Nowe posty

Autor Wątek: Linux na Pendrive ( 4 -8 GB)  (Przeczytany 11699 razy)

Viggo_nt

  • Gość
Linux na Pendrive ( 4 -8 GB)
« dnia: 2007-12-29, 02:02:46 »
Jako że posiadam juz pendrive 8 GB  postanowiłem na nim zamieścić linuxa.  Miejsca jest sporo wiec inne tematy typu "linux na pendrive 1 (2) GB mnie nie obchodzą bo to dystrybucje okrojone.

Mój pendrive pracuje w systemie U3, na co dzień korzystam z  Windows XP. najbardziej interesują mnie dystrybucje: OpenSuse, PClinuxOS, Mandriva - w tej kolejności.

Moje pytania:
 - skąd pobrać, gdzie zdobyć, i jaką wybrać dystrybucje z wyżej 3 wymienionych żeby móc sie nim cieszyć.
 - jak krok po kroku zmusić bootowanie z Pendriva, albo jak w ogóle uruchomic taki system przez usb bo nigdy tego jeszcze nie robiłem
 - interesuje mnie możliwość korzystania z graficznych efektów coś jak Beryl - czy w tym wypadku będzie to możliwe?

arctgx

  • Gość
Linux na Pendrive ( 4 -8 GB)
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-12-29, 03:25:21 »
Proponuję na początek zapoznać się z http://rtfm.killfile.pl

Viggo_nt

  • Gość
Linux na Pendrive ( 4 -8 GB)
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-12-29, 11:50:16 »
Prosze nie spamować ;P

Czekam na treściwe i konkretne odpowiedzi. A tobie radzę przeczytać mój pierwszy post ponownie.
Szukam jak zamieścić nieokrojona wersję linuxa na pamięci Flash i pytam którą z wyżej wymienionych przezemnie polecacie - nie znajduję tego w twoim poście.
Trochę szukałem w necie - ale skoro nie znalazłem nic co mnie zadowoliło, to pytam sie tutaj - na forum użytkowników Linuxa. Więc do wszystkich punktów zawartych w twoim linku sie zastosowałem. Mało tego, gdyby wszyscy odpowiadali tak jak ty, to nie było by sensu w ogóle zadawać nowych pytań na ŻADNYM z forów, bo jakby na to nie patrzeć wszystko już było kiedyś, gdzieś poruszane - wystarczy dobrze poszukać...
Poza tym nie zawsze znajduję czas na wielogodzinne szperanie w guglach setek forów.

arctgx

  • Gość
Linux na Pendrive ( 4 -8 GB)
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-12-29, 13:54:54 »
Może ktoś będzie miał czas, by szukać za Ciebie i jeszcze napisać krok po kroku dla Ciebie artykuł jak to zrobić. Powodzenia!

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
Linux na Pendrive ( 4 -8 GB)
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-12-29, 15:14:43 »
Cytat: Viggo_nt
Prosze nie spamować ;P

Czekam na treściwe i konkretne odpowiedzi. A tobie radzę przeczytać mój pierwszy post ponownie.
Szukam jak zamieścić nieokrojona wersję linuxa na pamięci Flash i pytam którą z wyżej wymienionych przezemnie polecacie - nie znajduję tego w twoim poście.
Trochę szukałem w necie - ale skoro nie znalazłem nic co mnie zadowoliło, to pytam sie tutaj - na forum użytkowników Linuxa. Więc do wszystkich punktów zawartych w twoim linku sie zastosowałem. Mało tego, gdyby wszyscy odpowiadali tak jak ty, to nie było by sensu w ogóle zadawać nowych pytań na ŻADNYM z forów, bo jakby na to nie patrzeć wszystko już było kiedyś, gdzieś poruszane - wystarczy dobrze poszukać...
Poza tym nie zawsze znajduję czas na wielogodzinne szperanie w guglach setek forów.
A ja proponuję jednak poszukać w sieci lepiej - a najpierw w dziale artykuły!
http://newbie.linux.pl/?id=article&show=301

Jak nie masz czasu na szukanie to czemu wymagasz tego od kogoś? Ty masz problem to go staraj się rozwiązać - mnie na przykład nie interesuje Twój problem aż tak żebym spędził pół godziny na szukaniu i pisaniu Ci wyczerpującej odpowiedzi. Tym bardziej że odpowiedź jest na naszej stronie, nie licząc poprzednich postów w których pewnie to było poruszane kilkanaście lub więcej razy.
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

Viggo_nt

  • Gość
Linux na Pendrive ( 4 -8 GB)
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-12-29, 16:49:07 »
Nom tak - ale wszędzie jest napisane o tych małych dystrybucjach. Mnie natomiast interesują te zwykle typu  OpenSuse, Mandriva, PClinux OS - takie jak sie wgrywa normalnei na HDD w PC.  

