Nowe posty

Autor Wątek: Ubuntu i Vista na RAID0.  (Przeczytany 3237 razy)

marcel89

  • Gość
Ubuntu i Vista na RAID0.
« dnia: 2010-05-20, 00:46:25 »
Witam,
Chciałbym zainstalować system Ubuntu. Dysk ma 400GB i jest połączony w RAID0 2x200GB na którym jest Vista. Kiedyś instalowałem Debiana i miałem problem taki że instalator nie widział wydzielonego miejsca pod niego tylko 2 dyski po 200GB, obawiam się że tu może być podobnie. Macie może jakieś rady i doświadczenia w tej kwestii?

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3068
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Ubuntu i Vista na RAID0.
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-05-20, 07:37:27 »
Bo oczywiście informację, jaką kartą robisz tego RAID-a uznajesz za całkowicie nieistotną dla sprawy?

Jeżeli to nie jest dodatkowa karta RAID firm ADAPTEC, 3dWare, LSI-Logic czy innego _renomowanego_ producenta i nie ma na sobie pamięci to nie jest żadna karta RAID tylko ściema marketingowa i Debian pokazywał prawdziwą i smutną rzeczywistość.

Praktycznie wszystkie płyty główne na rynek SOHO mają tylko tzw soft-RAIDy, czyli macierz jest robiona w sterowniku/BIOSie kontrolera przy żadnym albo minimalnym wsparciu sprzętowym ze strony chipu kontrolera.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

marcel89

  • Gość
Ubuntu i Vista na RAID0.
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-05-20, 09:50:17 »
Nie, nie mam żadnej dodatkowej karty RAID. Tak więc jest to soft-RAID jak napisałeś.
Jest opcja by RAID wyłączyć? Z tego co czytałem trochę o RAIDzie to zawsze instalacja linuxa nie przebiega bezproblemowo. Chodzi po prostu o to by nie namieszać na partycji z Vistą ale by tak było trzeba widzieć partycję pod tego linuxa, a nie 2x200GB :/.

marcel89

  • Gość
Ubuntu i Vista na RAID0.
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-05-22, 17:08:37 »
Ok, wziąłem się za instalację i niestety napotkałem pierwszy problem.

Wydzielone miejsce wygląda tak: