Nowe posty

Autor Wątek: IP zewnetrzne nie dzialajace w sieci LAN  (Przeczytany 3495 razy)

  • Gość
IP zewnetrzne nie dzialajace w sieci LAN
« dnia: 2006-12-20, 09:22:32 »
Witam.
szukalem, szukalem i nie znalazlem. a moze zle szukalem...?
Problem polega na tym, ze mam router z ip zewnetrznym i za nim kilka komputerow w sieci lokalnej. Z zewnatrz wszystko ladnie dziala, natomiast w sieci wewnetrznej nie moge poslugiwac sie zewnetrznym adresem ip, ani domena przypisana do adresu, poniewaz przy kazdej z uslug (www, ping, poczta, czy cokolwiek innego) pojawia sie timeout.
Najprosciej mowiac jesli w sieci wewnetrznej pojawia sie zapytanie o zewnetrzny adres ip lub domene nic nie dziala, natomiast jesli uzyje wewnetrznego adresu ip routera/serwera wszystko dziala pieknie.
Pytanie do madrych glow: czy mozliwe jest aby takze wewnatrz sieci mozna bylo uzywac zewnetrznego adresu ip? Jakies wskazowki? Albo chociaz napiszcie czego konkretnie szukac na google, bo szukam po omacku.
Z gory dzieki!

//edit: uzywam slackware, o ile to komus to info jest potrzebne.

chmooreck

  • Gość
IP zewnetrzne nie dzialajace w sieci LAN
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-12-20, 09:31:52 »
router jest sprzętowy, czy to własnie ten slack robi za routerek ?

  • Gość
IP zewnetrzne nie dzialajace w sieci LAN
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-12-20, 10:57:59 »
> router jest sprzętowy, czy to własnie ten slack robi za routerek ?
slack jest routerem

52aqir

  • Gość
IP zewnetrzne nie dzialajace w sieci LAN
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-12-20, 11:10:11 »
2006-12-20 10:57:59 z0rin napisał:

> > router jest sprzętowy, czy to własnie ten slack robi za routerek ?
 > slack jest routerem
 >
nie moge przyswoic sobie zapytania wiec sprobuje je po swojemu napisac i jesli trafilem to moze i odpowiedz bedzie poprawna ;)
1. masz router i z niego masz net na zewnatrz z kolei z sieci za routerem nie ma wyjscia na swiat - tak?
jesli tak to masz NAT ustawiony na routerze ?
2. sposob rozumienia pytania: masz router a na kompie w sieci chcesz miec przekierowanie z routerka, bo chcesz udostepnic jakas usluge w swiat. To w takim razie trza na routerze przekierowac pewne bzdety i bedzie git ;)

Jesli trafilem to fajno jesli nie to szkoda.

Pozdrawiam

  • Gość
IP zewnetrzne nie dzialajace w sieci LAN
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-12-20, 11:32:03 »
> 1. masz router i z niego masz net na zewnatrz z kolei z sieci za
 > routerem nie ma wyjscia na
 > swiat - tak?
 > jesli tak to masz NAT ustawiony na routerze ?
troche zawiklanie to napisales, ale postaram sie odpowiedziec.
mam router i on ladnie i bez zadnego problemu rozdziela net na siec za routerem. nat jest ustawiony.

 > 2. sposob rozumienia pytania: masz router a na kompie w sieci chcesz
 > miec przekierowanie z
 > routerka, bo chcesz udostepnic jakas usluge w swiat. To w takim razie
 > trza na routerze
 > przekierowac pewne bzdety i bedzie git ;)
przekierowanie portow to nie to. z tym akurat problemu nie mam.
idzie o to, ze router ma adres ip, np. XXX.XXX.XXX.XXX i domenke ladnie przypisana. router ladnie rozdziela siec na kompy za nim, ale jesli z tych kompow (powiedzmy z adresu 10.0.0.5) chce obejrzec strone www (jest na routerze) i wpisuje adres XXX.XXX.XXX.XXX (adres zewnatrzny routera), to jest kiszka. Idzie to dopiero wtedy gdy uzyje wewnetrznego adresu routera (10.0.0.1).
teraz to juz w ogole chyba zamotalem :/ moze zrozumiesz.. ;)
dzieki

52aqir

  • Gość
IP zewnetrzne nie dzialajace w sieci LAN
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-12-20, 11:52:25 »
2006-12-20 11:32:03 z0rin napisał:

>  > 1. masz router i z niego masz net na zewnatrz z kolei z sieci za
 >  > routerem nie ma wyjscia na
 >  > swiat - tak?
 >  > jesli tak to masz NAT ustawiony na routerze ?
 > troche zawiklanie to napisales, ale postaram sie odpowiedziec.
 > mam router i on ladnie i bez zadnego problemu rozdziela net na siec za routerem. nat jest
 > ustawiony.
 >
 >  > 2. sposob rozumienia pytania: masz router a na kompie w sieci chcesz
 >  > miec przekierowanie z
 >  > routerka, bo chcesz udostepnic jakas usluge w swiat. To w takim razie
 >  > trza na routerze
 >  > przekierowac pewne bzdety i bedzie git ;)
 > przekierowanie portow to nie to. z tym akurat problemu nie mam.
 > idzie o to, ze router ma adres ip, np. XXX.XXX.XXX.XXX i domenke ladnie przypisana. router
 > ladnie rozdziela siec na kompy za nim, ale jesli z tych kompow (powiedzmy z adresu 10.0.0.5)
 > chce obejrzec strone www (jest na routerze) i wpisuje adres XXX.XXX.XXX.XXX (adres zewnatrzny
 > routera), to jest kiszka. Idzie to dopiero wtedy gdy uzyje wewnetrznego adresu routera
 > (10.0.0.1).
 > teraz to juz w ogole chyba zamotalem :/ moze zrozumiesz.. ;)
 > dzieki

hmmm... czyli internet w sieci dziala, na routerze stoi serwer, ktory widac na zewnatrz, ale jak sie chce na zewnetrzny ipek serwera z sieci wejsc to kicha... chyba jestem za cienki w uszach do tego ;) ale poprobowac nie zaszkodzi - popros kogos zeby zobaczyl z zewnatrz, bo jesli to swiezo zarejestrowana domena to troche trzeba czekac, no i niech zobaczy czy na ip moze wejsc, bo moze na ogniosciance zablokowales wejscie z zewnatrz. A jesli z zewnatrz wszystko dziala, to kurcze jesli mowisz ze internet Ci dziala wewnatrz sieci to nie bardzo wiem co to moze byc :|
W kazdym razie sprobuj to, a potem w razie co bedziemy myslec dalej ;)

  • Gość
IP zewnetrzne nie dzialajace w sieci LAN
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-12-20, 13:01:47 »
> hmmm... czyli internet w sieci dziala, na routerze stoi serwer, ktory widac na zewnatrz, ale
 > jak sie chce na zewnetrzny ipek serwera z sieci wejsc to kicha... chyba jestem za cienki w
 > uszach do tego ;) ale poprobowac nie zaszkodzi - popros kogos zeby zobaczyl z zewnatrz, bo
 > jesli to swiezo zarejestrowana domena to troche trzeba czekac, no i niech zobaczy czy na ip
 > moze wejsc, bo moze na ogniosciance zablokowales wejscie z zewnatrz. A jesli z zewnatrz
 > wszystko dziala, to kurcze jesli mowisz ze internet Ci dziala wewnatrz sieci to nie bardzo wiem
 > co to moze byc :|
 > W kazdym razie sprobuj to, a potem w razie co bedziemy myslec dalej ;)
z zewnatrz patrzylem i probujac domeny i adresu ip. wszystko ladnie dziala. pod tym wzgledem osniomurek jest ok.
tak, czy inaczej - dzieki :)

Blizzi

  • Gość
IP zewnetrzne nie dzialajace w sieci LAN
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-12-20, 20:42:00 »
2006-12-20 13:01:47 z0rin napisał:

>  > hmmm... czyli internet w sieci dziala, na routerze stoi serwer, ktory widac na zewnatrz,
 > ale
 >  > jak sie chce na zewnetrzny ipek serwera z sieci wejsc to kicha... chyba jestem za cienki
 > w
 >  > uszach do tego ;) ale poprobowac nie zaszkodzi - popros kogos zeby zobaczyl z zewnatrz,
 > bo
 >  > jesli to swiezo zarejestrowana domena to troche trzeba czekac, no i niech zobaczy czy na
 > ip
 >  > moze wejsc, bo moze na ogniosciance zablokowales wejscie z zewnatrz. A jesli z zewnatrz
 >  > wszystko dziala, to kurcze jesli mowisz ze internet Ci dziala wewnatrz sieci to nie
 > bardzo wiem
 >  > co to moze byc :|
 >  > W kazdym razie sprobuj to, a potem w razie co bedziemy myslec dalej ;)
 > z zewnatrz patrzylem i probujac domeny i adresu ip. wszystko ladnie dziala. pod tym wzgledem
 > osniomurek jest ok.
 > tak, czy inaczej - dzieki :)


heh trzeba by wiecej szczegolow ale podejrzewam ze moze byc cos z rutowaniem lub z serverem www

z tego co napisales wynika ze server www dziala z zewnatrz po wywolaniu domena jak i adresem ip a z wewnatrz tylko z ip ito  z ip nei publicznym
..

postaraj sie dac jakos wiecej szczegolow np sciezki routowania  konfiguracja fw ewentualnie servera apacha :) moze spruboj forwardowac wszystkie zapytania o port 80  prywatnego ip do zewnentrznego ip

pozdrowienia

ps. nie pytac o slownik xD

hp845

  • Gość
IP zewnetrzne nie dzialajace w sieci LAN
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-12-25, 12:45:32 »
2006-12-20 09:22:32 z0rin napisał:

> Witam.
 > szukalem, szukalem i nie znalazlem. a moze zle szukalem...?
 > Problem polega na tym, ze mam router z ip zewnetrznym i za nim kilka komputerow w sieci
 > lokalnej. Z zewnatrz wszystko ladnie dziala, natomiast w sieci wewnetrznej nie moge poslugiwac
 > sie zewnetrznym adresem ip, ani domena przypisana do adresu, poniewaz przy kazdej z uslug (www,
 > ping, poczta, czy cokolwiek innego) pojawia sie timeout.
 > Najprosciej mowiac jesli w sieci wewnetrznej pojawia sie zapytanie o zewnetrzny adres ip lub
 > domene nic nie dziala, natomiast jesli uzyje wewnetrznego adresu ip routera/serwera wszystko
 > dziala pieknie.
 > Pytanie do madrych glow: czy mozliwe jest aby takze wewnatrz sieci mozna bylo uzywac
 > zewnetrznego adresu ip? Jakies wskazowki? Albo chociaz napiszcie czego konkretnie szukac na
 > google, bo szukam po omacku.
 > Z gory dzieki!
 >
 > //edit: uzywam slackware, o ile to komus to info jest potrzebne.

Hym bardzo dziwne skoro nawet ping nie działa.
Myślałem że możesz mieć ip_forward wyłączony ale skoro nat Ci działa... To może coś blokujesz w iptables...?
Pokaż co masz w iptables i routingu to może się coś wyjaśni: iptables -L -nv
iptables -t nat -L -nv
route -n
i na wszelki wypadek :)
cat /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

Rymek

  • Gość
IP zewnetrzne nie dzialajace w sieci LAN
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-12-25, 13:04:58 »
2006-12-25 12:45:32 hp845 napisał:

> 2006-12-20 09:22:32 z0rin napisał:
 >
 > > Witam.
 >  > szukalem, szukalem i nie znalazlem. a moze zle szukalem...?
 >  > Problem polega na tym, ze mam router z ip zewnetrznym i za nim kilka komputerow w sieci
 >  > lokalnej. Z zewnatrz wszystko ladnie dziala, natomiast w sieci wewnetrznej nie moge
 > poslugiwac
 >  > sie zewnetrznym adresem ip, ani domena przypisana do adresu, poniewaz przy kazdej z uslug
 > (www,
 >  > ping, poczta, czy cokolwiek innego) pojawia sie timeout.
 >  > Najprosciej mowiac jesli w sieci wewnetrznej pojawia sie zapytanie o zewnetrzny adres ip
 > lub
 >  > domene nic nie dziala, natomiast jesli uzyje wewnetrznego adresu ip routera/serwera
 > wszystko
 >  > dziala pieknie.
 >  > Pytanie do madrych glow: czy mozliwe jest aby takze wewnatrz sieci mozna bylo uzywac
 >  > zewnetrznego adresu ip? Jakies wskazowki? Albo chociaz napiszcie czego konkretnie szukac
 > na
 >  > google, bo szukam po omacku.
 >  > Z gory dzieki!
 >  >
 >  > //edit: uzywam slackware, o ile to komus to info jest potrzebne.
 >
 > Hym bardzo dziwne skoro nawet ping nie działa.
 > Myślałem że możesz mieć ip_forward wyłączony ale skoro nat Ci działa... To może coś blokujesz w
 > iptables...?
 > Pokaż co masz w iptables i routingu to może się coś wyjaśni: iptables -L -nv
 > iptables -t nat -L -nv
 > route -n
 > i na wszelki wypadek :)
 > cat /proc/sys/net/ipv4/ip_forward  

To może dodam 2 slowa od siebie moze to niewiele ale ktos na pdstawie tego może coś wymyślui mądrego :P

z tego co wiem wszystkie routerki kiedy klient z sieci lokalnej chce sie dostac na ich adres z zewnętrzny wcale nie przekierowuja go w internet tylko od razu na dany adres zewnetrzny i to moze byc pies pogrzebany proponuje sprawdzic ewentualnie trase traceroute-m lub tracepath-em

Pozdro i powodzenia

  • Gość
IP zewnetrzne nie dzialajace w sieci LAN
« Odpowiedź #10 dnia: 2007-03-16, 22:31:21 »
Dzieki wszystkim za podpowiedzi.
W rezultacie postawilem binda, ktory kieruje pod odpowiednie adresy IP zapytania z sieci wewnetrznej (10.0.0.1 - router z serwerem www i innymi) oraz z zewnetrznatrz normalnie na zewnetrzne IP. Z wewnetrznej sieci zapytanie o zewnetrzny adres IP routero-serwera nie dziala, ale to nie jest az tak wazne.
Wszystko ladnie smiga i nic wiecej z tym ruszac nie bede :)
Jeszcze raz dzieki!