Nowe posty

Autor Wątek: Problem z Terminalem i Administratorem  (Przeczytany 5128 razy)

kaju666

  • Gość
Problem z Terminalem i Administratorem
« dnia: 2009-03-06, 14:17:46 »
Witam

Opiszę wszystko dokładnie. Miałem Windowsa ale mi się znudził i postawnowiłem zacząć uzywac linuxa. Pobrałem netinstall i wszystko było ok. Lecz po 20 minutach uzytkowania stwierdziłem że mi nie pasuje. Zainstalowałem ponownie windowsa ale ten przestał czytać moją partycję która wpierw była na windowsie potem zamontowana na linuksie. Poztanowiłem ze zepne się w sobie i zacznę używać linuksa na stałe. Zacząłem go instalować jeszce raz ale po pobraniu plików przez instalator nic się nie działo. Więc przerwałę¶m instalację pobrałem na drugim komputerze wersję cd i ponownie zacząłem instalować. Wszystko było ok system się uruchomił ale gdy wchodzę w terminal pokazuje mi się to :
Cytuj
Nie można nawiązać połączenia z serwerem konfiguracji. Możliwe, że konieczne będzie uaktywnienie obsługi TCP/IP w konfiguracji ORBit. Może to też być spowodowane blokadami pozostałymi po awarii systemu. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę http://www.gnomnfe.org/projects/gco/ (szczegóły -  1: Failed to get connection to session: Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken.).
Przez to wiele rzeczy mi niedziała nawet montowanie partycji ntfs wyświetla mi to :
Cytuj
debian:~# mount -t ntfs-3g /dev/sda2 /mnt/Dysk
$LogFile indicates unclean shutdown (0, 0)
Failed to mount '/dev/sda2': Operacja nie obsługiwana
Mount is denied because NTFS is marked to be in use. Choose one action:

Choice 1: If you have Windows then disconnect the external devices by
          clicking on the 'Safely Remove Hardware' icon in the Windows
          taskbar then shutdown Windows cleanly.

Choice 2: If you don't have Windows then you can use the 'force' option for
          your own responsibility. For example type on the command line:

            mount -t ntfs-3g /dev/sda2 /mnt/Dysk -o force

    Or add the option to the relevant row in the /etc/fstab file:

            /dev/sda2 /mnt/Dysk ntfs-3g force 0 0
I wydaje się jakbym niemiał administratora bo przy edycji pliku /etc/fstab nie mogę zapisać bo nie mam uprawnień. W tym błędzie na górze strony jest link : http://www.gnomnfe.org/projects/gco/. Lecz ja nic z tamtych informacji nie rozumiem.

Tak samo nie mogę usunąć folderu z Pulpitu pokazuje mi:
Cytuj
Nie można przenieść "/home/kaju/...top/firefox" do kosza z powodu braku uprawnień do modyfikacji folderu nadrzędnego lub jego samego.
Czy moglibyście mi coś poradzić?

Pozdrawiam Kuba

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Problem z Terminalem i Administratorem
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-03-06, 15:02:31 »
No przecież wyraźnie napisane co jest nie tak i co powinieneś zrobić...
W którymś poście pisałeś że umiesz czytać ze zrozumieniem...

Co do tego usuwania, to strzelam, że stworzyłeś partycję dla /home, ale jej nie formatowałeś i teraz po ponownej instalacji systemu korzysta ze starych plików konfiguracyjnych, itp, itd.

kaju666

  • Gość
Problem z Terminalem i Administratorem
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-03-06, 15:35:48 »
Cytat: mateo86
No przecież wyraźnie napisane co jest nie tak i co powinieneś zrobić...
Po angielski a ja z tym nie bardzo. Ale Instaluje jeszcze raz tym razem pobieram wersje stable.

arctgx

  • Gość
Problem z Terminalem i Administratorem
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-03-06, 18:20:47 »
Choć to niedoskonały sposób, możesz (poza poleceniami, rzecz jasna, nazwami własnymi itp.) angielski tekst wkleić do formularza któregoś z dostępnych w sieci translatorów.