Nowe posty

Autor Wątek: Nazwa aktywnego okna  (Przeczytany 3865 razy)

hasanek

  • Gość
Nazwa aktywnego okna
« dnia: 2008-05-25, 01:56:03 »
Witam.
Mam takie nietypowe pytanie. W jaki sposób pobrać dane aktywnego w danej chwili okna, które później mógłbym wykorzystać w skrypcie. Wystarczyłaby sama nazwa, albo id.
Wiem że można odczytać te dane za pomocą programu xwininfo czy xprop ale mi chodzi o coś innego. Np.:
Używam KDE, mam uruchomionego firefox, kadu i tvtime.
Mogę je oczywiście przełączać np.: za pomocą ALT-TAB, ale czy jest możliwość odczytania np.: nazwy okna, które w danej chwili jest aktywne, oczywiście poleceniem konsolowym, do późniejszego wykorzystania w skrypcie.

Mam nadzieję, że dobrze przedstawiłem o co mi chodzi.

Pozdrawiam.

arctgx

  • Gość
Nazwa aktywnego okna
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-05-25, 02:19:56 »
Sam się tym zainteresowałem, powierzchownie przynajmniej, i po krótkim wyguglowaniu hasła 'command "focused window"' znalazłem stronkę http://www.linux.com/feature/60508 , na której mamy

xprop -root _NET_ACTIVE_WINDOW
O szczegółach tego nie mam pojęcia - musiałbym przeczytać co najmniej cały man xprop.

Czyżby więc była to właściwość głównego okna? Podziałałem tym (ze sleep-em przed) na różnych okienkach i dostaję różne IDy.

Rozumiem, że chodzi Ci o to, by pobrać te same dane, które "normalnie" dostałbyś od xpropa pod warunkiem wywołania go i uaktywnienia wybranego okna.

hasanek

  • Gość
Nazwa aktywnego okna
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-05-27, 16:09:48 »
Dzięki za zainteresowanie.
Wymyśliłem jeszcze coś takiego

xprop WM_CLASS
zwraca nazwę programu

tylko mam jeszcze mały problemik, jak wymusić naciśnięcie lewego klawisza myszy.
No bo jak wywołuję xprop, to czeka on na naciśnięcie myszki i dopiero wtedy zwraca wynik, a ja chciałbym to zautomatyzować, żeby zasymulować naciśnięcie lewego przycisku myszy.

Pozdrawiam

arctgx

  • Gość
Nazwa aktywnego okna
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-05-27, 21:01:16 »
No to w połączeniu tego, co Ty napisałeś i, co ja wcześniej, mamy to co chcesz :)

Z mojego znaleziska wyciągasz id okna, przypisujesz go zmiennej np. $id i dajesz xprop -id ${id} WM_CLASS. Dostajesz łańcuch, który póżniej również obrabiasz po swojemu. Do tego nie trzeba już klikania.

hasanek

  • Gość
Nazwa aktywnego okna
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-05-27, 22:58:41 »
DZIAŁA !!!!

Wileki dzięki za pomoc. W końcu się udało :-)
Jestem Twoim dłużnikiem.