Nowe posty

Autor Wątek: qemu  (Przeczytany 2314 razy)

Addiw7

  • Gość
qemu
« dnia: 2014-05-13, 21:26:33 »
Cześć,

Zdaję sobie sprawę, że problem/pytania, które za chwilę przedstawię są bardzo ogólne i może powinny znaleźć się w innych działach, ale nie wiem w których. Ogólnie chodzi o to, że na zajęciach bawimy się w emulację z użyciem programu qemu.
Teraz, uruchamialiśmy na pierwszy zajęciach konsolę qemu poleceniem:

qemu-system-x86_64 -cpu pentium -m 32 -hda hda.img -cdrom /home/sru/root.cramfs -kernel /home/sru/bzImage -append "hda=256,16,32 root=/dev/hdc init=/bin/sh"

Teraz tak, próbowałem to samo zrobić na swoim komputerze. Bez problemu utworzyłem obraz dysku hda.img, ale nie bardzo wiem co dać u siebie przy opcjach -cdrom i -kernel. Na razie zrobiłem tak, że ściągnąłem paczkę cramfs-1.1.tar.gz i ją bez rozpakowywania dałem jako wirtualny napęd cdrom (tak zrozumiałem plik README w tej , natomiast jako jądro to ściągnąłem ten plik bzImage z serwera mojej uczelni.

Mam jednak problem z tym co wpisać jako root= w opcji -append.

Możecie mi powiedzieć, czy moje postępowanie do tej pory jest poprawne i co wpisać jako root?

Pozdrawiam!

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3068
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
qemu
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-05-14, 13:48:28 »
1. Co rozumiesz przez " paczkę cramfs-1.1.tar.gz"?
2. root.cramfs to ramdysk przygotowany prawdopodobnie przez wykładowcę i pasuje do konkretnego bzImage, też pewnie przygotowanego przez wykładowcę (albo oba przygotowane przez was, jeżeli taki był temat zajęć).
3. parametr append czyta się tak:
  * hda=256,16,32 oznacza, że wirtualny dysk hda (czyli z obrazu hda.img) ma geometrię 256 ścieżek, 16 głowic i 32 sektory na ścieżkę.
 * root=/dev/hdc oznacza, że system ma startować z dysku hdc (czyli obrazu root.cramfs)
 * init=/bin/sh oznacza, że po zamontowniu hdc ma być z niego uruchomiona powłoka sh.

Żeby wszystko zadziałąło, musisz mieć oryginalne pliki root.cramfs i bzImage, albo umieć przygotować je samemu.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Addiw7

  • Gość
qemu
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-05-14, 22:38:22 »
Rozumiem. Udało mi się uruchomić qemu tak jak na zajęciach.
Zostawię jeszcze ten temat, bo pewnie wkrótce będę miał kolejne pytania odnośnie qemu.