek typu w3m to kiepska alternatywa dla "okienek".

Youtube działa na wtyczce flasha dobrze, daillymotion trochę gorzej ale pamiętaj o minitube czy totemie.

Co do dystrybucji: debian jest dobry na wszystko :) ale PCLOS jest też godny uwagi :)