Nowe posty

Autor Wątek: Właśnie zacząłem pisać powłokę  (Przeczytany 2833 razy)

madichat

  • Gość
Właśnie zacząłem pisać powłokę
« dnia: 2010-01-27, 12:50:24 »
Jestem studentem 5 roku informatyki, i na prace magisterską wybrałem napisanie powłoki która zachęca do kozystania z linuxa, a ponadto objaśnia i uczy jego (no powiedzmy podstawowej)  obsługi, tak dla osób które pierwszy raz maja z nim styczność.   Prosze napisać co w takiej powłoce powinno sie znajdować, a może brakuje ci jakiegoś programu pod KDE lub Gnome. Prosze podsuwać pomysły, Pozdrawiam.

arctgx

  • Gość
Właśnie zacząłem pisać powłokę
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-01-27, 16:38:53 »
Czy ułatwienia niektórym osobom życia wymaga napisania powłoki od zera? Może lepiej pomyślałbyś o zbudowaniu skryptowej nakładki na istniejące powłoki?

Napisałem w liczbie mnogiej, bo zgodność ze standardem POSIX pozwala tworzyć skrypty działające we wielu powłokach, a nie tylko "baszystowskie" lub ograniczone do innej, jednej.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Właśnie zacząłem pisać powłokę
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-01-27, 17:27:20 »
Cytat: "madichat"
napisanie powłoki która zachęca do kozystania z Linuksa,
1. Hardcorowców (przyszłych użytkowników gentoo, archa i slacka) nie trzeba zachęcać do linuksa, bo oni i tak już kochaja i konsolę i linuksa.

2. Wszystkich pozostałych nową powłoką to możesz tylko zniechęcić. Przydałby się natomiast:
   A. Jakiś fajny natywny OCR
   B. Jakiś zamiennik do Płatnika
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

ZipoKing

  • Gość
Właśnie zacząłem pisać powłokę
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-01-27, 18:28:40 »
Problem jest taki, iż chcesz zachęcić ludzi do korzystania z Linuksa za pomocą czegoś, co jest dla nich niemalże największym problemem (no bo czemu mam otwierać jakieś czarne okno gdzie muszę wpisywać białe literki skoro teraz to sobie kliknę tu, kliknę tam, 3 razy nacisnę "Dalej" nie czytając w ogóle co jest napisane i takim sposobem zainstaluję sobie program taki i owaki).
Jako student informatyki możesz np. dołączyć do zespołu KDE i pomóc np. w rozwoju Nepomuka którego celem jest implementacja tzw. pulpitu semantycznego (http://en.wikipedia.org/wiki/Semantic_desktop) - temat dosyć ciekawy, można na ten temat napisać całkiem niezłą pracę no i można w ten sposób ładnie wystartować z karierą zawodową :)