Nowe posty

Autor Wątek: Jaka płyta główna pod Linuxa ???  (Przeczytany 12475 razy)

kazek31

  • Gość
Jaka płyta główna pod Linuxa ???
« dnia: 2008-07-20, 10:20:08 »
Chciałbym zainstalować sobie linuxa "ALE".Krew już mnie zalewa głowa mnie boli bo żadnej dystrybucji nie mogę zainstalować a mam najnowszego: suse 11, mandriwe xtreme . Na emulatorach idą bez problemu ale jakbym chciał zainstalować je jako jedyny system lub jako drugi system nie da rady , już kombinuję jak koń pod górę i nic :(. Podczas próby instalacji mandreake sustem się instaluje jest fajnie do momętu restartu po instalacji , restartuję system i po ptokach wyskakuje błąd grub. A przy prubie
instalacji suse 11 to już całkiem kaplica po restarcie komputera i wstępnym wczytywaniu
przed instalacyjnym systemu  dochodzi mi instalacja do zielonej  planszy wyboru co chcę  zrobić tj; czy zainstalować system czy nie. Wybór języka wogóle nie wyskakuje a powinien być , za to w górnym lewym rogu wyskakuje mały czarny kwadracik z jakimiś
błędami. W ZWIąZKU Z TYM MOJE PYTANIE BRZMI !

Jaką płytę główną mam sobie kupić żebym mógł bezproblemowo zainstalować sobie linuxa ???

Płyta ma być pod procesor intela 1.86 core duo soket 775
kartę grafiki: GeForce 8800 GT Pciexpres X16
pamięci ddr 2 najlepiej z czterema gniazdami

mój adres cdkey16@aol.pl

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Jaka płyta główna pod Linuxa ???
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-07-20, 10:30:52 »
moze zamiast kupowac plyte glowna warto sprobowac rozwiazac problem z ta.

Napisz jaka masz mobo.
I zanim bedziesz instalowac sprobuj moze jakas wersje live. Oszczedzi Ci to troche czasu i zachodu w przypadku gdyby dana dystrybucja nie chciala dzialac/nie odpowiadala Ci.

Ale jezeli juz tak bardzo chcesz kupic, to bardzo dobrze mi sluzy ASUS P5B (tylko nie wiem czy jeszcze jest w sprzedazy)

kazek31

  • Gość
Jaka płyta główna pod Linuxa ???
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-07-20, 11:26:17 »
Dzięki za podpowiedź aktualnie używam płyty : P 965 NEO MSI Broadwater W7235 IMS V1.5

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Jaka płyta główna pod Linuxa ???
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-07-20, 13:18:13 »
Z tego co znalazlem w sieci na temat tej plyty glownej to to, ze sklada sie ona z takich samych kontrolerow dyskow (Intel ICH8; JMicron JMB36X) jak moja (ASUS P5B).

Swego czasu zjadlem zęby żeby postawic na niej dzialajacego linuksa.

Jedyna dzialajaca u mnie wtedy dystrybucja byla gentoo, wiec zostalem przy niej do teraz. Nie szukalem juz za bardzo innych dzialajacych dystrybucji.

Pozniej znalazlem jednak 2 (albo i 3) rozwiazania tego problemu:
1. Zaopatrzyc sie w naped CD/DVD  z interfejsem SATA
lub
2. Podlaczyc dysk twardy do kontrolera JMicron (czyli do gniazda RAID zamiast SATA)
lub
3. Korzystac z lilo. GRUB w domyslnych ustawieniach nie bardzo sobie daje rady na tym sprzecie (dobrze skonfigurowany dziala).

Poza tym prawdopodobnie trzeba bedzie wkapilowac w jadro obsluge kontrolera JMB36X.


Z tego co pamietam to ubuntu sie zainstalowalo i sie uruchamialo, ale raz ze mi sie nie podobalo, a dwa to pliki startowe winxp zostaly nadpisane i nie moglem go uruchomic (a byl mi wtedy potrzebny)

damspol

  • Gość
Jaka płyta główna pod Linuxa ???
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-07-20, 13:43:09 »
Ja polecam ci płytę ASUS  A7V8X-X.
Wszytkie distra jakie próbowałem odpalić działały.

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Jaka płyta główna pod Linuxa ???
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-07-20, 17:01:09 »
Cytat: damspol
Ja polecam ci płytę ASUS  A7V8X-X.
Wszytkie distra jakie próbowałem odpalić działały.
dla intela? To jest plyta dla procesorow amd.