Nowe posty

Autor Wątek: Problem z napisaniem skryptów ,podkatalogi i zmiany nazw  (Przeczytany 2613 razy)

Kael AK

  • Gość
Witam

Jestem nowym użytkownikiem i chciałbym prosić o pomoc. Potrafię dodać uprawnienia poprzez (chmod +x) i napisać pierwszą linijkę jakąś jest #!/bin/bash ale dalej nie mam pojęcia co pisać.Bardzo proszę o pomoc ,do wykonania mam 2 zadania :

Skrypt nr 1
W zadanym katalogu zmień nazwy plików przez dodanie na początek każdej dodatkowej litery x, np. z nazwy ala.txt zrób xala.txt.

Skrypt nr 2
W zadanym katalogu utwórz puste pliki nazywające się tak, jak słowa zawarte w zadanym pliku tekstowym. Załóż przy tym,  że wszystkie słowa w pliku sąlegalnymi nazwami plików. W wyniku działania skryptu powinno powstać dokładnie tyle nowych plików, co słów w zadanym pliku.

Z góry dziękuję !

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Problem z napisaniem skryptów ,podkatalogi i zmiany nazw
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-06-10, 01:57:52 »
Poczytaj manuale dostępne w systemie i/lub tutoriale dostępne w internecie i bez problemu rozwiążesz te zadania.

xavery

  • Gość
Problem z napisaniem skryptów ,podkatalogi i zmiany nazw
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-06-10, 10:13:02 »
Biedak mógłby stracić całą młodość na czytaniu wszystkich manuali dostępnych w systemie:) O ile oczywiście w rzeczonym systemie są dostępne manuale.

Ad. 1 Użyłbym do tego celu polecenia iteracji for. Można użyć także find+xargs no ale to już może być trudniejsze (możesz pokombinować z tym rozwiązaniem na lepszą ocenę:) ).

Ad. 2 Także pętla, tylko, że while do tego read i touch.

Oczywiście wszystko powyższe można zrobić na kilka różnych sposobów, w tym także z użyciem jakichś egzotycznych rozszerzeń shell'a ale myślę, ze lepiej zaczynać od klasycznych, przenośnych rozwiązań.
Po szczegóły odsyłam do wspomnianych już manuali:)

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Problem z napisaniem skryptów ,podkatalogi i zmiany nazw
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-06-11, 00:12:00 »
@xavery, no to właśnie tam by sobie znałazł o pętli for (man bash), mv (man mv) czy touch ;)