Nowe posty

Autor Wątek: Format liczb w OpenOffice  (Przeczytany 7074 razy)

MarzenaZ

  • Gość
Format liczb w OpenOffice
« dnia: 2012-03-05, 22:27:51 »
Dawno tu nie zaglądałam, bo jakoś nie było potrzeby... Być może zadam banalne pytanie, ale ten format liczb zaczyna mnie już denerwować. Może jest jakiś sposób, żebym w tabeli za każdym razem nie musiała ustawiać formatu liczb na "tekst"? Kiedy wklejam numerację, np. 1. 2. 3. 4. ..., ciągle mi się zamienia w daty. Kiedy wklejam cenę, np. 15,00, zamienia mi się na 15. A ja właśnie potrzebuję wpisać 15,00! To zaczyna być uciążliwe, zwłaszcza jak tabela jest duża... Z góry dziękuję za jakąś wskazówkę:)

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Format liczb w OpenOffice
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-03-05, 23:53:27 »
Jeśli chcesz, by zawartość komórki była traktowana jako tekst, to dodaj przed wartością pojedynczy cudzysłów, np.:

'00,00
Do takiej komórki można nadal normalnie odwoływać się w formułach z innych komórek.

skraszewski

  • Gość
Format liczb w OpenOffice
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-03-06, 23:17:35 »
Cytat: MarzenaZ
Dawno tu nie zaglądałam, bo jakoś nie było potrzeby... Być może zadam banalne pytanie, ale ten format liczb zaczyna mnie już denerwować. Może jest jakiś sposób, żebym w tabeli za każdym razem nie musiała ustawiać formatu liczb na "tekst"? Kiedy wklejam numerację, np. 1. 2. 3. 4. ..., ciągle mi się zamienia w daty. Kiedy wklejam cenę, np. 15,00, zamienia mi się na 15. A ja właśnie potrzebuję wpisać 15,00! To zaczyna być uciążliwe, zwłaszcza jak tabela jest duża... Z góry dziękuję za jakąś wskazówkę:)
Witaj!

Ja podczas mojej pracy korzystam każdego dnia z OpenOffice lub LibreOffice w kwestii arkusza kalkulacyjnego i nie potrafię zrozumieć Twojego problemu. Co Ci się zamienia na co? To są dane i jest komputer. Tu się nie dzieje nic, co ma się nie dziać, jeżeli tak nie chcesz.
Opisz proszę dokładnie, na czym polega Twój problem, a może Ci pomogę ten problem rozwiązać. Piszę tak, ponieważ nie potrafię twojej zagwozdki zrozumieć, a co za tym idzie, tego problemu odtworzyć. Chcę Ci pomóc.

Nie zaglądam tu każdego dnia, ale nie wytrzymuję dłużej niż 24 godziny, by tu nie zajrzeć :-)

MarzenaZ

  • Gość
Format liczb w OpenOffice
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-03-07, 21:00:47 »
Witam:)
Dzięki za zainteresowanie! Już wyjaśniam dokładnie. Nie chodzi o arkusz kalkulacyjny, tylko o zwykły tekstowy. Tworzę do celów służbowych tabelkę, w której pierwsza kolumna zawiera numerację, a ostatnia ceny (w formacie 10,00 np.). I kiedy wpisuję w komórkę "1." natychmiast to "1." zamienia mi się na "1.03.2012". I tak za każdym razem. Teraz doszłam już do "88.", więc tu problem zniknął. Ale kiedy wpisuję "10,00" natychmiast zamienia mi się na "10". A ja potrzebuję wpisać cenę w formacie "10,00". Zmiany nie zachodzą, kiedy z kursorem w danej komórce zaznaczę "Tabela" - "Format liczb" - "Tekst". Tylko muszę to robić osobno dla każdej komórki! Próbowałam zaznaczać większą ich ilość, ale nie pomaga. Myślałam, że to się da jakoś wyłączyć, ale chyba nie...

Ksanderon

  • Gość
Format liczb w OpenOffice
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-03-07, 21:27:13 »
prawdopodobnie chodzi o to, ze jeśli wkleja tekst(zawierający w tym przypadku liczby zmiennoprzecinkowe zera nieznaczące są pomijane).

podczas wklejania na libreoffice wyskakuje mi okienko zatytułowane import tekstu, aby wkleić liczby wraz z zachowaniem ich formatu wystarczy kliknąć na przykładową kolumnę i z combolisty nad nią wybrać typ jako tekst. możliwe będą pomimo tego operacje arytmetyczne na takich polach, niestety zachowują one formatowanie na krótką metę- gdy wpiszesz nową liczbę nie zachowa ona formatowana starej.

zebra

  • Gość
Format liczb w OpenOffice
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-03-07, 21:49:53 »
Znam ten ból. A nakląłem się jak szewc. A teraz nie pamiętam dokładnie gdzie to zrobiłem ale chyba to było w Narzędzia -> Opcje autokorekty. Zlikwidowałem wszystkie ptaszki. W każdym razie, co wklepie z klawiatury to jest i nic więcej.

Poprawka: chyba chodzi jeszcze o to:
Narzędzia>Opcje>Writer>Tabela/[ ] Rozpoznawanie liczb.

MarzenaZ

  • Gość
Format liczb w OpenOffice
« Odpowiedź #6 dnia: 2012-03-07, 22:09:55 »
Najzabawniejsze jest to, że u mnie autokorekta nie działa. Mimo że mam zaznaczone "Użyj tabeli zmian". Jedyne, co działa, to uzupełnianie wyrazów. Nawet to, co sobie dodałam w zmianach, też nie działa. Na przykład dodałam sobie, żeby jak napiszę "beo", zmieniał na "Beograd". Nic z tego...

Cytuj
Narzędzia>Opcje>Writer>Tabela/[ ] Rozpoznawanie liczb.
Pomogło!! Dzięki :)