Nowe posty

Autor Wątek: Jaki linux na laptopa - PIII 1,6 GHz 768MB - do pracy  (Przeczytany 3474 razy)

bezmózg

  • Gość
Witam wszystkich i z góry dziękuję za odpowiedzi!

Nie jestem w temacie linuksa zupełnie zielony - od pół roku z powodzeniem korzystam z laptopa z tytułu z zainstalowanym Lubuntu - ale jednak wychowałem się na 95 - 98SE i logika wolnego oprogramowania czasami jest dla mnie niezrozumiała :)

Dopóki miałem na dysku Lubuntu 11.10 - wszystko było w miarę w porządku - nie działała tylko hibernacja i usypianie. Po aktualizacji do 12.04 czas uruchamiania systemu się wydłużył, w dodatku zawsze muszę wpisać hasło :/ chociaż autologin jest niby aktywny - najgorsze jednak, że straciłem obsługę modemu 3g, co w przypadku laptopa stricte przenośnego (IBM Thinkpad X31) jest niewybaczalne - tzn. owszem, modem działa, ale jedynie z konsoli - nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie... Na forum ubuntu nie dostałem (jak zwykle) żadnej odpowiedzi i uznałem, że czas się ewakuować.

Specyfikacja komputera - PIII 1.6GHz, 768MB ramu, karta Radeon M6, dysk 30GB, ekran 12" 1024x768

Sporo czytałem i słyszałem dobrego o czystym Debianie. Wydaje mi się, że byłby to odpowiedni system dla mnie. Wypiszę, czego potrzebuję koniecznie:
 - Firefox, Pidgin, Dropbox, Eclipse, Geany, Java, Wine, Lazarus, LibreOffice, DosBox, coś do słuchania radia przez internet, obsługa cpufreq-set
 - fajnie by było, jakby flux działał
 - graficzny network-manager też byłby mile widziany
 - usypianie - ale to podobno tylko na jądrze <2.6.32 a tutaj boję się, że wzrośnie prądożerność (słusznie?) - teraz działa ponad 3h na sześcioletniej baterii :)
czyli moim wymaganiom sprosta każdy rozwijany Linux (a przynajmniej mam taką nadzieję).

Wiem, że najszybszy byłoby Gentoo, ale na razie boję się takich wyzwań - z kompilacją ze źródeł mam na razie dość traumatyczne wspomnienia :).

Dodam, że prędkość, z jaką działał komputer w pełni mnie zadowalała - w miarę płynnie, filmiki na jutube da się oglądać, filmy w HD też, grać na tym komputerze (karta 8MB) się nie da, ale assaultCube tez trochę działa :)

Najchętniej wybrałbym system, który mógłbym uruchomić i skonfigurować na dysku zewnętrznym (pendrivie) i potem wrzucić go na dysk komputera - bardzo zależy mi na tym, aby komputer był ciągle gotowy do pracy.

Mogę prosić o jakieś propozycje, ew. linki czy instrukcje jak wykonać ww. czynność, jeżeli Debian to dobry wybór?

Ksanderon

  • Gość
Jaki linux na laptopa - PIII 1,6 GHz 768MB - do pracy
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-06-01, 23:30:29 »
Debiana spokojnie można na pendrive zainstalować- identycznie jak na normalnym dysku, jedyny problem z jakim się spotykałem, jest taki, że grub jest instalowany domyślnie na tak czy siak na "normalnym dysku". potem wystarczy zabawa z chroot 2 razy(raz aby samodzielnie zainstalować gruba na pendrive z systemem, drugi aby przywrócić stary grub na dysku(wykasować wpisy o pendrive))

ja też jakoś do kompilowania się nie mogę przekonać- nawet w BSD są paczki w 2 wersjach- a jak ktoś koniecznie chce to na Debianie też można wystarczy repo odpowiednio ustawić.

Dropbox wg. mnie ogólnie ssie i dodatkowo defrauduje zasoby na potęgę:) lepiej już używać sshfs.

bezmózg

  • Gość
Jaki linux na laptopa - PIII 1,6 GHz 768MB - do pracy
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-06-06, 00:42:51 »
Może i ssie, ale na terminal w uczelni niczego innego nie zainstaluję :] podobnie na komórce z bada - więc poniekąd nie mam wyboru. Synchronizuję laptopa z 7, laptopa z Linuchem i terminal na uczelni.