Nie wiem nawet  czy takie tez można zamieścić - bo nie próbowałem tego zrobić niewiedząc, czy jest sens w ogóle probować :PA nigdzie o tym tez nie pisze (przynajmniej ja nie znalazłem) dlatego tutaj pytam.

Ten art z linku http://newbie.linux.pl/?id=article&show=301 przeczytałem. Tam właśnie pisze o minidystrybucji.

Właściwie skoro Pamieci tak potaniały (4 BG za juz za ok 150 zł lub nawet mniej), a wersie BootCD sa może nie tak popularrne, ale jednak wygodne - to można by stworzyć w końcu dział poświęcony tej problematyce. Znacznie ułatwiło i pokatalogowało  by to informacje na ten temat, a tym samym kolejny raz przyczyniło by sie to popularyzacji Linuksa :) Nie ukrywam ze jestem początkujący w rodzinie Linuxa - ale jednak Ten system ma cos co mnie do niego ciągnie, dlatego staram sie poszerzać w miarę możliwości wiedze.

Cytat: arctgx
Może ktoś będzie miał czas, by szukać za Ciebie i jeszcze napisać krok po kroku dla Ciebie artykuł jak to zrobić. Powodzenia!
No owszem zgodzę sie z tobą, ale jaki cel ma istnienie forów?? Ktoś ma problem i skoro nie potrafi sobie poradzić szuka pomocy u innych.


A jesli nie ma (lub nie pamiętacie w tej chwili) linku do artykułu poświęconego tej tematyce) to prosze tylko o odpowiedz:

1. Czy da sie zamieścić któraś z wymienionych przezemnie dystrybucji na pendrivie? tak żeby działała jak zamieszczona na dysku?
2.  Czy bedzie możliwośc żeby system uruchamiany z Pena dawał efekty tak jak beryl ( to raczej jako dodatek a nie wymóg)

norbert_ramzes

  • Gość
Linux na Pendrive ( 4 -8 GB)
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-12-29, 16:52:34 »
Ja bym spróbował zrobić partycję ext3 na tym pendrajwie i zainstalować jak gdyby nigdy nic :)

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
Linux na Pendrive ( 4 -8 GB)
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-12-29, 17:26:10 »
Tak będzie najszybciej :)

M.

arctgx

  • Gość
Linux na Pendrive ( 4 -8 GB)
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-12-29, 18:32:47 »
Cytat: Viggo_nt
No owszem zgodzę sie z tobą, ale jaki cel ma istnienie forów?? Ktoś ma problem i skoro nie potrafi sobie poradzić szuka pomocy u innych.
Tak, ale żeby ta pomoc nie była wyręczaniem w czymś co możesz sam zrobić jako bardziej zainteresowany.

Poza tym nie jestem jedynym użytkownikiem na forum. Może kto inny odwali dla Ciebie gotowca, ale sam preferuję samodzielność, na ile to możliwe, a prośba o pomoc na końcu. Prośby o tak obszerną, mało konkretną robotę, według mnie nadają się do działu /dev/null.

Zapewne inaczej spojrzałbym na Twój problem gdybyś dał znać o robocie jaką sam wykonałeś i błędach, które Ci się trafiły (choćby z braku sterowników w jądrze na starcie). A tak postawiony wątek wydaje mi się leniwym pytaniem.

Nawiasem, artykułu, który polecał A.B, sam już bym nie polecił Tobie jako początkującemu. Nie ma tam nawet mowy o modułach jądra potrzebnych do obsługi USB, które trzeba wkompilować lub wrzucić do initrd.

Jeśli z jądrem sobie poradzisz i ze startem, możesz sobie postawić dowolną dystrybucję na normalne dyski. Jak sprawnie będzie Ci to chodziło - to już Twoja zabawa.

