Nowe posty

Autor Wątek: QNAP - problem z systemem po uruchomieniu makefile  (Przeczytany 2369 razy)

geckoon

  • Gość
QNAP - problem z systemem po uruchomieniu makefile
« dnia: 2011-11-14, 19:14:05 »
Witam,

posiadam mini serwer/dysk sieciowy TS 109 pro II firmy QNAP (specyfikacja software'owa http://www.qnap.com/pro_detail_software.asp?p_id=92). Na tym serwerze zainstalowana jest jakaś dystrybucja Linuxa - celowo piszę "jakaś", bo producent jej nie podaje, to co można przeczytać z załączonej powyżej strony to to, że systemem operacyjnym jest "Linux-embedded system"

Za pomocą ipgk ściągnąłem paczkę z programem yougrabber (programik do ściągania filmów z YouTube) i  odpaliłem plik Makefile, który się w niej znajdował (polecenie uruchamiałem jako "admin" - tylko tak można się zalogować do konsoli tego serwerka).
Źródło pliku Makefile:

CC = gcc
OUT = yg
MAN = $(OUT).1
CFG = $(OUT).conf.example

PREFIX = /usr
BINDIR = $(PREFIX)/bin
MANDIR = $(PREFIX)/man/man1
DOCDIR = $(PREFIX)/share/doc

CFLAGS = -g -W -Wall -O2 -ansi `pkg-config --cflags glib-2.0` \\
         `curl-config --cflags`

LIBS = -lm -lpthread -lncurses `pkg-config --libs glib-2.0` \\
       `curl-config --libs`

OBJECTS = common.o config.o download.o interface.o main.o

$(OUT) : $(OBJECTS)
   $(CC) $(CFLAGS) $(OBJECTS) -o $(OUT) $(LIBS)

   @echo -e "\\nBuild complete!"
   @echo -e "\\nNow as root type: 'make install'\\n"

clean :
   rm -rf *.o
   rm -rf $(OUT)

install :
   install -D -c -m 755 $(OUT) $(BINDIR)/$(OUT)
   install -D -c -m 644 ../man/$(MAN) $(MANDIR)/$(MAN)
   install -D -c -m 644 ../$(CFG) $(DOCDIR)/yougrabber/$(CFG)

   @echo -e "\\nInstall complete!"
   @echo -e "\\nTo run the program type '$(OUT)'\\n"

uninstall :
   rm -rf $(BINDIR)/$(OUT)
   rm -rf $(MANDIR)/$(MAN)
   rm -rf $(DOCDIR)/$(OUT)

.PHONY : clean
.PHONY : install
.PHONY : uninstall

Na ekranie konsoli wysypało się wiele błędów typu "Permission denied" itp. i musiałem skillo'wać wykonywanie programu Ctrl+C.
Niestety po tym nie mogłem już się poruszać w konsoli po serwerze - nie pamiętam komunikatu, ale nie "rozumiał" żadnej instrukcji. Nie mogłem też się dostać na serwer po HTTP - komunikat zwracany przez przeglądarkę taki jakby nie było strony.

Zresetowałem sprzęt, ale już nie wstał - komunikacja diodami wskazuje na niesformatowany dysk twardy lub nieskonfigurowany sprzęt.

Wyjąłem dysk z serwera i podłączyłem poprzed adapter SATA<->USB do komputera stacjonarnego, na którym zainstalowane jest Ubuntu. W GUI system plików podłączonego dysku jest widoczny, widzę także strukturę katalogów, ale o dziwo brakuje dużych plików (od kilkudziesięciu MB). Na tym serwerze miałem dużo filmów i teraz widzę co prawda wszystkie katalogi, ale po wejściu do katalogu widać tylko małe pliki (tekstowe, napisy itp), brakuje natomiast samych filmów. Za to w Midnight Commanderze widać pliki filmów (.avi) pokazane czerwoną czcionką, nazwa poprzedzona pytajnikiem, rozmiar 0, data modyfikacji 01.01.1970, np.
?nazwa_filmu.avi  |   0   | 1 sty 1970

Czy ktoś z Was ma pojęcie co się mogło wydarzyć i dlaczego system się nie uruchamia a po podłączeniu dysku do innego komputera nie widać "dużych" plików?
Mógłbym oczywiście sformatować dysk i reinstalować serwer, ale wtedy stracę wszystko co zgromadziłem na dysku a przyznam, że jest tego sporo i strasznie by było szkoda.

Będę wdzięczny za pomoc.