Nowe posty

Autor Wątek: Athlon 64 i linux  (Przeczytany 4546 razy)

d3ivo

  • Gość
Athlon 64 i linux
« dnia: 2005-12-15, 01:41:18 »
Witam

Posiadam Linuxa PLD kernel 2.6.x. Wszystko było ok do póki nie zaczelem przydzielac ip w sieci (2 komputery) Wszystko ustawilem ok w dhcpd.conf przypisuje ip, lecz po ponownym reboocie komputera wystepuje mi nie znany bład. Wykonuje połaczenie neostrada_tp start i wszystko ładnie loguje mnie i przypisuje ip z tpsa lecz nie moge korzystac z internetu, nie działa nic ani przegladarka ani ftp czy tam inne programy, na pingi równiez nie odpowiada (podczas wydania komendy \\"ping www.wp.pl\\" komputer szuka odpowiedzi serwera i sie zawiesz). Dla 2  komputera wszystko ok przypisuje ip ale tam rowniez jak i umnie nie dziala intenet. Lecz gdy przy nastepnym uruchomieniu odznaczylem start sieci (network) neostrada smiga mi ok. Czy miał ktos podobny problem, i  czy wie co moze powodowac ten ze konflikt ?


Z góry dziekuje za odpowied.

Stilgar

  • Gość
Athlon 64 i linux
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-12-15, 01:54:46 »
przyczyn może być wiele... wymienie te, które mi przychodzą do głowy
1. w pliku /etc/resolv.conf nie ma podanych serwerów dns
2. sprawdź poleceniami ifconfig i route jak wyglada sytuacja w sieci w obu wypadkach, zwłaszcza nazwy sieciówki i tej z neo (u mnie kiedyś karta sieciowa z neostradą zamieniły sie oznaczeniami (eth0, eth1), pół dnia zmarnowałem zanim to zauważyłem... )

matwix

  • Gość
Athlon 64 i linux
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-12-15, 10:25:01 »
Sprawdź też czy Twój kompiter przekazuje pakiety do sieci na inne komputery. Piszę z głowy więc mogę się pomylić bo teraz jestem w pracy.
wpisz w konsolkę jako \\"su\\":
-------------------
echo \\"1\\" > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
-------------------
I sprawdź to co przedmóca napisał.
Pozdrawiam

Xax79

  • Gość
Athlon 64 i linux
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-12-15, 17:00:21 »
A w jakiz to cudowny sposob rodzielasz ta neostrade, pochwal sie.

d3ivo

  • Gość
Athlon 64 i linux
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-12-16, 15:56:08 »
2005-12-15 01:41:18 max-100 napisał:

> Witam
 >
 > Posiadam Linuxa PLD kernel 2.6.x. Wszystko było ok do póki nie zaczelem przydzielac ip w sieci
 > (2 komputery) Wszystko ustawilem ok w dhcpd.conf przypisuje ip, lecz po ponownym reboocie
 > komputera wystepuje mi nie znany bład. Wykonuje połaczenie neostrada_tp start i wszystko ładnie
 > loguje mnie i przypisuje ip z tpsa lecz nie moge korzystac z internetu, nie działa nic ani
 > przegladarka ani ftp czy tam inne programy, na pingi równiez nie odpowiada (podczas wydania
 > komendy \\"ping www.wp.pl\\" komputer szuka odpowiedzi serwera i sie zawiesz). Dla 2
 > komputera wszystko ok przypisuje ip ale tam rowniez jak i umnie nie dziala intenet. Lecz gdy
 > przy nastepnym uruchomieniu odznaczylem start sieci (network) neostrada smiga mi ok. Czy miał
 > ktos podobny problem, i  czy wie co moze powodowac ten ze konflikt ?
 >
 >
 > Z góry dziekuje za odpowied.


Z góry dziekuje wszystkim którzy udzielili mi jakiejkolwiek odpowiedzi. Problem rozwiazałem lacz nie do konca. Internet działa na serwerze oraz na komputerach klienta. Rozwiązałem go w ten że sposob.
- Usunełem network,sshd,smb,oraz dhcpd z startu systemu (katalog /etc/rc.d/init.d)
-uruchomiłem neostrade
-uruchomiłem network,dhcpd,smb,sshd
 
i to wszystko. Internet działa jednoczesnie na serwerze oraz na komputerach podłączonych do nich. Oczywiscie aby za kazdym razem nie uruchamiac inwidualnie sieci oraz dhcpd, samby i ssh dopisałem je do rc.local  po procedurze startu neostrady. Do konca sam nie wiem w czym wczesniej tkwił bład ale dla osób którym sie cos podobnego przytrawi nich spróbują wykonać to samo co ja.

Pozdrawiam.

xis

  • Gość
Athlon 64 i linux
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-12-16, 16:02:08 »
Jeśli używasz sterownika eagle-usb to przyczyną może być zakłądany przez niego sztuczny interfejs (domyślnie eth0). Być może Twoja karta sieciowa działała na tym samym interfejsie.

Rozwiązaniem może być:
a) zmiana sztucznego interfejsu z eth0 na eth1,
lub
b) zmiana interfejsu karty sieciowej z eth0 na eth0.

W ten sposób unikniesz konfliktów.

Zaznaczam, że tyczy się to modemów opartych o eagle-usb czyli np. Sagem F@st800.

xis

  • Gość
Athlon 64 i linux
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-12-16, 16:03:47 »
2005-12-16 16:02:08 xis napisał:

 > b) zmiana interfejsu karty sieciowej z eth0 na eth0.

