Nowe posty

Autor Wątek: realtek ALC888 - dżwięk jest a go nie ma...  (Przeczytany 6963 razy)

ddkd

  • Gość
realtek ALC888 - dżwięk jest a go nie ma...
« dnia: 2011-01-09, 13:45:37 »
Witam
Po długich bojach udało mi się zmusić kartę ( ob board  realtek ALC888) do działania - mam dźwięki systemowe ("wykrywanie karty dźwiękowej - test dźwięku" -  wykrywa kartę i daje testowy dźwięk) ale niestety  np. na Youtube nie mam nadal dźwięku. Gdzie to się ustawia (jakiś mixer, suwak itp) Mam redhata EL5. Jestem dopiero na począku drogi do poznania linuxa (tydzien temu miałem jeszcze winXP na dysku), proszę więc o pomoc, sugestie jak go zmusić do wydawania dźwięków. Następnym "przystankiem" będzie odtwarzanie filmów, ale na razie bujam się z dźwiekiem
Pozdrawiam
dd

arctgx

  • Gość
realtek ALC888 - dżwięk jest a go nie ma...
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-01-09, 14:44:24 »
Prawdopodobnie gdzieś w menu z programami dźwiękowymi masz dostępny mikser z graficznym interfejsem. Możesz też odpalić terminal i w nim dać polecenie alsamixer. Klawisze strzałek, m jak "mute", q jak "quit" powinny starczyć Ci do podstawowej obsługi alsamiksera.

P.S. Zakładam, że masz jedno działające urządzenie dźwiękowe (polecenie cat /proc/asound/pcm może coś podpowiedzieć na ten temat).

ddkd

  • Gość
realtek ALC888 - dżwięk jest a go nie ma...
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-01-09, 19:48:25 »
mam mixer po wydaniu komendy "alsamixer" - tam pogłośniłem wszystko co sie dało, przy czym w okienkach (kwadracikach) pod słupkami mam "00", a klawiszem "M" moge zmienic ten status na "MM"
Dziwne jest to ze dźwięki systemowe mam
po wydaniu komendy:
cat /proc/asound/pcm
dostaję:

[root@redhat ~]# cat /proc/asound/pcm
00-00: ALC888 Analog : ALC888 Analog : playback 1 : capture 1
00-01: ALC888 Digital : ALC888 Digital : playback 1 : capture 1
00-02: ALC888 Analog : ALC888 Analog : capture 1

c o z tym zrobić?

ddkd

  • Gość
realtek ALC888 - dżwięk jest a go nie ma...
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-01-09, 19:56:46 »
dodatkowo próba puszczenia muzyki z CD daja komunikat:

Nie można uruchomić procesu Nie można utworzyć io-slave:
Program klauncher zwrócił komunikat: Nieznany protokół 'audiocd'.

arctgx

  • Gość
realtek ALC888 - dżwięk jest a go nie ma...
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-01-09, 23:41:21 »
"MM", jak nietrudno się domyślić, to wyciszenie. Nie napisałeś, jaki użytkownik otwierał alsamixer.

Jeśli program wykonywany z prawami superużytkownika ma dostęp do urządzenia dźwiękowego (nie wiem czy Twój test tak działał), a zwykły użytkownik już go nie ma, to sprawdź poleceniem id nazwaużytkownika czy należy on do grupy audio. Jeśli nie, to jako root daj
adduser użytkownik audio
Efekt dodania do grupy chyba zauważysz dopiero po restarcie Xorg (środowiska graficznego).

Możesz też dla porównania spróbować odtworzyć z obu kont plik WAV:
aplay /tmp/plik.wav
Nie ręczę, że w RH istnieje grupa audio - może to być inaczej zorganizowane.

ddkd

  • Gość
realtek ALC888 - dżwięk jest a go nie ma...
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-01-11, 00:13:07 »
Cytat: arctgx
"MM", jak nietrudno się domyślić, to wyciszenie. Nie napisałeś, jaki użytkownik otwierał alsamixer.

wszystkie prace konfiguracyjne robię jako root

Jeśli program wykonywany z prawami superużytkownika ma dostęp do urządzenia dźwiękowego (nie wiem czy Twój test tak działał), a zwykły użytkownik już go nie ma, to sprawdź poleceniem id nazwaużytkownika czy należy on do grupy audio. Jeśli nie, to jako root daj
adduser użytkownik audio
Efekt dodania do grupy chyba zauważysz dopiero po restarcie Xorg (środowiska graficznego).
Możesz też dla porównania spróbować odtworzyć z obu kont plik WAV:
aplay /tmp/plik.wav
Nie ręczę, że w RH istnieje grupa audio - może to być inaczej zorganizowane.
nie mam grupy "audio'

problem udało mi się rozwiązać, okazało się że trzeba było pobawić się czyms takim co sie nazywa "Wykrywanie karty dźwiękowej" w panelu "administracja" trzeba było wybrać odpowiednie ustawienie karty (9 mozliwosci) i przeładować system. Mniejsza o szczegóły, ciężko to wytłumaczyć tekstowo, wazne że chodzi
Dzieki za pomoc i pozdrawiam