Nowe posty

Autor Wątek: Jaka dystrybucja pod serwer www  (Przeczytany 5246 razy)

milik

  • Gość
Jaka dystrybucja pod serwer www
« dnia: 2005-09-07, 14:07:19 »
czy orientuje sie ktos, w jaki sposob ponowic polaczenie z netem, po zerwaniu przez tepse?
Chcialbym postawic serwer na neostradzie, sciagnalem no-ip .itd. ale o ile sie orientuje to ten program aktualizuje DNS-a dopiero jak jestesmy polaczeni z internetem. Troche to zawile wyjasnilem ale mam nadzieje ze ktos mni pomoze.

madcat

  • Gość
Jaka dystrybucja pod serwer www
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-09-07, 11:20:18 »
Mam pytanko jaka dystrybucja bedzie sie najlepiej nadawala pod serwer www ???

bizonek

  • Gość
Jaka dystrybucja pod serwer www
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-09-07, 12:21:20 »
2005-09-07 11:20:18 madcat napisał:

> Mam pytanko jaka dystrybucja bedzie sie najlepiej nadawala pod serwer www ???

Intus, co ma jeden program do calej dystrybucji :| obecnie kazda chyba ma apatche ale postawic www to nie wszystko polecam bardziej zainteresowac sie jak mozna zabezpieczyc sie i pytanie raczej powinno brzmiec "jaka dystrybujcja mozna sie najlepiej zabezpieczyc udostepniajac WWW" a nie jaka dystrybucje pod usluge www. Polecam wiekszosc z tego linku
http://www.linuxsoft.cz/pl/distro_list.php?id_kategory=1

Pytanie przynajmniej jak dla mnie nie sprecyzowane

Martin.K

  • Gość
Jaka dystrybucja pod serwer www
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-09-07, 13:06:00 »
2005-09-07 11:20:18 madcat napisał:

> Mam pytanko jaka dystrybucja bedzie sie najlepiej nadawala pod serwer www ???
-----------------------------------------------
Gentoo Linux - www.gentoo.org

... bo instalujesz tylko to, co potrzeba i tylko to co chcesz.

madcat

  • Gość
Jaka dystrybucja pod serwer www
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-09-07, 13:07:43 »
2005-09-07 12:21:20 bizonek napisał:

> 2005-09-07 11:20:18 madcat napisał:
 >
 > > Mam pytanko jaka dystrybucja bedzie sie najlepiej nadawala pod serwer www ???
 >
 > Intus, co ma jeden program do calej dystrybucji :| obecnie kazda chyba ma apatche ale postawic
 > www to nie wszystko polecam bardziej zainteresowac sie jak mozna zabezpieczyc sie i pytanie
 > raczej powinno brzmiec "jaka dystrybujcja mozna sie najlepiej zabezpieczyc udostepniajac
 > WWW" a nie jaka dystrybucje pod usluge www. Polecam wiekszosc z tego linku
 > http://www.linuxsoft.cz/pl/distro_list.php?id_kategory=1
 >
 > Pytanie przynajmniej jak dla mnie nie sprecyzowane

Hmmm wlasnie mi chodzilo o to ktora dystrybucja mozna najlepiej zabezpieczyc serwer www. Czy Mandrake 10.1 ewentualnie Mandriva LE 2005. Czy moglbys mi moze polecic cos innego ???

difrost

  • Gość
Jaka dystrybucja pod serwer www
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-09-07, 13:39:34 »
 > Hmmm wlasnie mi chodzilo o to ktora dystrybucja mozna najlepiej zabezpieczyc serwer www. Czy
 > Mandrake 10.1 ewentualnie Mandriva LE 2005. Czy moglbys mi moze polecic cos innego ???

Hmmm...Ja ze swej strony polecam tylko i wylacznie SLACWARE LINUX (www.slackware.com). Wymaga ona wiecej wiedzy o Linuxie, ale jest niezwykle stabilna (ja mam na jednym kompie ta sama instalacje - z upgradowanymi na biezaco pakietami - juz od ponad 2.5 roku!!!) i bezpieczna. Poza tym dystrybucje ta mozna modelowac (dostosowac do potrzeb) jak zadna inna - mozliwosci sa na prawde ogromne (tak wlasnie powstal Beton Linux, ktory sie jak na razie jest w stadium rozwojowym i ma byc przeznaczony do pracy na klastrach obliczeniowych)! Wszystko co potrzebne do serwera www znajdziesz na plytce instalacyjnej.

POZDRAWIAM

madcat

  • Gość
Jaka dystrybucja pod serwer www
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-09-07, 14:25:29 »
> Hmmm...Ja ze swej strony polecam tylko i wylacznie SLACWARE LINUX (www.slackware.com). Wymaga
 > ona wiecej wiedzy o Linuxie, ale jest niezwykle stabilna (ja mam na jednym kompie ta sama
 > instalacje - z upgradowanymi na biezaco pakietami - juz od ponad 2.5 roku!!!) i bezpieczna.
 > Poza tym dystrybucje ta mozna modelowac (dostosowac do potrzeb) jak zadna inna - mozliwosci sa
 > na prawde ogromne (tak wlasnie powstal Beton Linux, ktory sie jak na razie jest w stadium
 > rozwojowym i ma byc przeznaczony do pracy na klastrach obliczeniowych)! Wszystko co potrzebne
 > do serwera www znajdziesz na plytce instalacyjnej.
 >
 > POZDRAWIAM


