Nowe posty

Autor Wątek: Uprawniena dla nowego usera..  (Przeczytany 8237 razy)

root_ssh

  • Gość
Uprawniena dla nowego usera..
« dnia: 2008-02-22, 17:38:08 »
Witam! Jestem początkującym użytkownikiem Debiana. Dokładniej mówiąc mam serwer dedykowany...
Stworzylem nowego usera. I jak mu zablokować dostęp do wszystkich katalogów poza jego własnym /home/nazwa_usera.. w Panelu Webmin nic takiego nie ma.. user dla kolegi, a nie chce, aby latał po całym linuxie, bo jeszcze coś usunie i dopireo będzie kicha. Nawet jeśli może tylko czytac to i tak za dużo, bo mam tam ważne pliki z hasłami.

TheUsh

  • Gość
Uprawniena dla nowego usera..
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-02-22, 18:16:19 »
hmmm, raczej niemożliwością jest, aby zwykły user miał prawo usunąć/wyedytować jakikolwiek plik i namieszać w systemie. Od tego są odpowiednie prawa nadawane plikom, które od początku instalacji są już ustawione tak, aby tylko administrator mógł dokonać zmian w systemie. Zwykłym przeglądaniem katalogów ci ten kolega nic nie zrobi, ale jak już się upierasz, to po prostu w prawach do danego katalogu ustaw aby nie miał prawa przeglądania i tyle. Co do plików z hasłami np. w /etc to na pewno on i tak nie ma do nich dostępu.

root_ssh

  • Gość
Uprawniena dla nowego usera..
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-02-22, 18:38:58 »
Tak, tylko jak ustawić prawa do tych katalogów, bo ja nie mam zupełnie pojęcia :)?

tadzik1990

  • Gość
Uprawniena dla nowego usera..
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-02-22, 18:41:27 »
są ustawione domyślnie

na przyszłość:
man chmod

:)

root_ssh

  • Gość
Uprawniena dla nowego usera..
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-02-22, 18:43:13 »
Nie są! User może latać po wszystkich katalogach innych userów ;).. Na shells.pl widziałem, że jak chciałem wejść do czyjegoś konta to było: "BRAK DOSTĘPU!" ..

TheUsh

  • Gość
Uprawniena dla nowego usera..
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-02-22, 18:47:40 »
Cytat: root_ssh
Tak, tylko jak ustawić prawa do tych katalogów, bo ja nie mam zupełnie pojęcia :)?
Najlepiej by było jakbyś sobie zainstalował taki mały programik mc (midnight commander - klon norton commandera, z windowsa powinieneś kojarzyć coś podobnego - total commander) i tam wybierasz plik, klikasz f9 i w którymś z menu masz funkcję "chmod". Tam w łatwy i prosty do zrozumienia sposób będziesz mógł zmienić uprawnienia

TheUsh

  • Gość
Uprawniena dla nowego usera..
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-02-22, 18:48:59 »
Cytat: root_ssh
Nie są! User może latać po wszystkich katalogach innych userów ;).. Na shells.pl widziałem, że jak chciałem wejść do czyjegoś konta to było: "BRAK DOSTĘPU!" ..
To niech user, który nie chce być przeglądany ustawi na swój katalog domowy uprawnienia, które zablokują dostęp innym ;)

root_ssh

  • Gość
Uprawniena dla nowego usera..
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-02-22, 19:18:14 »
O chłopi :D All userow za przeposzenie zjebałem :P ..
Cytuj
LINUX DEBIAN

Brak katalogu, logujÄ z HOME=/
erf@debian:/$ cd home
-bash: cd: home: Brak dostÄpu
hihihi..

tadzik1990

  • Gość
Uprawniena dla nowego usera..
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-02-22, 19:27:00 »
no to problem :)
kombinuj, kombinuj :)

root_ssh

  • Gość
Uprawniena dla nowego usera..
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-02-22, 19:48:24 »
kombinuj? Teraz resnołem system i dedyk mi się odpalić nie chce U.... O.o

tadzik1990

  • Gość
Uprawniena dla nowego usera..
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-02-22, 19:54:02 »
masz jeszcze roota, on ma do wszystkiego prawa

darko

  • Gość
Uprawniena dla nowego usera..
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-02-22, 20:48:57 »
Cytat: tadzik1990
masz jeszcze roota, on ma do wszystkiego prawa
a następnie
chmod 755 /home

  • Gość
Uprawniena dla nowego usera..
« Odpowiedź #12 dnia: 2008-02-23, 00:15:06 »
nie powinieneś zmieniać praw dostępu do /home, tylko prawa dostępu do poszczególnych podkatalogów w /home.

np. jeśli chcesz, żeby nikt poza tobą nie miał dostępu do twojego katalogu domowego (w twoim przypadku jak widać jest to /home/erf) to ustaw mu takie prawa:
właściciel rwx (odczyt, zapis, zmiana zawartości)
grupa --- (nic nie może)
inni --- (nic nie może)

wtedy do tego katalogu będziesz miał dostęp tylko ty i root.
grupa jest też fajnym wynalazkiem - można za jej pomocą dać dostęp tylko niektórym użytkownikom (i oczywiście ustawienia dla grupy mogą być inne niż dla właściciela). dzięki temu podziałowi na trzy kategorie dostępu i dzięki temu, że użytkownik może należeć do wielu grup na raz, to uniksowy system uprawnień daje bardzo duże możliwości konfiguracji. warto o tym poczytać więcej (np. gdzieś na necie) - wtedy na pewno uda ci się skonfigurować system tak jak chcesz.

root_ssh

  • Gość
Uprawniena dla nowego usera..
« Odpowiedź #13 dnia: 2008-02-23, 08:57:42 »
Cytuj
chmod 755 /home
Dzięki pomogło.. Bo juz ktoś sie pluł, że all rozwaliłem :/

norbert_ramzes

  • Gość
Uprawniena dla nowego usera..
« Odpowiedź #14 dnia: 2008-02-24, 16:52:43 »
Jeśli chcesz żeby użytkownicy nie mieli dostępu do innych katalogów domowych niż ich własny to zrób tak (jako root):

chmod -R o-rwx /home/* # - to zabierze "innym" użytkownikom jakiekolwiek prawa (nawet nie wejdzie do katalogu anie nie będzie mógł listować zawartości nieswojego katalogu) do nieswoich katalogów.

albo lepiej tak:

chmod -R go-rwx /home/* # - to samo co powyżej, z tym że zabiera prawa również grupom.

Jak uprawnienia bardziej Cię interesują to poczytaj o m.in. SetUserId (suid - czy jakoś tak :)), SetGroupId (sgid -||- -||-) i SELinux (Security Enhanced Linux).