Nowe posty

Autor Wątek: Xubuntu 14.04.1 LTS - restarty komputera po zmianie pamięci RAM.  (Przeczytany 2203 razy)

Krisss16

  • Gość
Witam,

otóż, aby trochę zwiększyć pamięć RAM w swoim kompie z 512MB go 1 GB, zakupiłem na Allegro dwie używane kości RAM od Kingmaxa model MPXC22D-38KT3R 512MB DDR-400 PC3200 dwustronne [do tej pory też Kingmax model MPXC22F-D8KT4R DDR-400 PC3200, jednostronna], obie identyczne, więc pracują w Dual Channel i płyta główna na pewno też pozwala na obsługę Dual Channel.
Używane, więc zaraz pewnie będą posty, że pewnie uszkodzone, ale BIOS wykrywa pamięć RAM i jej rozmiar poprawnie, Windows też, Linux także poprawnie. Memtest+ po 2 przebiegach (30 minut) = 0 błędów.

I tu główny problem: oto po przełożeniu kości RAM na te niedawno kupione uruchomiłem Xubuntu, bo z niego głównie teraz korzystam na swoim kompie i zwykła próba przeglądania internetu, a więc odpalenie przeglądarki = restart, próba zainstalowania czegoś = restart, próba kopiowania pliku = restart, a więc gdy chcę coś zrobić, to jest restart.
No nic, suma sumarum uruchomiłem Windows XP, i tu niezależnie od tego ile czasu korzystam z systemu i co na nim robię żadnego restartu :-|

1) Czy to możliwe, że Linux nie chce współpracować z tymi pamięciami, a Windows działa z nimi poprawnie?
2) Czy może przeinstalowanie Xubuntu pomogłoby rozwiązać ten problem? Albo są jakieś inne rozwiązania, to chętnie poznam, bo w Google'ach szukałem, ale coś nie bardzo udało mi się znaleźć :-/

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Xubuntu 14.04.1 LTS - restarty komputera po zmianie pamięci RAM.
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-01-10, 14:23:42 »
-  No to wyjmij te nowe pamieci, zostaw stare i zobacz czy Linux sie naprawil,
jesli nie , to nie wina Linuxa,
w takim przypadku moze sprawdz partycje lub dysk na ktorych jest Linux.
- Zobacz z Live cd czy tez masz problem taki.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Krisss16

  • Gość
Xubuntu 14.04.1 LTS - restarty komputera po zmianie pamięci RAM.
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-01-22, 22:52:34 »
Przepraszam za długi brak odpowiedzi i już przedstawiam, to co w międzyczasie sprawdziłem:

Po włożeniu starej kości RAM Xubuntu działa jak najbardziej poprawnie i z niego właśnie w tej chwili odpisuję.

Zanim podjąłem się 2-giej próby nowo nabytych kości RAM z działaniem ich na linuxie, na sam początek zaktualizowałem BIOSA poprzez XP zgodnie z instrukcją producenta płyty głównej - wszystko poszło OK i jest nowy Bios - wkładam kości RAM, poustawiałem w Biosie odpowiednie parametry dla tych kości RAM (CL, itd.), uruchamiam Xubuntu no i do momentu włączenia przeglądarki wszystko OK, po uruchomieniu przeglądarki restart, znowu uruchamiam Xubuntu i próbuję coś przekopiować = restart, a więc nic się nie zmieniło i nadal lipa z korzystaniem z linuxa.

Spróbowałem z Xubuntu LiveUSB - uruchomił się, ustawiłem połączenie internetowe, odpalam przeglądarkę = restart i już nawet nie próbowałem dalej eksperymentować, bo nie widziałem sensu...
Tak na marginesie, to skoro z LiveUSB są problemy, to pewnie z tymi "problematycznymi" kośćmi RAM nie udałoby mi się nawet przeinstalować linuxa :-/

Uruchamiam XP-ka i na nim wszystko w jak najlepszym porządku mogę wszystko robić i tak długo jak tylko chcę... efekt taki, że włożyłem z powrotem starą kość RAM i dalej mam zagadkę, co może być nie tak, że z tamtymi kośćmi Linux ma problem, a Windows nie :-?