Nowe posty

Autor Wątek: Wybór Linuksa  (Przeczytany 8457 razy)

dawid123321

  • Gość
Wybór Linuksa
« dnia: 2010-01-24, 13:00:54 »
Witam!
Ostatnio stwierdziłem że przesiądę się Windowsa na Linuksa.
Tylko nie wiem którego wybrać. Zaznaczam że nigdy nie korzystałem z Linuksa.
Zastanawiałem się na Ubuntu bo ma live-cd.
Proszę też o podanie wymagań tego systemu gdyż komputer z którego normalnie korzystam jest zepsuty i przez bliżej nie określony czas nie będzie naprawiony:(.
W komputerze na którym będę instalował Linuksa mam dysk 35 gb.
Jedna partycja z systemem ma 5 a druga na filmy itp. 30. Czy 5 gb starczy na zainstalowanie Linuksa?  I jeszcze jedno czy muszę formatować też ten dysk z filmami i muzyką? Ma on system pików FAT32.
Dziękuję i Pozdrawiam :)

Wenar

  • Gość
Wybór Linuksa
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-01-24, 17:39:47 »
* Zła kategoria forum.

Istnieje wiele dystrybucji zawierające LiveCD takie jak np. mandriwa i fedora. Ubuntu to świetny wybór na początek, sam z niego korzystam..
zastanów się także nad wyborem środowiska graficznego
- Gnome
- KDE
- Xfce
- i inne
ja używam KDE według mnie najbardziej przypomina windowsa. choć KDE ma dość duże wymagania jego minimalnymi są bodajże 256 ramu (512 optymalnie)

co do dysku nie musisz nic usuwać po prostu przy instalacji (jeśli na taką się zdecydujesz) masz możliwość wyboru, instalator pokaże co i gdzie masz i  możesz mu wskazać gdzie ma być linux.

powiedz ile masz ramu a łatwiej będzie można dobrać środowisko graficzne.
ubuntu zajmuje przy standordowej instalacji nie więcej niż 3gb pozostałe 2 przeznacz na inne pliki systemowe które będziesz mógł doinstalować później.

pod tym linkiem znajdziesz parę info co do instalacji. choć jest to na stronie kubuntu info są takie same do innych odmian ubuntu.
http://www.kubuntu.com.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=22&Itemid=42

pozdrawiam i życzę miłego początku w linuxie..

PS.
Choć to może wydać się trudne, (choć także nie znam Twojej znajomości informatyki) zapoznaj się z wirtualnym maszynami (np. Virtualbox.net) po testuj różne dystra, choć może być to problem przy małym ramie. (zawsze można do kupić takie cudo w kosztach do 50zł można mieć już bodajże 1g ramu)

dawid123321

  • Gość
Wybór Linuksa
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-01-24, 18:06:39 »
Ramu mam 768 MB

Wenar

  • Gość
Wybór Linuksa
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-01-24, 18:16:09 »
wiadomo że wybór należy do Ciebie. jeśli Twoje obawy są zbyt duże co do linuxa polecam VM - wirtualna maszyna działa w bardzo fajny sposób. http://www.youtube.com/watch?v=kJWIh6faSqY
jeśli chcesz zainstalować linuxa poczytaj dokumentację wybranej dystrybucji co i jak zrobić (na www.start.ubuntu.pl) co pomoże Ci zacząć przygodę z ubuntu. pamiętaj aby przed instalacją zabezpieczyć swoje dane (zdjęcia muzykę filmy) po przez zwyczajowy back up na cd lub dvd :)

jeśli masz pytania wątpliwości pytaj, jeśli ja nie odpowiem zrobi to ktoś inny.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Wybór Linuksa
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-01-24, 20:17:42 »
A ja i jak zwykle z uporem maniaka ;) polecam początkującemu Mandrivę i w tym przypadku z jakimś LEKKIM ŚRODOWISKIEM.
Reszta na google.pl
wybacz, ale takich wątków jak ten jest tysiące w sieci, jak i zarówno na łamach tego forum.
Pozdrawiam
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