Hmmm ze swojej strony nie posiadam duzej wiedzy na temat linuxa zwlaszcza iz wlasnie przeczytalem ze ten system nie ma "dedykowanych narzedzi konfiguracyjnych GUI" a watpie zebym sobie dal rade z konfiguracja bez trybu graficznego

bizonek

  • Gość
Jaka dystrybucja pod serwer www
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-09-07, 14:31:31 »
> Gentoo Linux - www.gentoo.org
 >
 > ... bo instalujesz tylko to, co potrzeba i tylko to co chcesz.

hmm swietnie a inne tego nie maja :|

GUI to tylko ulatwienia ktore mozna sobie opuscic, jak chcesz serwer WWW ladny to mam arta ladnego w pdf do konfiguracji apatche (bizon@linuxstuff.pl) na temat Secure polecam takiego BIG BOOK'a "Firewalls - Tworzenie zapor ogniowych" wydawnictwo O Reilly ale swietna, a jak nie chcesz czytac to polecam slackware :P i mase postow tutaj ;)

Xax79

  • Gość
Jaka dystrybucja pod serwer www
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-09-07, 14:42:38 »
> Hmmm ze swojej strony nie posiadam duzej wiedzy na temat linuxa zwlaszcza iz wlasnie
 > przeczytalem ze ten system nie ma "dedykowanych narzedzi konfiguracyjnych GUI" a
 > watpie zebym sobie dal rade z konfiguracja bez trybu graficznego
 >

No to sorki, ale sie bedziesz musial nauczyc, konfiguracja z palca, zwlaszcza apacha, a co za tym idzie php, mysql itp to podstawa.

Ja osobiscie uzywam gentoo, zarowno jako desktop oraz serwer (na co tylko sie da). Nie narzekam.

Fakt faktem, ze na mandarynce serwer rowniez postawisz choc czy sa konfiguratory GUI np do apacha zielonego pojecia nie mam. Nie uzywalem nigdy tej dystrubycji i nie mam najmniejszego zamiaru sie z nia zapoznawac.
Nie licz tylko na to, ze serwer na mandarynie bedzie Ci rewelacyjnie smigal. Programy instalowane pod konkretna architekture chodza zdecydowanie szybciej i stabilniej. Ale cos za cos. Trzeba troche wiedzy miec zeby sie dystrybucjami typu slack czy gentoo pobawic.

Moge Ci polecic to co uzywa moj znajomy - administrator. Poprzeksztalcal wszystkie serwery na suse. Ponoc sie prosto wszystko instaluje i updatuje.
Jednak kazdy administrator, nawet ten pisane przez malutkie a konfigurowac programy z konsoli musi choc troche umiec.

PS Postawienie apacza + php + mysql to zadna filozofia, nawet z konsoli :)

Maciek_Rutecki

  • Gość
Jaka dystrybucja pod serwer www
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-09-07, 15:11:58 »
2005-09-07 11:20:18 madcat napisał:

> Mam pytanko jaka dystrybucja bedzie sie najlepiej nadawala pod serwer www ???

Debian, Slackware, Gentoo... itd (kolejnosc przypadkowa).

Szukaj dystrybucji, ktora najwygodniej sie aktualizuje i ktorej polityka bezpieczenstwa stoi na najwyzszym poziomie (szybkie reakcje na odkryte bledy itp.), bo niektorym wychodzi to lepiej, niektorym gorzej. Mowiac krotko serwer musi byc wydajny i miec jak najmniej przestojow.

Sam nie podam jaka polecam, bo cos sie szykuje licytacja, kto ma najlepszy system...

Konfiguracje przeprowadza sie - wbrew pozorom - najszybciej w trybie tekstowym (np przez ssh), jest sporo dokumentacji do tego. Pozniej mozesz uzywac webmina do zarzadzania, jesli naprawde nie lubisz konsoli.

--
Maciek

madcat

  • Gość
Jaka dystrybucja pod serwer www
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-09-08, 12:25:24 »
2005-09-07 15:11:58 Maciek_Rutecki napisał:

> 2005-09-07 11:20:18 madcat napisał:
 >
 > > Mam pytanko jaka dystrybucja bedzie sie najlepiej nadawala pod serwer www ???
 >
 > Debian, Slackware, Gentoo... itd (kolejnosc przypadkowa).
 >
 > Szukaj dystrybucji, ktora najwygodniej sie aktualizuje i ktorej polityka bezpieczenstwa stoi na
 > najwyzszym poziomie (szybkie reakcje na odkryte bledy itp.), bo niektorym wychodzi to lepiej,
 > niektorym gorzej. Mowiac krotko serwer musi byc wydajny i miec jak najmniej przestojow.
 >
 > Sam nie podam jaka polecam, bo cos sie szykuje licytacja, kto ma najlepszy system...
 >
 > Konfiguracje przeprowadza sie - wbrew pozorom - najszybciej w trybie tekstowym (np przez ssh),
 > jest sporo dokumentacji do tego. Pozniej mozesz uzywac webmina do zarzadzania, jesli naprawde
 > nie lubisz konsoli.
 >
 > --
 > Maciek

Ok dzieki, sciagam wlasnie druga plyte slacka 10.1

difrost

  • Gość
Jaka dystrybucja pod serwer www
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-09-08, 13:10:51 »
2005-09-08 12:25:24 madcat napisał:

 > Ok dzieki, sciagam wlasnie druga plyte slacka 10.1
 >

Dzielny z Ciebie chlopak :D.

chmooreck

  • Gość
Jaka dystrybucja pod serwer www
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-09-08, 15:23:35 »
 > Ok dzieki, sciagam wlasnie druga plyte slacka 10.1
 >

nie potrzebujesz drugiej plyty... na niej jest zdajsie tylko KDE, ktore na serwer WWW jest ci zupelnie niepotrzebne...