Nowe posty

Autor Wątek: Problem z biosem i startem komputera  (Przeczytany 9485 razy)

djdaro

  • Gość
Problem z biosem i startem komputera
« dnia: 2009-02-23, 18:05:30 »
Mam następujący problem:
Po włączeniu komputera, pokazuje się pierwszy ekran z logo Energy Star. Wykonywany jest test pamięci, kończy się, wyświetla wartość (nie pamiętam jaką) i pisze OK. Dalej nic się nie dzieje, nie wypisuje nic więcej, nie stara się uruchomić systemu z dysku i płyty. Gdy wciskam DEL, ESC, F10 nic nie reaguje...
W czym może tkwić problem??
P.S. Nie są wydawane żadne dźwięki błędu...
Specyfikacja:
Intel Celeron - 700Mhz
SDRAM PC-133 256 MB + 128 MB
Płyta gł. - ECS P6VAP-A+ REV: 1.0

Dzięki z góry za pomoc...

arctgx

  • Gość
Problem z biosem i startem komputera
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-02-23, 18:52:19 »
Czyżby nie stanął na wykrywaniu dysków? Z odpiętymi dyskami też tak się dzieje? Przedstawiana przez Ciebie sytuacja wygląda podobnie do mojej, gdy łączyłem zworką styki inne niż "trzeba".

ArtE

  • Gość
Problem z biosem i startem komputera
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-02-23, 19:37:20 »
Witam!

Przyczyn może być wiele .Jedną z nich j/w  .Jeżeli wpinałeś dodatkową pamięć i/lub jakąś kartę do PCI to się tego pozbądź i wystartuj.

Zwrócił bym uwagę  w pierwszej kolejności na RAM.wypnij 128MB i zostaw jedną (test przeprowadzany przez bios to zwykła strata czasu) wyłącz to bo i tak niczego nie wykaże no chyba że spłonie ,ale to sam zobaczysz i wyczujesz . Możesz to samo zrobić z 256MB a 128MB zostawić .W ten sposób wzasadzie wykluczysz RAM.

djdaro

  • Gość
Problem z biosem i startem komputera
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-02-24, 15:41:24 »
hmm... po odpięciu dysków wypisuje pewien błąd (CMOS checksum error- Defaultz loaded) i po wciśnięciu F1 kontynuuje uruchamianie, aż do checking DIM for data... gdzie się zatrzymuje i dalej nic nie wyświetla...
po odpięciu ram'u bez zmian...

dodam tylko, że gdy cudem udało mi się wejść do biosu, też się zwiesił i nie można było nic zrobić - tylko restart...

ArtE

  • Gość
Problem z biosem i startem komputera
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-02-24, 16:59:35 »
Jeżeli wiesz która zworka na płycie głównej jest do zerowania biosu (z racji nie możności wejścia i przywróceniu ustawień fabrycznych) to go wyzeruj ale, wcześniej sprawdź /wymień baterie która podtrzymuje ustawienia bios, bo wygląda na to że to ona jest przyczyną.

djdaro

  • Gość
Problem z biosem i startem komputera
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-02-27, 16:22:30 »
W końcu udało mi się wszystko mniej więcej zrobić...
Tylko pozostało jedno: gdy wejdę do biosu nadal się zwiesza, a gdy pójdę dalej z uruchamianiem komputera, to zatrzymuję się przy Werifing DMI pool data, lub na bocie wyboru systemu...

kilka razy wyjmowałem baterię i nic; a bez baterii to samo

ArtE

  • Gość
Problem z biosem i startem komputera
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-02-27, 17:53:36 »
Z tego co widzę to trzeba tu systematykę wprowadzić i wykluczać po kolei wszystkie możliwe przyczyny.

Nie piszesz o nowo zainstalowanych kartach lub napędach optycznych i HDD,rozumie że nie to jest przyczyną.
Wspominając o baterii ,miałem na myśli wymianę,ponieważ to ona jest odpowiedzialna za podtrzymanie ustawień biosu - kolejki dysków pamięci i innych.
Przyczyną może być niestabilna praca procesora (rozumie że nie podkręcałeś szyny i mnożnika,napięć)
Sprawdziłbym radiator i wentylator na procesorze - przeczyścił jeżeli trzeba.
Może przyczyną jest nie stabilna praca zasilacza.Sprawdź czy kondensatory koło procesora nie są "wzdęte".
Jeżeli masz możliwość to wypnij swoje pamięci i zainstaluj inne działające u kogoś innego.


Przyczyna może być błaha ale równie dobrze przepięcie podczas burzy i lub inne..


Może jeszcze sprawdź wszystkie kable łączeniowe doprowadzające napięcie do napędów płyty i taśmy łączące dyski i wypnij stacje dyskietek jeżeli posiadasz.

Wyciągnięcie baterii nie zawsze skutkuje resetem biosu,trzeba zworkę przestawić i po tym wrócić na pierwotne miejsce.