Nowe posty

Autor Wątek: Jaki Linux dla mnie?  (Przeczytany 12333 razy)

protector

  • Gość
Jaki Linux dla mnie?
« dnia: 2010-12-01, 23:54:03 »
Cześć
Chcę poznać cały system Linux od podstaw aż po (no właśnie) i jest tak że nie wiem jaki system na początek. Choć myślę że gdyby uczyć się na systemie bardziej zaawansowanych.

Posiadam "jakiś" Linux
openSUSE-11.2-DVD-i586
hack-os-20jun2008
i folder
HackOS 2008 a w nim hack-os-20jun2008

lukaso666

  • Gość
Jaki Linux dla mnie?
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-12-02, 00:07:37 »
Najbardziej zaawansowany system, którego potrzebujesz w tym momencie, to system obsługi google, tego forum i paru innych stron poświęconych Linuksowi... Dasz sobie radę? Czy za rączkę poprowadzić?
Jesteś aż tak leniwy, że nie chce ci się napisać nawet, jakiego masz kompa i czego oczekujesz od systemu?

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Jaki Linux dla mnie?
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-12-02, 00:11:25 »

bartos2000

  • Gość
Jaki Linux dla mnie?
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-12-02, 02:50:31 »
Na początek - Linux Mint lub Mandriva.
Jak chcesz się czegoś nauczyć Arch lub Debian :)
Jak już rzucacie linkami to nie do jakilinux.org, info tam są niezbyt aktualne, quiz jest również niemiarodajny, już lepiej tu kierować newbie: http://linuxiarze.pl/index.html

P.S Zastanawiałem się czemu tutaj tak mało postów jest, w końcu jakby nie było jest to jeden ze starszych portali o Linuksie, ale jak zobaczyłem jak niektórzy odpisują newbie to już się nie dziwię.
Atmosfera tutaj jest nieprzyjemna (nawet gorsza niż na ubuntu.pl). Chyba czas poszukać sobie innego forum :)

lukaso666

  • Gość
Jaki Linux dla mnie?
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-12-02, 11:31:53 »
Cytat: bartos2000
P.S Zastanawiałem się czemu tutaj tak mało postów jest, w końcu jakby nie było jest to jeden ze starszych portali o Linuksie, ale jak zobaczyłem jak niektórzy odpisują newbie to już się nie dziwię.
Zastanawiasz się, bo nie przyjdzie Ci do głowy, że newbie ma mózg, potrafi to i owo wpisać w google, tylko w wielu przypadkach jest MAXYMALNIE LENIWY! Każdego po jakimś czasie może wkurzyć podejście pt: "chcę Linuksa, powiedzcie, pokażcie, zróbcie za mnie, wklejcie link, ja nie wiem". Forum służy do KONKRETNYCH porad i wymiany doświadczeń, to nie jest pogotowie, Koleś nie napisał jakiego ma kompa, nie chciało mu się nawet napisać do czego mniej więcej chce używac Linuksa - zero inicjatywy... Więc nad czym tu biadolić???
Cytat: bartos2000
Atmosfera tutaj jest nieprzyjemna (nawet gorsza niż na ubuntu.pl). Chyba czas poszukać sobie innego forum :)
:D:D:D Bo się rozczulę! :D

bartos2000

  • Gość
Jaki Linux dla mnie?
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-12-02, 12:10:30 »
Rozczulać się nie musisz. Linuksowi fanatycy tacy jak ty odstraszają skutecznie od Linuksa newbie i to jest realny problem. Realny problem który od lat trawi świat Linuksa i odstrasza od niego nowych userów.
O ile ty jako niewyżyty małolat z "666" w nicku poczujesz się dowartościowany bo za pozwoleniem podobnie myślącego moderatora możesz tu grać pana i władcę (ciekawe z drugiej strony jakie braki z życia realnego sobie w ten sposób kompensujesz hmmm?) to robisz krecią robotę całemu środowisku Linuksowemu i tyle. Rozczulaj się teraz. Później w świat idzie opinia o ludziach używających Linuksa, że są to małolaty, pryszczersi, itp. No ale, z drugiej strony czy po lekturze np. tego tematu, ktoś miałby wątpliwości że tak nie jest? Dobra nie sil się na odpowiedź, na tym forum, już nic nie piszę, nie chcę firmować nawet swoim nickiem tego rodzaju zachowań. :)

protector

  • Gość
Jaki Linux dla mnie?
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-12-02, 14:14:00 »
Dobra to wybieram Linux Arch ma ktoś jakies linki mile widziane w całości bo nie lubię w parku