  • Gość
Linux na Pendrive ( 4 -8 GB)
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-12-30, 00:20:48 »
Pouczenia już były, więc pozwólcie, że jednak odpowiem na kilka wątpliwości pytającego;)

Ja ostatnio miałem podobny "problem" - chciałem zainstalować Ubuntu na 4GB pendrivie. No i udało się oczywiście, więc:

Cytat: Viggo_nt
1. Czy da sie zamieścić któraś z wymienionych przezemnie dystrybucji na pendrivie? tak żeby działała jak zamieszczona na dysku?
tak, da się (Ubuntu to też 'zwyczajna' dystrybucja, a nie 'minidystrybucja')

Cytat: Viggo_nt
2.  Czy bedzie możliwośc żeby system uruchamiany z Pena dawał efekty tak jak beryl ( to raczej jako dodatek a nie wymóg)
tak. w wersji ubuntu, którą ja mam na pendrajwie (7.10) są tego typu efekty (oczywiście jeśli uruchomię system na komputerze z odpowiednią kartą graficzną).

Jak tego dokonać?

gdybyś na prawdę przeszukał to forum, to byś znalazł ten temat:
http://forum.linux.pl/viewtopic.php?id=10724 (jest nawet w tym samym dziale, w którym zamieściłeś swój, czwarta pozycja od góry).
I tu dołączam się do krytyki przedpiśców - twoje szukanie było chyba bardzo pobieżne:P

Więcej nic nie powiem. Przeczytaj podlinkowany wątek (cały!) a dowiesz się co i jak.

Teraz się wykaż i wróć jak coś wykombinujesz na podstawie powyższych podpowiedzi.

EDIT: trochę utrudniłem sprawę, żeby nie było tak łatwo:P

idolkw

  • Gość
Linux na Pendrive ( 4 -8 GB)
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-02-02, 13:27:17 »
hej. zakupiłem  mandriwe na  pendrive ale mam problem z wystartowaniem . wiem ze trzeba  zmienic ustawienia w biosie  i  to  zrobiłem  ale  nadal nie działa.nie mam  opcji  startowanaia z  usb  w  biosie. czy jest  jakas mozliwos  by  sytsem startował mi  z usb? pomózcie  prosze

mati304

  • Gość
Linux na Pendrive ( 4 -8 GB)
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-02-02, 21:17:55 »
Cytat: idolkw
hej. zakupiłem  mandriwe na  pendrive ale mam problem z wystartowaniem . wiem ze trzeba  zmienic ustawienia w biosie  i  to  zrobiłem  ale  nadal nie działa.nie mam  opcji  startowanaia z  usb  w  biosie. czy jest  jakas mozliwos  by  sytsem startował mi  z usb? pomózcie  prosze
Tak, podłącz pendrive i wejdź do BIOSa. Zobacz czy wkrył Ci go, jako dysk twardy. Jeśli tak, to ustaw bootowanie z tego 'dysku' (pendrive) i system powinien wystartować bezproblemowo.

idolkw

  • Gość
Linux na Pendrive ( 4 -8 GB)
« Odpowiedź #12 dnia: 2008-02-03, 12:18:20 »
dzieki  ale juz  tak  robiłem  i nic  z tego.  bios widzi mi  dysk wymienny- usb  ale  nie  startuje z niego. robiłem juz  tak nie raz i nic
  a kiedy zmienie startowanie z cd to nie mam problemu. nie wiem co jest? moze cos w ustawieniach  amibiosu? mam wersje 3.31a

  • Gość
Linux na Pendrive ( 4 -8 GB)
« Odpowiedź #13 dnia: 2008-02-03, 14:22:51 »
hehe, ja mam podobny problem z moją płytą główną. Mam boot'owalnego pendriv'a, który uruchamia się bez problemu na innych kompach, tylko nie na moim. W BIOS'ie ustawiałem na start z dysku USB, ale komp nawet nie zauważył, że coś jest pod USB podpięte...

norbert_ramzes

  • Gość
Linux na Pendrive ( 4 -8 GB)
« Odpowiedź #14 dnia: 2008-02-03, 15:26:22 »
Cytat: tomek-k
hehe, ja mam podobny problem z moją płytą główną. Mam boot'owalnego pendriv'a, który uruchamia się bez problemu na innych kompach, tylko nie na moim. W BIOS'ie ustawiałem na start z dysku USB, ale komp nawet nie zauważył, że coś jest pod USB podpięte...
W takim przypadku czasami pomaga podpięcie pod inny port usb.