freerider

  • Gość
Wybór Linuksa
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-01-24, 21:35:15 »
Cytuj
A ja i jak zwykle z uporem maniaka ;) polecam początkującemu Mandrivę
Chyba po to żeby się chłopak zraził do linuksa. Mandriva to chyba jeden z najbardziej awaryjnych systemów i wiecznie na niej coś nie działa.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Wybór Linuksa
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-01-24, 21:40:50 »
Cytat: freerider
Cytuj
A ja i jak zwykle z uporem maniaka ;) polecam początkującemu Mandrivę
Chyba po to żeby się chłopak zraził do linuksa. Mandriva to chyba jeden z najbardziej awaryjnych systemów i wiecznie na niej coś nie działa.
Żarty się Ciebie trzymają freerider.
Sam czynałem na Mandrake 9.2
Obecnie jestem przekonany, ze wydania 2008 i 2010 to profeska.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Wybór Linuksa
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-01-24, 21:51:48 »
Mi Mandriva tez nie podeszła, ale znajomemu na jego specjalne życzenie (sam sobie nawet płytki załatwił) zainstalowałem na na jego PC-złomku Mandarynkę 2007 (a może wersję One, nie pamiętam dokładnie,to było 2 2007 roku), i był tylko mały problem ze spolszczeniem OpenOffica. (Polskie paczki niby się instalowały, ale polskiego języka nie dało sie długo ustawićnie mogły przebić) Ale w końcu opór został złamany i do tej pory działa mu wszystko jak należy.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Wybór Linuksa
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-01-25, 12:13:03 »
Cytat: roca
Mi Mandriva tez nie podeszła, ale znajomemu na jego specjalne życzenie (sam sobie nawet płytki załatwił) zainstalowałem na na jego PC-złomku Mandarynkę 2007 (a może wersję One, nie pamiętam dokładnie,to było 2 2007 roku), i był tylko mały problem ze spolszczeniem OpenOffica. (Polskie paczki niby się instalowały, ale polskiego języka nie dało sie długo ustawićnie mogły przebić) Ale w końcu opór został złamany i do tej pory działa mu wszystko jak należy.
Ja mam podobnie w przypadku mojego ojca.
Pod koniec 2007 roku zainstalowałem mu 2008 One.
Chłop :) do dziś korzysta bezawaryjnie, skanuje sobie na Plustku OpticPro P12 i drukuje na Lexmarku Z31 :D
Ogląda filmy i słucha muzy, jak i obrabia fotografie z budowaniem profesjonalnych prezentacji dotyczących skał i minerałów.
A to tylko część tego co jeszcze można zrobić w Mandrivie.

Ja na mojej 2010 robię o wiele więcej i min. z obsługą bardzo poważnego sprzętu do filmowania i fotografowania, kserowania,i skanowania i drukowania.
Z wprowadzaniem i analizowaniem danych do i z  mapy nieba.

Powiem od siebie, że bardziej zawodziłem się na Ubuntu i Suse niż de facto Mandrivie i to z prostego powodu.
Mianowicie poświęcam mniej czasu na wszelką konigurację sprzętową.
Dlatego biorąc pod uwagę moje doświadczenia myślę, że Mandriva One jest rewelką dla początkującego użytkownika.
Należy pamiętać, że początkujący użytkownik to często laik, który chce zapoznać się z nowym systemem operacyjnym.
Dlaczego mu tego nie ułatwić?
W Mandrivie kwestia połączenia z siecią jest już chyba na poziomie przedszkolaka - co jest bardzo ważne, bo komp to dla wielu jeśli nie dla wszystkich - urządzenie do surfowania po necie.
Wersje One są idealne dla początkujących, ponieważ posiadają już zainstalowane różne dodatki czy pluginy, co nie zniechęca i nie ma później pytań: "Jak usunąć Linuksa"
Wielu moim znajomym, początkującym użytkownikom instalowałem ten system i nikt nie marudził o problemach.
Po obeznaniu propopnowałem poszerzyć swoją wiedzę np na openSuse, ale oni... zawsze wracali na Mandrivę.
O czymś to swiadczy drogi freerider.
Oczywiście każdy wybiera co jemu pasuje.
Ja np. cenię jeszcze sobie  wyżej wspomnianego openSuse, którego używam na innym stanowisku do zupełnie innych celów.
Jeszcze na innym stanowisku w firmie mam Debiana, który robi za serwer i od którego czasami nie mogę odejść, bo mnie bardzo pozytywnie zaskakuje.
Jednak cała moja przygoda zaczęła się od Mandrake 9.2 Free już ładnych parę lat temu i niezapomnę mojej radochy z udanych prób okiełznania systemu.