Oczywiście z eth0 na eth1 :)

Krystek44

  • Gość
Athlon 64 i linux
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-12-14, 23:33:14 »
Witam
Na początek dopiero zaczynam przygode z linuxem wiec odpowiedź prosze raczej łopatologiczną :)
A pytanie to:
mam sprzęt taki:
http://support.gateway.com/s/Mobile/Gateway/7000Series/4651sp3.shtml
i zasttanawiam sie co na nim zainstalować bo w sieci znalazłem że niby najlepiej:
http://www.kleyn.net/7422gx/gateway_7422gx.html
prosze o opinie..
z góry dzieki

xis

  • Gość
Athlon 64 i linux
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-12-14, 23:42:19 »
Jeśli już wybrałeś Fedorę, to polecam wybrać jakąś nowszą jej odmianę (5 jeszcze chyba nie wyszła, ale mogę się mylić) 4. Jeśli trójka daje sobie radę z tą maszyną, tym bardziej powinna nowsza wersja.
Dodatkowo, pociągnij od razu wersję 64bit:
http://download.fedora.redhat.com/pub/fedora/linux/core/4/x86_64/iso/
(tylko, że w podanym przez Ciebie linku jest kilka uwag co do 64bitowej wersji - sam zdecyduj).

Powodzenia

PS Fajny sprzęcik ;)

Krystek44

  • Gość
Athlon 64 i linux
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-12-14, 23:45:17 »
2005-12-14 23:42:19 xis napisał:

> Jeśli już wybrałeś Fedorę, to polecam wybrać jakąś nowszą jej odmianę (5 jeszcze chyba nie
 > wyszła, ale mogę się mylić) 4. Jeśli trójka daje sobie radę z tą maszyną, tym bardziej powinna
 > nowsza wersja.
 > Dodatkowo, pociągnij od razu wersję 64bit:
 > http://download.fedora.redhat.com/pub/fedora/linux/core/4/x86_64/iso/
 > (tylko, że w podanym przez Ciebie linku jest kilka uwag co do 64bitowej wersji - sam
 > zdecyduj).
 >
 > Powodzenia
 >
 > PS Fajny sprzęcik ;)
Dzieki za odpowiedź co do wyboru to jeszcze nie wybrałem dlatego ten post licze na uwagi typu za i przeciw bo sam nie mam doświadczenia pozwalającego dobrze wybrać a te uwagi o których mowa z tego co zaważyłem to cześć problemów powinna być rozwiązana w tej wersji 4

xis

  • Gość
Athlon 64 i linux
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-12-14, 23:48:41 »
Teoretycznie każda dystrybucja poradzi sobie z tym sprzętem (kwestia 'świeżości'). Osobiście stawiałbym na tym gentoo, ale wiem, że nie każdy ma tyle czasu i zapału ;)

Myślę, ze powinieneś spróbować z tą Fedorą choćby dlatego, że masz tam praktycznie całą receptę na zainstalowanie pierwszego systemu. Laptop laptopowi nierówny, toteż lepiej najpierw osiąść na czymś sprawdzonym.

Później możesz przeskoczyć na np. Suse, do wyboru, do koloru ;)

Krystek44

  • Gość
Athlon 64 i linux
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-12-14, 23:55:17 »
2005-12-14 23:48:41 xis napisał:

> Teoretycznie każda dystrybucja poradzi sobie z tym sprzętem (kwestia 'świeżości'). Osobiście
 > stawiałbym na tym gentoo, ale wiem, że nie każdy ma tyle czasu i zapału ;)
 >
 > Myślę, ze powinieneś spróbować z tą Fedorą choćby dlatego, że masz tam praktycznie całą receptę
 > na zainstalowanie pierwszego systemu. Laptop laptopowi nierówny, toteż lepiej najpierw osiąść na
 > czymś sprawdzonym.
 >
 > Później możesz przeskoczyć na np. Suse, do wyboru, do koloru ;)

Skoro już tak dyskutujemy o Fedorze
to co znaczy w nazwie tych czterech płyt pod adresem http://download.fedora.redhat.com/pub/fedora/linux/core/4/x86_64/iso/
SRPMS
........??

xis

  • Gość
Athlon 64 i linux
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-12-14, 23:57:47 »
SRPMS = Source RPMS, są to źródła spakowane do archiwum RPM. Instaluje się toto w ten sposób:

rpmbuild --rebuild src.rpm

Generalnie nie musisz ściągać jeśli nie masz zamiaru kompilować pakietów.

Krystek44

  • Gość
Athlon 64 i linux
« Odpowiedź #13 dnia: 2005-12-15, 00:03:07 »
2005-12-14 23:57:47 xis napisał:

> SRPMS = Source RPMS, są to źródła spakowane do archiwum RPM. Instaluje się toto w ten sposób:
 >
 > rpmbuild --rebuild src.rpm
 >
 > Generalnie nie musisz ściągać jeśli nie masz zamiaru kompilować pakietów.
 >
Wielkie dzieki
a gdyby ktoś chciał dorzucić swoje 3 grosze do dyskusji to zapraszam dobrych rad i opinii nigdy za wiele :)
Pozdrówka

deluge1

  • Gość
Athlon 64 i linux
« Odpowiedź #14 dnia: 2005-12-15, 09:19:54 »
2005-12-15 00:03:07 Krystek44 napisał:

> 2005-12-14 23:57:47 xis napisał:
 >
 > > SRPMS = Source RPMS, są to źródła spakowane do archiwum RPM. Instaluje się toto w ten
 > sposób:
 >  >
 >  > rpmbuild --rebuild src.rpm
 >  >
 >  > Generalnie nie musisz ściągać jeśli nie masz zamiaru kompilować pakietów.
 >  >
 > Wielkie dzieki
 > a gdyby ktoś chciał dorzucić swoje 3 grosze do dyskusji to zapraszam dobrych rad i opinii nigdy
 > za wiele :)
 > Pozdrówka

Przy takiej szybkiej maszynce polecałbym gentoo :)