Nowe posty

Autor Wątek: Tworzenie  (Przeczytany 4895 razy)

czacha0071

  • Gość
Tworzenie
« dnia: 2008-10-03, 21:51:56 »
Szukałem szukałem i się nie doszukałem. Jestem tu nowy i w Linuxie troszke już siedzę, fakt dużo nie umiem ale mało to też nie jest.

Mam ogromną prośbę... Czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy istnieje możliwość stworzenia dokładnej kopii mojego systemu i zainstalowania go na zupełnie innym komputerze. Chodzi mi o to żeby kumpel nie musiał wszystkiego od początku ustawiać i aktualizować tylko żeby wystarczyło to co ja stworze i wszystko będzie śmigało.

Proszę o jakąś instrukcje lub link do danej.

arctgx

  • Gość
Tworzenie
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-10-03, 22:30:26 »
Jasne że można. Zorientuj się tylko, na ilu obecnie partycjach masz teraz swój system (czy np. dla /home, /usr itp. są osobne - zajrzyj w fstab) oraz na ilu chcesz mieć docelowo. Podepnij drugi dysk i jazda :) A jazda może kręcić się wokół (podaję klucze do szukania) poleceń cat lub dd do mechanicznego kopiowania całych partycji czy dysków (prostota operacji, ale za to ogromna ostrożność zalecana, byś nie wybrał złego pliku urządzenia!) lub użyciu polecenia cp -Rpv do kopiowania drzew plików na system plików wcześniej przygotowany w nowym miejscu.

Pomijasz /proc, /sys, /srv, których zawartość jest tworzona na żywo i znika wraz z zamknięciem. Stworzyć je trzeba, ale nie kopiować zawartości. Nie wiem teraz jak z /dev - jego zawartość tworzy UDEV na starcie, ale może statyczna wersja katalogu do czegoś się przyda.

Proponuję zrobić to z osobnej dystrybucji, np. jakiejś live CD, bo z poziomu kopiowanej jej zawartość zmieniałaby się (/var choćby) i trzeba by ją było przemontować w "ro" (remount,ro).

Na koniec w systemie-kopii trzeba zmienić zawartość /etc/fstab (wiedząc jak będą zwały się partycje w nowym położeniu dysku) i zrobić chroot do nowej chwilowo zamontowanej partycji, by przekonfigurować i zainstalować program rozruchowy (np. grub-install /dev/hdx). Po tym możesz spróbować wyłączyć live Cd i uruchomić system z nowego dysku.

Mam nadzieję, że dałem Ci ogólny chociaż obraz i kilka namiarów do szukania.

tadzik1990

  • Gość
Tworzenie
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-10-03, 22:36:00 »
Popraw nazwę tematu, bo jest idiotyczna i nic nie mówi o problemie.
Na przyszłość - http://rtfm.killfile.pl

czacha0071

  • Gość
Tworzenie
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-10-03, 22:41:07 »
Ogólnie już wiem o co się rozchodzi. Tylko że mi bardzo zależy na tym żeby mój system znalazł się na płytce :D i czy to jest możliwe?

arctgx

  • Gość
Tworzenie
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-10-03, 22:49:09 »
Tytuł naprawdę mógłbyś zmienić. Dołączam się do prośby i choć mogę zrobić to za Ciebie, wolałbym byś Ty to zrobił. Temat ma służyć nie tylko Tobie.

czacha0071

  • Gość
Tworzenie
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-10-03, 22:58:56 »
Nie mam możliwości zmiany tematu bo eee ktos juz na niego odpowiedzial? a czy to takie wazne ze temat nie jest dokladny?

tadzik1990

  • Gość
Tworzenie
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-10-04, 15:55:44 »
Cytat: czacha0071
a czy to takie wazne ze temat nie jest dokladny?
widzę że nie przeczytałeś... http://rtfm.killfile.pl

arctgx

  • Gość
Tworzenie
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-10-04, 16:22:49 »
Wyedytuj swój pierwszy wątek - tam jest temat.

czacha0071

  • Gość
Tworzenie
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-10-04, 18:18:09 »
Nie ma tam tematu. Po odpowiedzi zmiana tematu nie jest możliwa.... Tak jak w każdym innym forum. Zamiast tego czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy mogę zgrać w jakiś sposób system na płyte?

zonk386

  • Gość
Tworzenie
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-10-06, 18:09:26 »
do:
tadzik1990
www.rtfm.killfile.pl (widze, ze rzucasz tylko adresem www a sam go nie przeczytales.
Na przyszlosc RTFM)

nie odpowiadaj, jeżeli ta odpowiedż nie rozwiązuje problemu.

a co do kopii dystrybucji na plycie to mozesz uzyc czego takiego jak m.in Ubuntu Customization Kit i wtedy wyrzucic lub dodac odpowiednie pakiety. (przepraszam za brak polskich znakow bo korzystam z dunskiej wersji systemu [niestety windows XP])

arctgx

  • Gość
Tworzenie
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-10-06, 18:36:04 »
Cytat: arctgx
Wyedytuj swój pierwszy wątek - tam jest temat.
http://forum.linux.pl/edit.php?id=86959 - to też nie działa?

sorki, chodziło oczywiście o pierwszy post wątku...