Pozdrawiam
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

dawid123321

  • Gość
Wybór Linuksa
« Odpowiedź #9 dnia: 2010-01-25, 13:06:10 »
Witam,
Pojawiła się problem. Ściągnąłem Ubuntu 9.10 PL kk. Nagrałem na płytę obraz Ubuntu i jak wkładam płytkę do napędu uruchamiam ponownie kompa jest napisane:
ISOLINUX 3.63 Debian-2008-07-15 Copyright (C) 1994-2008 H. Peter Arvin
boot:
I po naciśnięci enter jest napisane:
Could not find kernel image: linux
boot:

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Wybór Linuksa
« Odpowiedź #10 dnia: 2010-01-25, 13:19:05 »
Cytat: dawid123321
Witam,
Pojawiła się problem. Ściągnąłem Ubuntu 9.10 PL kk. Nagrałem na płytę obraz Ubuntu i jak wkładam płytkę do napędu uruchamiam ponownie kompa jest napisane:
ISOLINUX 3.63 Debian-2008-07-15 Copyright (C) 1994-2008 H. Peter Arvin
boot:
I po naciśnięci enter jest napisane:
Could not find kernel image: linux
boot:
Czekaj.
Na płycie masz nagrany obraz z ISO, czy plik ISO?
Za pomocą jakiego programu nagrywałeś "obraz" i 3w jakim systemie ( Windows, Linux ) ?
Pisałem już o tym 100 razy, ale zapytuję raz jeszcze.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

dawid123321

  • Gość
Wybór Linuksa
« Odpowiedź #11 dnia: 2010-01-25, 13:26:19 »
Mam nagrany obraz płyty:)
Nagrywałem za pomącą BurnAware Free w Windows XP.
Przy pomocy tego programu już wiele razy nagrywałem obrazy ISO i wszystko było dobrze
Po włożeniu płyty do napędu gdy system (XP) jest uruchomiony normalnie odczytuje jako Karmelkowy Kolib

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Wybór Linuksa
« Odpowiedź #12 dnia: 2010-01-25, 13:31:46 »
Proponuję spróbować progreamiku do nagrywania obrazów :Alkohol 120%.
Może coś nie wypaliło jak trzeba.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Wenar

  • Gość
Wybór Linuksa
« Odpowiedź #13 dnia: 2010-01-25, 14:02:33 »
a ja proponuję sprawdzić czy aby wszystko jak należy się pobrało, ostatnio coś połączenie do strony ubuntu.pl szwankowało. i sprawdzić sumę md5..

dawid123321

  • Gość
Wybór Linuksa
« Odpowiedź #14 dnia: 2010-01-25, 14:20:41 »
Już nagrałem przez Alcohol 120% :)
Wszystko pięknie działa. Tego posta piszę już spod Ubuntu. Na razie uruchomiłem z płyty ale jeszcze dzisiaj będę instalował go. Miałem problem po włączeniu że był czarny ekran ale poradziłem sobie z nim;)
Wielkie dzięki Lord Darius bez Ciebie bym sobie pewnie nie poradził.