Nowe posty

Autor Wątek: linux na start  (Przeczytany 1945 razy)

plyer

  • Gość
linux na start
« dnia: 2012-05-29, 22:52:48 »
Cześć
Pierwszy post więc witam i od razu proszę o pomoc.
Jaką dystrybucje wybrać :).
Generalnie dostałem lapka i nie chcąc wydawać kasy na wina poczytałem i zainstalowałem na nim minta 13 z cinamonem laptop jest dla żony i jest ok.
Teraz zastanawiam się nad komputerem tu mam xp ale linux mnie zaciekawił i chcę go spróbować ciut bardziej ambitnie.
Wiem że to co potrzebuje da mi każda dystrybucja i nie ma najlepszej ale po kolei:
Linux do neta/muzyki/zdjęć i gier - to co jest w winie i pol spokojnie wystarcza
Związku z powyższym w miarę łatwą instalację flasha, sterowników karty, kodeków i wszystkiego o czym nie wiem a wiem mało na temat systemu jakiegokolwiek.
Najbardziej pasuje mi KDE
Z tego co testowałem:
Ubuntu - kompletnie mi się nie podoba wizualnie
Mint - ok
Suse - ok
Chakra - podoba mi się sam ponoć sciąga i wgrywa sterowniki ATI lecz nie ma graficznego dodawania programów, w YT przeglądarka nie widzi filmów które w xp działają (tam pisze że nie ma takiego filmu po tym jak daje go otworzyć) raczej narazie z motyką na księżyc chyba
Debian - chyba też z motyką na księżyc spróbuje dziś
Fedory nie próbowałem
PclinuxOs mam ściągnięte ale po zgraniu na usb jak startuje zaczyna się wczytywać pojawia się niekończący pasek - wiesza się
Podsumowując:
Potrzebuję dystrybucję łatwą na start - flash sterowniki zamknięte kodeki itp ale żeby jednak spróbować coś więcej po czasie, z aktywną i pomocną społecznością - nie koniecznie liczną i poradnikami najlepiej na YT.
Wiem że się rozpisałem ale to aby pokazać że sam duuużo szukałem i czytałem a poprostu chcę dobrze wybrać bo nie lubię skakać co chwilę.
Mam nadzieje że ktoś to przeczyta, sprzęt podoła ja też. Z góry dziękuję za pomoc.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
linux na start
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-05-29, 23:15:35 »
Jeśli KDE, to najlepiej Kubuntu albo Mint z KDE. Na początek na pewno dobry, pełna automatyka :P

Ubuntu używa własnego środowiska Unity.
Inne, które wymieniłeś chyba mają domyślnie Gnome (wersję 2 lub 3).

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
linux na start
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-05-31, 21:20:09 »
Jeśli już koniecznie kde to Aptosid
he he he
p.s
Poważnie mówię.


----edit
Powiem coś jeszcze.
Ilość propozycji wynikających z samej ilości, przeróżnej maści użytkowników może być tak mnoga jak sama ilość przeróżnej maści dystrybucji,
Widzisz. Ja teraz piszę z lapka mojego ojca. Jemu pasuje Ubuntu 10.04 LTS - bo jest po prostu idiotoodpo... ekhm .. jest dla seniorów ;)

Każdy z nas coś sobie chwali. Niektórzy z powodu klikalności, inni z powodu wolności wynikającej z grzebania w bebechach Fluxboksa.
:)

Jeśli myślisz, że nie będziesz musiał ogarniać choć minimum zasad i filozofii Linuksa - to daj sobie spokój.
Nawet mój ojciec musiał nauczyć się co to jest apt-get i po co się to stosuje.

Nie próbuj. Tu nie ma próbowania. Albo działasz, albo nie ( Yoda ) :D

Poza tym... 2 tyg z jakimś poradnikiem z sieci przed oczami i jedziesz na Debianie w wersjii stabilnej lub z miejsca ogarniaj Aptosid'a
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version