  • Gość
Jaki Linux dla mnie?
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-12-02, 14:26:16 »
Weź sobie debiana lub debianopodobne ubuntu

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Jaki Linux dla mnie?
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-12-02, 14:46:27 »
Cytat: bartos2000
O ile ty jako niewyżyty małolat z "666" w nicku poczujesz się dowartościowany bo za pozwoleniem podobnie myślącego moderatora możesz tu grać pana i władcę (ciekawe z drugiej strony jakie braki z życia realnego sobie w ten sposób kompensujesz hmmm?)
Oj bartos..bartos.
Ech... muszę to napisać.
Zapewniam iż lukaso666 nie jest małolatem, a i życie prywatne ma jak sądzę ciekawe, biorąc pod uwagę choćby jego podróże po świecie.

Problemem jest to, że jednak Ty nie potrafisz przyjąć słów krytyki i uznać, że edukacja newbie ma ogromne znaczenie już na samym początku korzystania z Linuksa.

Wydajesz osąd na temat ludzi nie znając ich i że tak powiem nieco bliżej.
To błąd, który przyznam kiedyś sam popełniłem.


Nikt tak naprawdę Ciebie tu nie obraża, choć niektóre wpisy mogą wyglądać na szorstkie.
To tylko forum, gdzie nie widać w dosłownym tego słowa znaczeniu reakcji i mimiki ludzkiej twarzy.

Cytat: lukaso666
D:D:D Bo się rozczulę! :D
Widzisz tam te "znaczki" - :D
Odbierz to trochę inaczej, z większym luzem.

Proszę zapoznaj się z tym zanim napiszesz znowu osąd, kierując się niepotrzebnymi emocjami:
http://rtfm.killfile.pl/#KEEPCOOL

Potem przeczytaj całość.

Pozdrawiam
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

pavroo

  • Gość
Jaki Linux dla mnie?
« Odpowiedź #9 dnia: 2010-12-02, 15:28:23 »
Witam.
Chciałbym również wyrazić swoje zdanie na temat tu poruszony.
Otóż...
Mogę potwierdzić, iż nie każdy potrafi (lub nie chce) użyć wyszukiwarki aby znaleźć odpowiedzi na swoje pytania, nie zawsze też można wszystkie znaleźć.
Ale...
Abstrahując od tego, jeśli jednak taki ktoś zdecyduje się zadać "głupie" pytanie na forum to nie powinien być obrażany (sam tego doświadczyłem na innym forum) i traktowany jak przygłup lub lamer.
Nie taki jest cel forum, nie wiem czy ktoś przeczytał regulamin ale to inna historia.
Więc...
Jeśli ktoś zadał pytanie a stali bywalcy znają odpowiedź to czy nie rozsądniej dać po prostu linka bez głupich podtekstów? W ten sposób dasz dowód swojej inteligencji i dobrego wychowania. W innym przypadku zła opinia o środowisku użytkowników Linuksa bedzie sie tylko pogłębiać.
Oczywiście to wolny kraj, wolna wola, itd nie każdy musi sie ze mną zgadzać.
Pozdrawiam, pavroo

lukaso666

  • Gość
Jaki Linux dla mnie?
« Odpowiedź #10 dnia: 2010-12-02, 17:53:03 »
Cytat: protector
Dobra to wybieram Linux Arch ma ktoś jakies linki mile widziane w całości bo nie lubię w parku
Całkiem spoko wybór. Install Archa na początku może przestraszyć, ale to tylko pozory. Po kilku lekturach (forum Archa, podstawowe informacje nt. instalacji), poradzisz sobie bez większych problemów.
Lektura podstawowa: http://bbs.archlinux.pl/
Instalacja krok po kroku: https://wiki.archlinux.org/index.php/Official_Arch_Linux_Install_Guide

Jeśli mnie pamięć nie myli, to gdzieś w necie znajdziesz instrukcję instalacji Archa autorstwa roobala, stałego bywalca tego forum - też bardzo fajnie przedstawiony temat..

