Nowe posty

Autor Wątek: Straszne duże zużycie procesora  (Przeczytany 16484 razy)

Coberesi

  • Gość
Straszne duże zużycie procesora
« dnia: 2009-01-20, 18:03:54 »
Witam,
moim koleinym problemem jest straszne zużycie procesora, po otworzeniu kilku kart w przeglądarce jakiegoś programu to praktycznie komputer mi się zawiesza, mam Toshibe Sa10: intel celeron 2Ghz, 256 Ram,  karta graficzna to 82852/855GM Integrated Graphics Device, system Mandriva 2009 śrdodowisko Gnome 2.24. w czym może leżeć problem, bo komputer aż taki słaby chyba nie jest?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Dyzajash

  • Gość
Straszne duże zużycie procesora
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-01-20, 18:46:51 »
1) zobacz jakie procesy działają w kompie gdy ty przeglądasz strony. Pokombinuj wyłączając je.
2) komp nie leży myśle na kocu lub czymś "futrzastym" ?
3) Radzę ci zobaczyć w środek komputera czy tam pająki nie mieszkają xD  znaczy się czy wiatraczek działa dobrze i kurzu zbytnio nie ma. (chociaż i tak ja miałem najlepiej :D 3cm warstwa kurzu na procku)

jk33

  • Gość
Straszne duże zużycie procesora
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-01-20, 20:05:39 »
Cytat: Coberesi
256 Ram
Mało. Czy czasem nie jest tak, że zapychasz całą pamięć, w związku z czym system zaczyna dużo korzystać ze swapa?

Coberesi

  • Gość
Straszne duże zużycie procesora
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-01-20, 20:26:22 »
Cytat: Dyzajash
1) zobacz jakie procesy działają w kompie gdy ty przeglądasz strony. Pokombinuj wyłączając je.
ok, pokombinuje
Cytat: Dyzajash
2) komp nie leży myśle na kocu lub czymś "futrzastym" ?
3) Radzę ci zobaczyć w środek komputera czy tam pająki nie mieszkają xD  znaczy się czy wiatraczek działa dobrze i kurzu zbytnio nie ma. (chociaż i tak ja miałem najlepiej :D 3cm warstwa kurzu na procku)
komp praktycznie cały czas leży u mnie na kolanach, a to chyba nie dobrze;> a przeglądałem go ostatnio w sródku, czyściłem i smarowałem wiatrak więc to chyba nie to


 
Cytat: jk33
Mało. Czy czasem nie jest tak, że zapychasz całą pamięć, w związku z czym system zaczyna dużo korzystać ze swapa?
z tego co kojarzę to nie mam Swapa(jeżeli to w ogóle możliwe), przy instalacji coś takiego było a ja tego zaniechałem, jak ewentualnie mógłbym to sprawdzić? naprawić?

Dzięki za zainteresowanie

chmooreck

  • Gość
Straszne duże zużycie procesora
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-01-20, 20:38:14 »
Sprawdź jeszcze jakich używasz sterowników do karty graficznej (/etc/X11/xorg.conf)

Swapa możesz zawsze utworzyć (będziesz musiał najpierw na niego wygospodarować troszkę miejsca z istniejącej partycji i utworzyć w tym miejscu partycje typu swap LUB utworzyć plik wymiany na istniejącej partycji) i dodać odpowiedni wpis w /etc/fstab

Coberesi

  • Gość
Straszne duże zużycie procesora
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-01-20, 20:50:43 »
Cytat: chmooreck
Sprawdź jeszcze jakich używasz sterowników do karty graficznej (/etc/X11/xorg.conf)
brak dostępu nawet wpisując "su"

Cytat: chmooreck
Swapa możesz zawsze utworzyć (będziesz musiał najpierw na niego wygospodarować troszkę miejsca z istniejącej partycji i utworzyć w tym miejscu partycje typu swap LUB utworzyć plik wymiany na istniejącej partycji) i dodać odpowiedni wpis w /etc/fstab
tak będę musiał zrobić, bo przy instalacji chciało mi formatować cały dysk, albo raczej nie umiełam ustawić inaczej:)

Cytat: Dyzajash
1) zobacz jakie procesy działają w kompie gdy ty przeglądasz strony. Pokombinuj wyłączając je.
aktywne są najwyżej dwa procesy, ale zazwycza jeden.  reszta jest uśpiona czy też mogę mieć wpływ? też je wyłączać?



w tym momencie mam 100% użycia procesora, uruchomione mam Kadu i opere, która zuzywa mi 70-90% i drugi aktywny program to jakiś plugin do opery, ale on w okolcach 10%.

chmooreck

  • Gość
Straszne duże zużycie procesora
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-01-20, 21:49:07 »
Cytat: Coberesi
Cytat: chmooreck
Sprawdź jeszcze jakich używasz sterowników do karty graficznej (/etc/X11/xorg.conf)
brak dostępu nawet wpisując "su"
Niemożliwe, root może wszystko... co dokładnie próbujesz zrobić ?

Cytat: Coberesi
aktywne są najwyżej dwa procesy, ale zazwycza jeden.  reszta jest uśpiona czy też mogę mieć wpływ? też je wyłączać?
te, które nie obciążają procesora (lub robią to w znikomym stopniu) możesz na razie olać.
Sprawdź zużycie pamięci. Czego używasz do podglądu procesów ? Polecenia top ?

