Nowe posty

Autor Wątek: Narzędzie do konfiguracji konta użytkownika  (Przeczytany 3368 razy)

daniel100

  • Gość
Narzędzie do konfiguracji konta użytkownika
« dnia: 2011-11-05, 21:38:12 »
Witam
Posiadam podstawową wiedzę o Ubuntu, Fedora Core, Suse
Chciałbym się dowidzieć jakie istnieje oprogramowanie  dla jednego z powyższych systemów (najlepiej fedora lub Suse środowisko KDE lub Xfce) które pozwalałoby na kontrolę konta użytkownika przez administratora powinno posiadać:
- Listę programów które może uruchamiać użytkownik
- Konfigurację środowiska graficznego czyli możliwość usunięcia poszczególnych programów z pulpity i paska menu (jeśli to możliwe w linux)
Czy może istnieje już gotowa dystrybucja skonfigurowana pod tym kątem ?

  • Gość
Narzędzie do konfiguracji konta użytkownika
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-11-05, 23:09:35 »
Obie te rzeczy są możliwe, ale obie nie są banalne i wymagają pewnej wiedzy. Ta druga jest cokolwiek łatwiejsza. Na 99,9% nie istnieją żadne graficzne narzędzia do robienia takich rzeczy.

Niemal na pewno nie istnieje żadna dystrybucja stworzona właśnie pod tym kątem ("niemal" ponieważ mogę się mylić, ale szczerze w to wątpię).

  • Gość
Narzędzie do konfiguracji konta użytkownika
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-11-06, 04:00:31 »
Zainteresuj się konfiguracją praw dostępu (user, group, others).

daniel100

  • Gość
Narzędzie do konfiguracji konta użytkownika
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-11-06, 14:23:31 »
Cytat: marcin'82
Zainteresuj się konfiguracją praw dostępu (user, group, others).
Rzeczywiście po doinstalowaniu opcji w menu kontekstowym otwórz jako administrator w Ubuntu  z Gnome można wejść do katalogu np: usr/game i zablokować jakąś grę dając jej brak możliwości odczytu dla innych użytkowników. Idąc jednak dalej tym tropem trafiłem na dystrybucję Gentoo wiem że jest ona przeznaczona dla bardziej zaawansowanych użytkowników jednak w internecie znalazłem bardzo szeroką dokumentację na jej temat i to po Polsku. Czy rzeczywiście daje ona aż tak szerokie możliwości zbudowania systemu praktycznie dowolnie skonfigurowanego systemu z własnymi aplikacjami ?.  Czytałem że środowisko Xfce jest napisane w języku XML i można je dowolnie zmieniać jednak czy chodzi tu o zmianę tylko np: koloru okien czy również możliwość modyfikacji poszczególnych programów ?.