Nowe posty

Autor Wątek: Linuxy nie uruchamiają się po raz drugi po instalacji  (Przeczytany 1895 razy)

skurczybyczek

  • Gość
Mam naprawdę dziwny kłopot.

Używam netbooka Dell Inspiron 1012. Uruchamiam instalację systemu z LiveUSB (zrobionym za pomocą aplikacji Rufus na innym komputerze z Windowsem). Instalacja przebiega bez problemów, po restarcie system uruchamia się. Można go bez przeszkód używać, nic nie wskazuje na to, by było coś nie tak. Przy kolejnym uruchamianiu komputera system się nie ładuje. Zawsze tak jest: pierwszy restart po instalacji jest bezproblematyczny, ale następny restart to mogiła. Czarny ekran.

Zauważyłem, że gdy pozostawię LiveUSB w slocie podczas drugiego restartu, zamiast czarnego ekranu pojawia się ekran Gruba. Przetestowałem Linux Mint 18, Lubuntu 16.04 i 16.10, LxPup. Każdy reaguje tak samo (poza LxPup, którego wiersz poleceń informuje o brakującym pliku potrzebnym do uruchomienia systemu).

Wniosek mam taki, że z jakiegoś powodu chrzani się Grub, przez co niemożliwe staje się wystartowanie systemu z dysku. Czytałem w internetach, że instalacja z LiveUSB może generować problemy w postaci zamontowania partycji startowej na pendrive'ie, a nie na dysku wewnętrznym.

Zastanawiam się, czy może ustawienia w BIOS-ie nie robią zamieszania. Jest to możliwe?

W zeszłym tygodniu zainstalowałem Puppy Linux 6, także z LiveUSB. Wszystko działało dobrze, ale zrezygnowałem z niego, gdyż jest skrajnie niewygodny. Pomyślałem dzisiaj, że może pendrive'y uniemożliwiają poprawne zainstalowanie systemu (Puppy Linux instalowałem z innego pendrive'a niż Minta, Lubuntu i LxPupa). Ale wtedy chyba wcale by taki system nie wystartował.

Proszę o pomoc. Co mam robić? Niemalże zostałem z ręką w nocniku.
« Ostatnia zmiana: 2016-12-19, 16:36:39 wysłana przez skurczybyczek »

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Linuxy nie uruchamiają się po raz drugi po instalacji
« Odpowiedź #1 dnia: 2016-12-19, 23:51:09 »
1. Sprawdz jeszcze jak to wygląda z tym usb,
część użytkowników ( nie mówie o tym modelu ) ma problem z płyta główną komputera i np. bez włożonego usb nie uruchomią komputera.
- jeden z użytkowników kiedyś pisał że problem pojawił się kiedy nie było uziemienia w listwie zasilającej.

2. Sprawdz czy masz sprawne RAM, dysk twardy , pamięć usb.
- może się przydać to http://www.ultimatebootcd.com/
lub inne oprogramowanie i poradniki na youtube jak z nich korzystać.

3. Mozesz tez potestować z innymi dystrybucjami, bo może to kwestia sterowników,
a sterowniki są w kernelu.

4. Mozesz sie spytac na forum Minta, czy ich , czy mieli podobny forum, ewentualnie sprawdzic wczesniej w wyszukiwarce
oraz na
http://www.mydellmini.com/forum/linux/
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

skurczybyczek

  • Gość
Odp: Linuxy nie uruchamiają się po raz drugi po instalacji
« Odpowiedź #2 dnia: 2016-12-26, 13:30:33 »
Wygląda na to, że problem robi LiveUSB i niedorobiona partycja startowa. Zainstalowałem znów LxPup, zastosowałem wbudowaną weń aplikację Legacy GRUB Config 2013, i działa.

Jednakże ta dystrybucja jest zbyt mocno niedorobiona, zatem prawdopodobnie ją zmienię. Warunkiem jest obecność (chociażby w repozytoriach) podobnej aplikacji do tej wspomnianej wyżej, a która sama zainstaluje mi GRUB-a (nie zamierzam się z tym pierniczyć, mam już dosyć).

Czy taka aplikacja istnieje?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Linuxy nie uruchamiają się po raz drugi po instalacji
« Odpowiedź #3 dnia: 2016-12-26, 21:35:20 »
Nie potrafię pomóc, zaznaczę tylko, że bez secure boot
możesz zainstalować najpierw Linux Mint 18, a  potem LxPup
 i uruchamiać te systemy z gruba LxPup.
- Uruchamianie z Grub lecagcy , Grub 2 nie ma sensu, oba są nie kompatybilne w przód
  ( Grub legacy nie wykryje nowszego Grub 2, ale Grub 2 wykryje starszy Grub ... może nie zawsze ),
ale da się uruchamiać dowolnie systemy linuxa z dowolnego gruba, tylko czasami trzeba ręcznie edytować plik konfiguracyjny Grub-a.
( odpowiednio według poradników, w zależności jakiego gruba używasz. )

Przykład,
kiedyś instalowałem sobie dowolne dystrybucje
i na końcu OpenSuse , Grub automatycznie wykrywał zainstalowane systemy ( lub gruby )  i dodawał do gruba,
a te które nie wykrył, dodałem ręcznie.
A gdy musiałem przeinstalować jakiś system inny niż OpenSuse,
to po instalacji odświeżałem Gruba OpenSuse przy pomocy  ustawień gruba w yast w live-cd ,
a nawet przy pomocy livecd mogłem przeinstalować tego gruba
https://en.opensuse.org/SDB:Repair_MBR_after_Windows_install
- Jeszcze jedno
Grub na dyskach formatywanych msdos ( nie EFI/GPT ) grub instaluje się domyślnie na 1 partycji,
ja instalowałem OpenSuse na pierwszej partycji, a pozostałe na partycjach danego systemu który instalowałem,
dzięki temu reinstalacja jednego gruba nie mogła uszkodzić inny grub.
( grub opensuse zwykle wykrywał obce gruby systemów, a nie same systemy, jak ktos chciał inczej to musiał sobie ręcznie skonfigurować )
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.