Cytat: Coberesi
w tym momencie mam 100% użycia procesora, uruchomione mam Kadu i opere, która zuzywa mi 70-90% i drugi aktywny program to jakiś plugin do opery, ale on w okolcach 10%.
Jakie strony wyświetlasz ? Może z jakimś źle napisanym flashem ? Próbowałaś innej przeglądarki ?

Dyzajash

  • Gość
Straszne duże zużycie procesora
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-01-20, 22:07:11 »
do do przeglądarki to próbował już FF i strasznie mu wszystko muliła :/ Więc jedyna radą jest najpierw skonfigurowanie Xorg poprzez Xorgconfigure ,plus dodanie SWAMP

Coberesi

  • Gość
Straszne duże zużycie procesora
« Odpowiedź #8 dnia: 2009-01-20, 22:14:50 »
Cytat: chmooreck
Niemożliwe, root może wszystko... co dokładnie próbujesz zrobić ?
[root@localhost marcin]# /etc/X11/xorg.conf
bash: /etc/X11/xorg.conf: Brak dostępu
[root@localhost marcin]#
o takie coś:D

Cytat: chmooreck
Czego używasz do podglądu procesów ? Polecenia top ?
System/Administracja/Monitor systemu tak mi pokazały google

Cytat: chmooreck
Jakie strony wyświetlasz ? Może z jakimś źle napisanym flashem ? Próbowałaś innej przeglądarki ?
przeważnie fora, bez większych efektów graficznych
 używałem wcześniej Firefoxa i było podobnie a może nawet gorzej.

Może to wszystko przez to, że trzymam laptopa na kolanach cały czas, jest strasznie gorący, jednak po włączeniu szybko mi się nagrzewa, Może pomysleć o jakimś dodatkowym chłodzeniu no i na pewno Ramy by się jeszcze przydały.

chmooreck

  • Gość
Straszne duże zużycie procesora
« Odpowiedź #9 dnia: 2009-01-20, 22:33:18 »
Cytat: Coberesi
Cytat: chmooreck
Niemożliwe, root może wszystko... co dokładnie próbujesz zrobić ?
[root@localhost marcin]# /etc/X11/xorg.conf
bash: /etc/X11/xorg.conf: Brak dostępu
[root@localhost marcin]#
o takie coś:D
Próbujesz go uruchomić... to se tak ne da... Musisz wyświetlić sobie zawartość tego pliku. W jakimś edytorze lub za pomocą jakiegoś polecenia (cat, more, less)

Dyzajash

  • Gość
Straszne duże zużycie procesora
« Odpowiedź #10 dnia: 2009-01-21, 09:18:01 »
dokładnie ,napisz vi /etc/X11/xorg.conf i po problemie

chmooreck

  • Gość
Straszne duże zużycie procesora
« Odpowiedź #11 dnia: 2009-01-21, 09:20:31 »
Tak, vi to jest zdecydowanie najbardziej przyjazny edytor dla początkującego...

mag_dex

  • Gość
Straszne duże zużycie procesora
« Odpowiedź #12 dnia: 2009-01-21, 09:44:25 »
program htop daje ladniejszy niz top wykaz uruchomionych procesow, uzyj tego htop http://htop.sourceforge.net/

Dyzajash

  • Gość
Straszne duże zużycie procesora
« Odpowiedź #13 dnia: 2009-01-21, 09:54:52 »
Cytat: chmooreck
Tak, vi to jest zdecydowanie najbardziej przyjazny edytor dla początkującego...
no co ? Ja np. dotąd nie potrafię obsługiwać nano ;D a VI od razu polubiłem. Jest jeszcze jeden edytor tylko teraz nie pamiętam nazwy ,też konsolowy.

Brix

  • Gość
Straszne duże zużycie procesora
« Odpowiedź #14 dnia: 2009-01-21, 19:51:19 »
1. W M2009 zalecane przełączanie się na roota to "su -" (ważny ten minus)

2. 256 MB ram to dzisiaj stanowczo za mało pamięci na sensowną pracę z komputerem.

3. Która wersja Flasha? Starsze wersje strasznie muliły kompa, pomijając że sam linuksowy flash i tak czy siak dalej potrafi przymulić.

Spróbuj pożeglować po sieci bez JavaScript i Flasha i sprawdzić czy będzie to samo.

4. Jest też możliwość, że używany sterownik grafiki jest bardzo wolny. Niestety nie znam się na laptopach i ich kartach.

Przychodzi mi do głowy taki dziwny test: sprawdź stronę http://gamecorner.pl/, czy przewija się płynnie czy skokowo.

5. Przegrzewanie laptopa też jak najbardziej jest możliwe, jeśli np. nieprawidłowo działa chłodzenie.

6. Najpopularniejsze i edytory to mcedit (z konsoli, można też używać mc), gedit, kwrite, ale na razie dałbym sobie spokój z szukaniem problemu w xorg.conf, bo i wielu bardziej zaawansowanych userów się na tym nie zna.

Zaawansowanych użytkowników bardzo proszę o nierobienie sobie głupich żartów z tym vi.

6. Przydatne komendy:

top - monitorowanie m.in. zajętości procesora przez procesy.
df - partycje i ich zajętość
free - wolna pamięć, jej zajęcie, dotyczy to także pamięci wirtualnej (swap)
diskdrake - (jako root) tworzenie, montowanie, formatowanie partycji (nic nie zmieniaj!!!). Tu możesz graficznie sprawdzić wielkość wszystkich partycji, jak i rozwalić sobie cały system plików, jeśli będziesz nieostrożny.