bartos2000, piję kawę właśnie i jakoś nie mam ochoty reagować na Twoje frustracje - zbytnio mi smakuje, żeby zawracać sobie głowę Twoimi wtrętami...

sasha666

  • Gość
Jaki Linux dla mnie?
« Odpowiedź #11 dnia: 2010-12-02, 18:48:04 »
Cytat: pavroo
Mogę potwierdzić, iż nie każdy potrafi (lub nie chce) użyć wyszukiwarki aby znaleźć odpowiedzi na swoje pytania, nie zawsze też można wszystkie znaleźć.
(...)
W innym przypadku zła opinia o środowisku użytkowników Linuksa bedzie sie tylko pogłębiać.
Ok, ale większość można znaleźć, nawet na tym forum roi się od tematów poświęconych temu że ktoś "prosi aby za niego wybrać dystrybucję". Jeżeli taka osoba na początku nie dostanie małego "kopa rozruchowego" to z każdą pierdołą potem będzie pisać nie poświęcając samodzielnie ani chwili na rozwiązanie problemu. Umiejętność przeszukiwania internetu to podstawa przy poznawaniu linuxa i wypadało by od tego zacząć.

Co gorsza tacy ludzie zaczynają udzielać porad innym z czego wychodzą naprawdę zabawne koszmarki - np takie; http://forum.linux.pl/viewtopic.php?id=16536&p=1 (zabawne dla tych którzy wiedzą o co chodzi a początkujący "klika" i wścieka się że nie działa), ludzie nie potrafią rozróżnić dystrybucji i myślą że jak coś działa u nich to wszędzie zadziała, czy to debian, suseł czy slackware. To właśnie według mnie robi gorszą reklamę "środowisku linuksowemu", wolę dostać w/w "kopa rozruchowego" od kogoś kto się zna niż "błądzić we mgle" z newbie który tylko tak myśli.

I żeby nie było offtopa - Arch to świetny wybór na początek, ja zaczynałem od prostych linuxów ubuidalnych i niestety nauczyło mnie to lenistwa, przestawienie się choćby na distro z którego teraz od dłuższego czasu korzystam było ciężkie i wierz mi, bez opcji "szukaj" się nie obyło ;)

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Jaki Linux dla mnie?
« Odpowiedź #12 dnia: 2010-12-02, 19:18:35 »
Cytat: sasha666
Jeżeli taka osoba na początku nie dostanie małego "kopa rozruchowego" to z każdą pierdołą potem będzie pisać nie poświęcając samodzielnie ani chwili na rozwiązanie problemu. Umiejętność przeszukiwania internetu to podstawa przy poznawaniu linuxa i wypadało by od tego zacząć.
Zgadzam się, bo to po prostu prawda.

Niegdyś sam próbowałem udzielać porad głównie podpartych  linkami, ale ilość banalnych zapytań po prostu przerasta i załamuje...
Jeśli mogę ja to i możesz ty mój drogi pytający.
Nie ma nic złego w tym, że tzw. 'starsi stażem" kierują do googlarki - tam jest po prostu cała masa odpowiedzi i nie ma za co się obrażać (!)

Po to jest sieć i po to są informacje w sieci zawarte aby z nich z minimalnym wysiłkiem skorzystać.
Faktem też jest, że nie zawsze jest na to czas, ale "ten czas" może być dnia jutrzejszego, pojutrze , za tydzień....
Jakiś z tym problem?
Po co ten wir emocji w postaci wpisów: "Pomocy!!! nie wiem jak..."
Wszystko można znaleźć i wszystkiemu zaradzić.

W przypadku zagubienia się w rozwiązaniach -  zawsze można spytać o jakiś consensus.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

protector

  • Gość
Jaki Linux dla mnie?
« Odpowiedź #13 dnia: 2010-12-02, 20:16:18 »
A takie pytanko jeszcze skąd pobrać Linux Arch? (mile widziane jak najmniej partów) aktualnie ściągam ale nie wiem czy to jest to archlinux-2009.08-core-i686

lukaso666

  • Gość
Jaki Linux dla mnie?
« Odpowiedź #14 dnia: 2010-12-02, 20:20:24 »
Cytat: protector
A takie pytanko jeszcze skąd pobrać Linux Arch? (mile widziane jak najmniej partów) aktualnie ściągam ale nie wiem czy to jest to archlinux-2009.08-core-i686
http://www.archlinux.org/download/