Nowe posty

Autor Wątek: Zgubione dane  (Przeczytany 9855 razy)

bb11

  • Gość
Zgubione dane
« dnia: 2007-12-27, 09:26:53 »
Witam
Kilka dni temu przewalałem system w kompie (z Ubuntu na Ubuntu ale nowsze)
Dane swoje przerzuciłem sambą na drugi komp niestety pracujący pod windows.
Zainstalowałem śliczny system, wszystko było tak pięknie, że pozwoliłem sobie na odrobinę?!!! nieostrożności.
Otóż przy powrocie danych przez sambę użyłem polecenia wytnij a nie kopiuj i mam za swoje.
Przenoszenie danych odbyło się bez kłopotu, jednak co dopiero zauważyłem po 2 dniach nie wszystkie - i to te najważniejsze - się przeniosły. Nie przeniosły się głęboko zagnieżdżone zawartości folderów. Zacząłem grzebać w dysku poszukując tych danych i nadzieję na ich odzyskanie dały mi dwie rzeczy
1. wpis w cache.db w /tmp/track cośtam gdzie znalazłem wpisy o operacji kopiowania zarówno nie zgubionych i zgubionych plików (były ich dokładne nazwy)
2. Nie ma zgodności w odczycie wielkości danych na dysku - różnica sięga mniej więcej wielkości 1,4 gb - czyli mniej więcej tyle ile zginęło.
Próbowałem ratować się postami na obecnym forum
Przez livecd i programy takie jak gparted i testdisk. Niestety nic tam nie znalazłem - nie sądzę że coś popsułem.
Zainstalowałem jeszcze ddrescue ale nie umiem go obsługiwać (tak jak moi poprzednicy z postów)
Słabo umiem angielski, z tego co zrozumiałem ddrescue wymaga wiersza z punktem input i output. Gdy próbuję składni nic mi nie wychodzi. Jeśli ktoś wie jak rozwiązać problem proszę o pomoc (na przekład konkretne przykładowe wpisy w ddrescue lub inny pomysł na to wszystko)
Katalog domowy zjest na wspólnym dysku z systemem /home/b
dysk ma  oznaczenie w dev: hda1
System plików niestety jeszcze ext3
A przypomniało mi się - podobno programy narzędziowe potrzebują ext2 - boję się zamieniać system plików, nie wiem jak stworzyć obrraz danych i w razie draki jak go potem odczytać czyli rozpakować na dysku jako "/"
Znam wiersz polecenia zmieniający ext3 na ext2, a jak jest z powrotem na ext3?
I czy ta zamiana na et2 jest konieczna?
Pewnie coś namieszałem proszę o pomoc i uwagi

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
Zgubione dane
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-12-27, 09:47:05 »
Podejrzewam, że zmiana jest konieczna gdyż przejście na ext2 oznacza zdjęcie journala. To jest główna różnica między ext2/ext3. Nie ma co się bać to zmieniać.

M.

bb11

  • Gość
Zgubione dane
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-12-27, 09:55:30 »
Dzięki będę próbował
A co po zdjęciu znowu grzebać w testdisku czy kombinować inaczej?
B

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
Zgubione dane
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-12-27, 10:17:22 »
Pod windowsem miałeś FAT czy NTFS?

M.

bb11

  • Gość
Zgubione dane
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-12-27, 10:25:25 »
System win200 dyskc ntfs, ale dane były na dysku d fat32

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
Zgubione dane
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-12-27, 10:37:53 »
Napisałeś, że zniknęły dane które siedziały głęboko - jak bardzo głęboko?

M.

bb11

  • Gość
Zgubione dane
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-12-27, 10:58:07 »
No nie tak głęboko, pierwsze katalogi miały swoją zawartość a ich podkatalogi już nie i do końca.
Na dysku woindowsa było coś podobnego:
d:/archiw/archiwb/tu właściwe katalogi
te właściwe katalogi wybrałem poleceniem wytnij (a nie archiw czy archiwb) po przeniesieniu danych z dysku d windows fat32 te dane znikły (z wyjątkiemjednego drobiazgu który poinformował że nie chce się przekopiować i on nie znikł) ale jak już wspomnałem nie wszystkie wróciły na dysk docelowy
Zawartość właściwego katalogu się przeniosła jego pogkatalogi do samego końca też ale bez zawartości plikowej
B

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
Zgubione dane
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-12-27, 11:07:00 »
Próbowałeś undelete na fat32?

M.

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
Zgubione dane
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-12-27, 11:10:29 »

bb11

  • Gość
Zgubione dane
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-12-27, 11:13:21 »
niestety, nie przyszło mi to do głowy, i niestety już trochę używałem tego dysku windowsowego.
Ale jak to zrobić - czy to jest jakiś program pod windows czy polecenie i czy odpalić z windows czy trtzeba użyć livecd - tu mam problem komp windowsowy nie ma cdromu chyba że można tej opcji użyć przez sambę?
B

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
Zgubione dane
« Odpowiedź #10 dnia: 2007-12-27, 11:16:07 »
Dwa posty wyżej masz linka :)

M.

bb11

  • Gość
Zgubione dane
« Odpowiedź #11 dnia: 2007-12-27, 11:26:41 »
właśnie próbuję
B

bb11

  • Gość
Zgubione dane
« Odpowiedź #12 dnia: 2007-12-27, 12:26:16 »
Coś zobaczył sprzed miesiąca - tydzień roboty do nadrobienia to nie dwa miesiąca - stare archiwy zawsze coś.
Ale każe płacić - nawet mu zapłacę ale potem marudzi że nie podoba mu się mój komputer i żebym odzyskane dane zapisał gdzie indziej i mam problem
Powalczę wieczoorem - teraz lecę do roboty na razie wielkie dzięki, ale będę pisał i pewnie dalej prosił o pomoc
pozdrawiam
B

Offline

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
Zgubione dane
« Odpowiedź #13 dnia: 2007-12-27, 12:40:12 »
Pamiętam, że był undelete DOS'owy.Poszperaj w sieci.

M.

norbert_ramzes

  • Gość
Zgubione dane
« Odpowiedź #14 dnia: 2007-12-27, 15:38:12 »
Jest jeszcze Hiren's Boot CD. Niestety jest płatny, ale za to jest dobry. Są jeszcze dystrybucje typu LiveCD do odzyskiwania itp ale musisz poszukać.