Nowe posty

Autor Wątek: Bootowanie Linuxa z USB, gdy na wewn. dysku mam już Linux  (Przeczytany 4412 razy)

tomaszekp5

  • Gość
Witam,

Otóż mam taką sytuację.
Na dysku podłączonym przez adapter IDE do USB mam Ubuntu 11.04. Tam w folderze Home zrobiłem Backup swoich plików, bo musiałem przeinstalować Win'a 7 i Ubuntu.
Teraz na wewnętrznym dysku w laptopie mam na jednej partycji Ubuntu 11.04, a na drugiej Windows'a 7.
Z użyciem EasyBCD pod Windows'a skonfigurowałem sobie "okienko" wyboru systemu - Windows 7 czy Ubuntu (ten, który jest na wewnętrznym dysku). Teraz gdy włączam komputer mogę sobie wybrać, który system chcę.

Jednak problem jest w tym, że nie wiem jak mogę odpalić Ubuntu, który jest na dysku podpiętym przez USB (tam mam właśnie backup'a swoich plików). Gdy próbuję wejść przez Ubuntu zainstalowanego na dysku wewn. do folderu Home (na dysku USB), później do folderu "tomek" (mój login na tamtym Ubuntu z USB) tam wyświetlają się tylko 2 pliki - "Access-Your-Private-Data.desktop" i "README.txt". Domyślam się, że dzieje się tak, bo jest ten folder po prostu zabezpieczony.

Więc moje pytanie jest takie - jak uruchomić system z tego dysku USB?

pozdrawiam,

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Bootowanie Linuxa z USB, gdy na wewn. dysku mam już Linux
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-07-05, 17:14:41 »
Cytat: tomaszekp5
Więc moje pytanie jest takie - jak uruchomić system z tego dysku USB?
Zainstalować Gruba w sektorze MBR na dysku zewnętrznym. Uruchamiasz Ubuntu z dysku wewnętrznego, montujesz partycję, na której masz obraz jądra do katalogu /mnt, w terminalu wykonujesz

sudo grub-install --root-directory=/mnt
sudo umount /mnt
Pozdrawiam!

Online Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3067
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Bootowanie Linuxa z USB, gdy na wewn. dysku mam już Linux
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-07-06, 07:46:48 »
Cytat: tomaszekp5
"Access-Your-Private-Data.desktop" i "README.txt". Domyślam się, że dzieje się tak, bo jest ten folder po prostu zabezpieczony.

Więc moje pytanie jest takie - jak uruchomić system z tego dysku USB?
A czy postąpiłeś zgodnie z sugestią nazwy i przeczytałeś te plik readme? Ktoś zadał sobie trud, żeby go napisać, uszanuj jego pracę. (hint: może nawet okaże się, że nie trzeba uruchamiać drugiego systemu żeby dostać się do danych...)
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy