Nowe posty

Autor Wątek: Skrypt tworzący archiwum, przesyłający je po ssh i czyszczący katalog  (Przeczytany 1935 razy)

dizel1988

  • Gość
Witajcie.
Chciałem Was zapytać, czy jest możliwość stworzenia w pełni działającego skryptu, który chcę później ustawić w cronie aby startował sam o określonej godzinie. Skrypt ma tworzyć archiwum z danych które zawiera określony katalog, następnie tego tara ma przesyłać po ssh na inny serwer po czym na sam koniec ma czyścić zawartość katalogu z których tworzył dane i usuwać utworzone archiwum. Nie wiem czy nie za bardzo zagmatwanie to opisałem.

Pozdrawiam.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Skrypt tworzący archiwum, przesyłający je po ssh i czyszczący katalog
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-03-03, 18:09:42 »
Tak. Jest taka możliwość.


Cytuj
1)
tar
gzip

2)
scp
plus zainteresuj się uwierzytelnianiem na podstawie klucza publicznego

3)
rm

Nie mogłem się powstrzymać by ukryć resztę odpowiedzi przy tak postawionym pytaniu :)

dizel1988

  • Gość
Skrypt tworzący archiwum, przesyłający je po ssh i czyszczący katalog
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-03-03, 18:44:15 »
A czy mógłbym prosić o podpowiedź co do metody przesyłania plików? Bo nie ukrywam że z tym będę miał największy problem a nigdy wcześniej nie robiłem nic podobnego. Bo ze stworzeniem paczki czy oczyszczeniem katalogu problemu nie będzie. Przesyłanie jak już wspomniałem chcę aby było poprzez SSH. Teraz kwestia uwierzytelniania. Póki co odbywa się ono tradycyjnie za pomocą loginu i hasła. Czy można tą metodę zachować? Czy lepiej zrobić wymianę kluczy między serwerami i uwierzytelniać się nimi? Czy dodatkowo muszę uruchamiać na którymś z serwerów jakieś narzędzia? Z góry ślicznie dziękuję za pomoc.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Skrypt tworzący archiwum, przesyłający je po ssh i czyszczący katalog
« Odpowiedź #3 dnia: 2015-03-03, 19:13:54 »
Trudno zrobić automatyzację z użyciem hasła. Wklejanie go w jakieś interaktywne expect-y to marne rozwiązanie. Nie mówiąc już o hardkodowaniu go w skrypcie.
Zdecydowanie lepiej użyć klucza publicznego.
I tak jak mówiłem: scp, które używa szyfrowanego protokołu ssh.